Posljedica je to potpunog zaustavljanja investicija u građevinarstvu i u svijesti o otežanom plasmanu novoizgrađenih stanova
– Uslijed ekonomske krize većina poslovnih subjekata nije u mogućnosti širiti svoje poslovanje i ulagati u kupovinu nekretnina za poslovanje. Čak i one tvrtke koje su u takvoj mogućnosti, danas akumuliraju sredstva i rijetko se odlučuju za takve pothvate. Uglavnom se odlučuju na zakup, kaže direktor Dogme. A kada je riječ o zakupu, prema riječima direktora Lider plusa cijene zakupa poslovnih prostora također bilježe znatan pad vrijednosti, pa čak i na samom Korzu, dok je prostore na periferiji grada gotovo nemoguće iznajmiti za iole prihvatljiv novac, kazao nam je Igor Manđurov.
– Cijena građevinskog zemljišta već je tri godine u kontinuiranom padu što je barem u ovoj županiji posljedica kako potpunog zaustavljanja investicija u građevinarstvu, tako i u svijesti o otežanom plasmanu novoizgrađenih stanova. Čak ni državno subvencioniranje nije dalo značajnije rezultate pa je od 1.300 realiziranih ugovora preko APN-a odnosno državne Agencije za posredovanje u prometu nekretnina, njih tridesetak realizirano u Primorsko-goranskoj županiji, objašnjava pak direktor agencije za nekretnine Lider plus Igor Manđurov.
Teško do kredita
Stanovi koji se nalaze na atraktivnim lokacijama kao što su Bivio, Trsat, Bulevard i Pećine, unatoč krizi i sve težim uvjetima dobivanja kredita, i dalje drže pristojne cijene, iako su i one nešto niže nego što su bile primjerice 2006. godine.
Ali su zato pojeftinili stanovi na manje atraktivnim lokacijama kao što je Viškovo te stanovi koji se nalaze u nekim dijelovima centra Rijeke, prije svega u ulicama Franje Račkog odnosno Vodovodnoj ulici te stanovi na području Mlake, saznajemo. Pad njihove vrijednosti kreće se od 10 do 25 posto u usporedbi sa “zlatnim” godinama prodaje nekretnina a to je bilo do 2007. godine, tvrdi Papeš.
Uporabna dozvola
Prema iskustvima Dogme i Lider plusa trenutno se na ovom području najbolje prodaju nekretnine do 70 -ak tisuća eura, površine od 50 do 60 metara četvornih, dok je interes za kupnju kuća neznatan.
– U pravilu vrijednosti obiteljskih kuća su veće od stanova, a s obzirom na stanje u hrvatskoj ekonomiji, koje nije optimistično, potencijalni kupci u pravilu ne ulaze u kupnju nekretnina većih vrijednosti. Drugim riječima; ili ne mogu dobiti takve kredite ili zbog cijele situacije ne žele ući u takav rizik. Osim navedenog, većina kuća je sagrađena prije 20 odnosno 30 godina a one svojim arhitektonskim izgledom i površinom ne zadovoljavaju želje i prohtjeve današnjih klijenata. Čak je danas velika okućnica mana. Uz to mnoge kuće nemaju sređenu dokumentaciju, primjerice uporabnu dozvolu bez koje prema trenutno važećim propisima nije moguća uknjižba novog vlasnika, kazao nam je Papeš.