
Sa Sjednice Povjerenstva za ravnopravnost spolova PGŽ-a / Foto Sergej Drechsler
povezane vijesti
Na sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Primorsko-goranske županije održano je predavanje pedagoginje i edukatorice Helene Naglaš, naslovljeno “Feministički pristup odgoju kao ključ izgradnje rodnoravnopravnog društva” pedagoginje i edukatorice Helene Naglaš.
Helena Naglaš je pedagoginja i edukatorica roditelja po principima pozitivne discipline i velika zagovarateljica feminističke pedagogije.
Spajajući ljubav prema odgoju i feminizmu, pokrenula je projekt “Odgoj u ravnopravnosti”, koji se temelji na tri ključna stupa: ravnopravnosti između roditelja i djeteta (pozitivna disciplina), odgoju oslobođenom rodnih stereotipa (rodna ravnopravnost) te ravnopravnom roditeljstvu.
– Pozitivna disciplina postala je temelj mog pristupa, jer obećava ravnopravnost između roditelja i djeteta, dok feministički odgoj služi kao alat za izgradnju rodno-ravnopravnog društva.
Dok se borimo za rodnu ravnopravnost na raznim društvenim razinama, često zaboravljamo da se mnoge nejednakosti zapravo stvaraju već u djetinjstvu, zato je moj fokus upravo na odgoju, rekla je u svom predavanju Naglaš.
Objasnila je da vođenjem projekta “Odgoj u ravnopravnosti” vjerujeda se najveće društvene promjene mogu postići upravo kroz odgoj i obrazovanje.
Rad unutar projekta najčešće se sastoji od pripreme sadržaja za društvene mreže, pisanja newslettera i kreiranja edukativnih materijala.
– Ideje za teme dolaze spontano, iz svakodnevnih situacija, osobnih iskustava, razgovora s roditeljima ili onoga što primjećujem u društvu. S
matram da se u Hrvatskoj itekako treba odmaknuti od ideje tradicionalnog odgoja koji se temelji na nagradama, kaznama i batinama, i krenuti prema razumijevanju djeteta kao aktivnog sudionika u vlastitom odgoju i obrazovanju.
Trebamo početi gledati dijete kao ravnopravnu osobu koja zaslužuje jednako poštovanje kao i bilo koja odrasla osoba. U tome često podbacujemo, ne samo kao roditelji, nego i kao odgojno-obrazovno osoblje i društvo u cjelini.
Previše se često odrasli postavljaju iznad djece, umjesto da budu uz njih i da ih doživljavaju ravnopravnima, rekla je u svom predavanju Naglaš.
Naglaš je govorila o “odgoju izvan plave i roza kutije”, kojem je cilj približiti feministički odgoj široj publici na jednostavan i lako razumljiv način, kroz konkretne primjere iz svakodnevice, te da plava boja je rezervirana za dječake, a roza za djevojčice, a da se u tim bojama i prilagođavaju sobe kada se sazna spol djeteta.
– Smatram da kada je riječ o odgoju za rodnu ravnopravnost, mislim da je pred nama još dug put, i u obiteljima i u obrazovnim ustanovama koje često nesvjesno reproduciraju i učvršćuju rodne stereotipe, čime se stvara i održava nejednakost.
Mislim da moramo krenuti od promjene svojih uvjerenja kako bismo zapravo mogle raditi promjene u praksi, zaključila je Naglaš.