Obilježivanje

FOTO 28. godišnjica Oluje u Rijeci: Loše vrijeme poremetilo planove, ne i sjećanje na branitelje

Edi Prodan

Snimio Sergej Drechsler

Snimio Sergej Drechsler

Srećom, samo postrojavanje mimohoda Pobjednik na trgu 128. brigade HV kao i prolazak preko Korza do Mosta hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata protekao je bez kiše



Bolna, teška tišina. Glasovi Marije Kovač i Ksenije Vukelić Babić rezali su tišinu velike hale nekadašnjeg Exportdrva. Čitala su imena svih, njih 222, poginulih u Domovinskom ratu s područja Primorsko-goranske županije. Prepuna dvorana, a tišina. I svatko od prisutnih uronjen u svije misli.


Dan prije samog Dana domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja u Rijeci je održano obilježavanje VRO Oluja, akcije kojom su Hrvatskoj prvih dana kolovoza 1995. godine skoro u cijelosti vraćeni teritorijalna cjelovitost i sloboda te postavljeni temelji demokratskog i uopće gospodarskog razvitka.


Foto galerija: Obilježavanje 28. obljetnice Oluje u Rijeci Foto: Sergej Drechsler


Povijesni slijed doveo nas je i do 28. godišnjice, a na njoj, iako je pripremljen jedan od najboljih programa od kako je obilježavanja Oluje, i do rijetko viđenog, u ovo doba godine, nevrijemena. Srećom, samo postrojavanje mimohoda Pobjednik na trgu 128. brigade HV kao i prolazak preko Korza do Mosta hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata protekao je bez kiše.




Ponosno u njemu su, iza zastavnog voda, koračali pripadnici svih postrojbi koje su bile sastavljene od stanovnika Rijeke i Primorsko-goranske županije. Njih nekoliko stotina, ove godine zajedno s hrabrim ljudima riječke vatrogasne zajednice.


Foto Sergej Drechsler


 


Iako je Vedrana Spadoni Štefanić, jedna od čelnih osoba udruge Primorski Hrvat, čitanje imena poginulih osmislila kao najsvečaniji dio obilježavanja Oluje na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, prijeteće nevrijeme dozvolio je samo polaganje 222 cvijeta na spomenik kao i polaganje vijenaca predstavnika dvadesetak institucija i udruga.


Sve je ostalo prebačeno u Exportdrvo tako da su se prisutnima tamo obratili primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, riječka dogradonačelnica Sandra Krpan kao i Sanja Jurjako – predstavnica Ministarstva branitelja i Ministarstva obrane.



– Naše poštovanje prema svima vama kao i istinu o Domovinskom ratu najbolje ćemo pokazati tako da o svemu govorimo u školama i vrtićima, istinu o Domovinskom ratu i slobodi dužni smo prenijeti našim unucima i djeci.


Oni koji danas sjede u školskim klupama ne mogu se sjećati ratnih devedesetih, ali moraju znati koliko je za njihov život danas važno da rastu u miru i slobodi, u svojoj zemlji, u našoj Rijeci. To ste im vi, hrvatski branitelji omogućili, posebice oni čija smo imena sada čuli. koji su za te vrijednosti dali svoj život.


Danas kad svjedočimo ratu u Ukrajini i pojavama nasilja i netolerancije u našem društvu, danas je važnije no ikad isticati vrijednosti slobode i ljubavi prema svojem i poštivanje tuđeg jer naša sloboda prestaje onda kada započne ugrožavati tuđu slobodu.



Tim ste se vrijednostima vodili devedesetih, danas te vrijednosti čuvamo u gradu Rijeci. Baš zato da se tako nešto nikada ne ponovi kako vaša žrtva ne bi bila uzaludna, Rijeka živi za vrijednosti slobode. Naša Rijeka uvijek je bila pobjednica i na pravoj strani povijesti i u Drugom svjetskom ratu i u Domovinskom ratu.


U ime svih Riječanki i Riječana hrabrim hrvatskim braniteljima i obiteljima žrtava želim iskazati iskrenu zahvalnost, istaknula je, u iznimno sadržajnom i emotivnom govoru za što je zaslužila pljesak okupljenih, dogradonačelnica Krpan.



Druženje je uz prigodnu okrijepu nastavljeno nadahnutom glazbom za koju je bio zadužen također ugledni branitelj Vladimir Mikler, dok je program vodio Dražn Zima.


Obilježavanje Dana domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja započelo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na groblju Trsat, potom u Aleji poginulih branitelja Domovinskog rata na Centralnom gradskom groblju Drenova kod Središnjeg križa na Centralnom gradskom groblju Drenova.



Iznimno sadržajno i organizacijski besprijekorno obilježavanje 28. VRO Oluja, za što su posebno zaslužni Vedrna Spadoni Štefanić te brigadir Marinko Žuža, inače i čelnik ZUDR PGŽ, pokazuje i značajni evolutivni napredak.


Ponajviše po tome, a razvidno je to bilo i iz govora dogradonačelnice Krpan, što konačno pripadnici različitih političkih grupacija uviđaju i uvažavaju kako je Oluja ono što nas spaja, nikako ne razdvaja.



Na žalost, najavljeni nastup velikog hrvatskog mirotvorca i domoljuba, Riječanina Nenada Bacha koji puna četiri desetljeća živi u SAD, nije održan.


S obzirom da nije bila riječ samo o izvođenju jedne pjesme, Can We Go Higer, već vrlo sadržajnom obraćanju braniteljima ali i stanovnicima Rijeke i Hrvatske, premještanje njegovog nastupa u Exportdrvo nije bilo moguće. Jednako tako odgođen je prelet Krila Kvarnera kao i spuštanje padobranaca.