Dekan Pravnog fakulteta u Rijeci Dario Đerđa i riječka gradonačelnica Iva Rinčić / Foto Ana Križanec
Studenti prava ulaze u gradske urede, a stručnjaci s fakulteta pomoći će u kreiranju gradskih politika
povezane vijesti
U Salonu Grada Rijeke formalizirana je strateška suradnja koja bi trebala duboko povezati akademsku zajednicu s praktičnim radom lokalne samouprave.
Gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić i dekan Pravnog fakulteta u Rijeci Dario Đerđa potpisali su Sporazum o suradnji, označivši time, kako su oboje naglasili, važan iskorak u povezivanju teorije i prakse.
Otvaranje dvosmjerne ulice znanja
Potpisivanju su prisustvovali prodekanica za poslovne odnose Ines Matić Matešković, prodekanica za znanost Ivana Kunda, prodekan za međunarodnu suradnju Stjepan Gadžo te pročelnica Upravnog odjela za poslove Gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu Verena Lelas Turak.
Ovim se potpisom otvara “dvosmjerna ulica” znanja. S jedne strane, studentima prava širom se otvaraju vrata gradske uprave, dok će, s druge strane, zaposlenici Grada dobiti priliku za ciljane edukacije i stručno usavršavanje na Fakultetu.
Gradonačelnica Iva Rinčić, koja je i sama donedavno bila dio akademske zajednice, istaknula je kako ovim činom simbolički i formalno grade “most između znanosti i svakodnevnog rada javne uprave”.
– Svjesni smo nužnosti povezivanja teorijskih znanja s praktičnim iskustvima. Ovo je prilika studentima da uče o stvarnim potrebama s kojima se susrećemo, ali ujedno i prilika zaposlenicima Grada za dodatno obrazovanje”, izjavila je Rinčić, dodavši kako je upravo takva suradnja temelj “modernog i učinkovitog grada – grada koji uči i razvija se.
Konkretno, studenti Pravnog fakulteta, ali i studija javne uprave, po prvi će put kroz strukturirani program moći obavljati besplatnu stručnu praksu izravno u upravnim odjelima Grada.
Ta se mogućnost proteže i na ustanove kojima je Grad osnivač, što im otvara dragocjeno iskustvo rada u javnom sektoru i prije izlaska na tržište rada.
Praktično suočavanje s izazovima
Dekan Dario Đerđa naglasio je kako će upravo to studentima omogućiti da se “praktično suoče s izazovima” i vide kako posao pravnika “podrazumijeva i vrlo dinamične i inovativne poslove”.
No, suradnja nije ograničena samo na studentsku praksu. Drugi važan segment odnosi se na zaposlenike Grada Rijeke. Fakultet će, sukladno specifičnim potrebama gradskih službi, pripremati i provoditi ciljane programe cjeloživotnog obrazovanja, seminare i savjetovanja. Time se gradska uprava otvara novim znanjima i jača stručnost svojih kadrova.
Osim obrazovnog aspekta, dekan Đerđa vidi i dublji, strateški doprinos Fakulteta.
– Smatram kako Pravni fakultet može u velikoj mjeri doprinijeti kreiranju politika Grada Rijeke, posebice kroz ekspertize i stručne podloge koje pravnici mogu izraditi kao odgovore na otvorena društvena pitanja koja se svakog dana otvaraju, zaključio je Đerđa.
Ova će suradnja također poticati zajednička istraživanja, razmjenu dobre prakse i zajednički rad na unaprjeđenju normativnih okvira.
Kako je zaključila gradonačelnica Rinčić, cilj je njegovati partnerstvo i dijalog te “učiniti korak naprijed u jačanju identiteta Rijeke kao sveučilišnog grada”.