Priznanje

Dragan Primorac: Identifikacija M. Krucifikse Kozulić dokaz snage forenzičkih znanosti

Mirjana Grce

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ova identifikacija jedan je od primjera »snage« interdisciplinarnosti forenzičkih znanosti, počevši s antropologijom te forenzičkom patologijom, da bi u konačnici DNK analiza potvrdila identitet, ističe dr. Primorac



RIJEKA – Službeno glasilo američkog Sveučilišta Penn State, Penn State News, uvrstilo je među najznačajnija postignuća toga Sveučilišta u prošloj godini uspješnu identifikaciju velike Riječanke Marije Krucifikse Kozulić i njezine sestre Tereze, a koju su znanstvenici Penn Statea učinili u suradnji s hrvatskim znanstvenicima pod vodstvom prof. dr. Dragana Primorca te prof. dr. Mitchella Hollanda. Službenica Božja Majka Marija Krucifiksa Kozulić, utemeljiteljica jedine riječke autohtone redovničke zajednice – Družbe sestara Presvetog Srca Isusova, velika humanitarna i karitativna djelatnica, rođena je 1852. godine, a umrla 1922. u Rijeci na glasu svetosti. Za nju se vodi proces za proglašenje blaženom i svetom, a u sklopu toga procesa njezina je Družba prije deset godina pokrenula postupak ekshumacije njezinih posmrtnih ostataka iz grobnice na Kozali, i naravno identifikacije.


Povjerenje u znanost


O toj, za postupak beatifikacije Marije Kozulić, ali i za znanost velikoj priči, pitali smo genetičara i forenzičara prof. Primorca, predsjednika Hrvatskog društva za humanu genetiku.


– Zahvaljujem časnoj majci Dobroslavi Mlakić, postulatorici kauze Marije Kozulić i svim sestrama njezine Družbe, kao i riječkom nadbiskupu mons. dr. Ivanu Devčiću jer su od samog početka imali golemo povjerenje u znanost. Jer upravo je u slučaju Marije Krucifikse Kozulić identifikacija napravljena sukladno najnaprednijim iskoracima moderne forenzike, a u našem radu analizirali smo mitohondrijsku, ali i genomsku DNK. Posebno zahtjevan je bio postupak izdvajanja i amplifikacije DNK, s obzirom na stanje skeletnih uzoraka. Ovim smo koristeći znanstvene metodologije i postupke, duboko sam uvjeren, pomogli i u postupku beatifikacije, jer znanost je egzakna.




Sretan sam što je u tome, uz mene, surađivao tim vrhunskih hrvatskih stručnjaka – prof. Alan Bosnar, prof. Šimun Anđelinović, dr. Anja Petaros, dr. Miran Čoklo, prof. Ivana Kružić, prof. Željana Bašić, i što smo do rezultata došli zajedno s kolegama pod vodstvom prof. Hollanda i dr. Charle Marshall. S prof. dr. Mitchellom Hollandom surađujem još od 1993. godine, kada je vodio Armed Forces DNA Identification Laboratory (AFDIL), i bio je jedan od prvih znanstvenika u svijetu koji je počeo s identifikacijom skeletnih ostataka, u konkretnom slučaju onih iz Vijetnama i Koreje.


Foto pritvatna arhiva


Devet godina rada


Naše prijateljstvo i suradnju njegujemo od toga vremena, kada smo zbog postupaka identifikacije žrtava Domovinskog rata zajedno razvijali nove postupke i tehnologije te objavljivali znanstvene radove kojima smo snažno pozicionirali američku i hrvatsku forenziku. Između ostalog, naše golemo iskustvo je omogućilo da izdvojimo dostatne količine DNK iz iznimno degradiranih skeletnih ostataka Marije Kozulić i njene sestre Tereze. Sretan sam da smo suradnjom dva moja sveučilišta, splitskog i Penn State, uspjeli napraviti ovu iznimno značajnu identifikaciju.


Naime, kada smo počeli s postupkom, 20. prosinca 2011. znali smo da su u grobnici bile pokopane 52 osobe, ali nismo mogli niti pretpostaviti da će nam za identifikaciju službenice Božje Majke Marije Krucifikse Kozulić i njezine sestre Tereze biti potrebno punih devet godina. Ova identifikacija jedan je od primjera »snage« interdisciplinarnosti forenzičkih znanosti, počevši s antropologijom te forenzičkom patologijom, da bi u konačnici DNK analiza potvrdila identitet. Marija Kozulić je cijeloga života činila dobro, svoj život je posvetila siromašnima i preminula je na glasu svetosti te me čini sretnim da smo mi znanstvenici uspjeli ovaj postupak identifikacije privesti kraju, rekao je dr. Primorac