Glazbeni doživljaj

FOTO Posljednji pozdrav ljetu. U Vili Ružić nastupio Ženski zbor SKLAD iz Bakra

Katarina Bošnjak

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec



Kroz prekrasnu povijesnu vilu Ružić iz prve polovice 20. stoljeća koju vežemo uz velikane hrvatske umjetnosti te njenu Spomeničku knjižnicu i zbirku Mažuranić-Brlić- Ružić sinoć je brojne posjetitelje proveo povjesničar umjetnosti Thedor de Canziani, a glazbom je doživljaj uveličao Ženski zbor Sklad iz Bakra.


Ovim je događanjem upućen posljednji pozdrav ljetu, a kako je de Canziani izjavio, obitelj Ružić porijeklom, rodbinom i poslovima ima veze s Hreljinom i s bakarskim zaljevom te ne čudi da je došlo do ove suradnje jer im je neminovna povezanost s udrugama kao što je SKLAD.


– Vila Ružić, Spomenička knjižnicu i zbirka Mažuranić-Brlić- Ružić, odnosno fondacija Vile Ružić, ovdje na Pećinama je kuća koja čuva baštinu, čuva sjećanja, čuva baštinu vezanu za iznimne ljude iz naše zajedničke obiteljske ali i nacionalne i internacionalne prošlosti, to su ljudi koji su definirali našu povijest, književnost, jezik, politiku, znanost i slično. Naravno, neke poznajemo više, neke manje, od Ivana Mažuranića pa do Ivane Brlić-Mažuranić koji su opće poznati – kazao je de Canziani i kazao kako su i sada povezani s gradom Bakrom.




– Surađujemo već godinama na predavanjima, prezentacijama, ovakvim večerima koje su posvećene kulturi, umjetnosti, dizajnu, modnom dizajnu, glamuru, možda nekih prošlih vremena, i eto došlo je do krasne suradnje gdje ja zahvaljujem kako SKLAD-u, tako i voditeljici SKLAD-a maestri Matošević Nadi na krasnoj mogućnosti, zajedno sa mnogima koji su tome pripomogli da ispratimo ljeto s terase Vile Ružić, onako, u glazbenim lijepim tonovima koji će nam onda još dugo odjekivati dok nas bude šibala zima – zaključio je de Canziani.


U predivnom ambijentu Vile Ružić Ženski zbor SKLAD među brojnim je posjetiteljima izveo nekoliko različitih skladbi, uključujući jednu od Handela, kao i Papandopula i Ivana Matetića Ronjgova, Stevana Stojanovića Mokranjca, a izveli su i „San jelena“ iz opere „Nikola Šubić Zrinski“ Ivana pl. Zajca, a i jednu skladbu koje u posljednje vrijeme vrlo rado izvode, što je „Zbor Hrvatica“ iz opere „Porin“ Vatroslava Lisinskog. Za kraj su izvele „Edelweiss“, pjesmu tematski povezanu sa samom Vilom u kojoj je izvođena.


Kako je objasnila maestra Nada Matošević Orešković, ovo je prva suradnja s de Canzianijem i prvi nastup u Vili, a nema sumnje da će ih biti još mnogo.


-Mislim da će ovo biti tek prvi u nizu nastupa, suradnja, koncerata i evenata, ako možemo tako reći. Mi smo kao udruga inače vrlo otvoreni za razne vidove suradnje i nastojimo zaista biti što vidljiviji i što kvalitetniji u tome što predstavljamo – zaključila je Matošević Orešković.


Foto Ana Križanec


Foto Ana Križanec


Foto Ana Križanec


Foto Ana Križanec


Foto Ana Križanec


Foto Ana Križanec