Gradonačelnik

Filipović složio novi riječki proračun, donosi povećanje poreza i viša ulaganja u infrastrukturu

Damir Cupać

Marko Filipović / Foto Vedran Karuza

Marko Filipović / Foto Vedran Karuza

Riječki proračun za 2024. godinu iznosit će 170 milijuna eura i 15 milijuna eura je manji u odnosu na ovogodišnji



Riječki gradonačelnik Marko Filipović proslijedio je Gradskom vijeću prijedlog proračuna za 2024. godinu s prihodima od 170 milijuna eura, što predstavlja smanjenje za 15 milijuna eura ili za 8 posto u odnosu na 2023. godinu, dok će rashodi iznositi 179,1 milijun eura, što je smanjenje za 3,6 milijuna eura ili za dva posto u odnosu na 2023. godinu. Gradonačelnik Filipović je naglasio da ne predlaže proračunski deficit za sljedeću godinu, a zašto ga neće biti, pojasnio je pročelnik Upravnog odjela za financije Ante Mađerić.


Neće biti deficita


– Razlika između prihoda i rashoda uravnotežuje se prenesenim sredstvima iz prethodnog razdoblja. Grad Rijeka planira korištenje sredstava prenesenog viška koja će se koristiti za financiranje rashoda u iznosu od 8,7 milijuna eura u 2024. i 1,3 milijuna eura u 2025. godini. Što se tiče proračunskog manjka iz prethodnih godina, vjerujemo da ćemo ga već u sljedećoj godini svesti na nulu, pojasnio je Mađerić.


Gradonačelnik Filipović je podsjetio da je riječ o trećem proračunu za koji traži podršku u Gradskom vijeću, ocijenivši da je prijedlog uravnotežen i da nastavlja izlazak iz stanja koje je zatekao, a to je bio proračunski deficit.




– Brodimo sigurnim vodama, a proračun je stabilan, izvršava se sukladno planu i na način da svoje obveze podmirujemo uredno, izjavio je Filipović.


On je dodao da je obavio razgovore s gradskim vijećnicima koji čine konstituirajuću većinu i da su u potpunosti ili djelomično već prihvaćeni pojedini prijedlozi i postali su sastavni dio proračuna.


– Razgovarao sam sa svima koji čine konstituirajuću većinu i s vijećnicima za koje ocjenjujem da bi mogli podržati proračun. Budući da su odnosi snaga takvi da je potrebno pronaći kompromis, kao što je to do sada bio slučaj, nastavit ću razgovore budući da postoji prostor za politički dijalog, kazao je Filipović.


Povećanje poreznih stopa


Kada je riječ o prihodovnoj strani proračuna, najznačajnija promjena proizlazi iz izmjena Zakona o porezu na dohodak i Zakona o lokalnim porezima, kojima se od iduće godine ukida prirez porezu na dohodak, a koji trenutno u 2023. godini za Grad Rijeku iznosi 13 posto.


– Kao oblik nadoknade za izgubljene prihode, gradovi mogu povećati visinu poreznih stopa za godišnje dohotke te su Proračunom i projekcijama za 2024.-2026. godinu prihodi od poreza na dohodak procijenjeni s povećanjem sadašnje niže stope poreza od 20 posto na stopu od 22,4 posto i sadašnje više stope od 30 posto na poreznu stopu od 33,6 posto, što je približno ekvivalent dosadašnjim poreznim stopama i stopi prireza od 12 posto, kako je prvotno bilo predviđeno za 2024. godinu, naveo je Filipović.


Podsjetio je da je za mandatno razdoblje do 2025. godine bilo planirano postupno smanjenje stope prireza porezu na dohodak te je u 2024. godini stopa prireza trebala biti smanjena na 12 posto, a s konačnim ciljem da se u 2025. godini prirez smanji na ciljanu veličinu od 10 posto.


– Nove porezne stope niže su od gornje granice propisane Zakonom o porezu na dohodak. Također na ovaj se način ne povećava porezno opterećenje građana obzirom da su nove porezne stope izračunate kao ekvivalent dosadašnjim stopama oporezivanja i stopi prireza od 12 posto.


Isto tako, povećanjem poreznih stopa Grad neće u cijelosti nadoknaditi izgubljene prihode, ali će gubitak biti manji nego da korekcije poreznih stopa ne bude. U slučaju da se ne usvoji predloženo povećanje poreznih stopa, izračuni pokazuju da bi godišnji gubitak prihoda od poreza na dohodak iznosio oko 12 milijuna eura po osnovi ukidanja prireza, ali i po osnovi povećanja osobnog odbitka i povećanja iznosa porezne osnovice za obračun poreza, što su također zakonske izmjene i utječu na smanjenje prihoda.


Povećanje poreznih stopa je nužno jer u slučaju da se predloženo povećanje ne usvoji, dolazi u pitanje provedba brojnih programa Grada i proračunskih korisnika koji se financiraju iz poreznih prihoda, kao što je socijalni program, programi u odgoju i školstvu, javne potrebe u kulturi, sportu i tehničkoj kulturi, subvencije poduzetnicima, sufinanciranje privatnih vrtića, rashodi za zaposlene, materijalni rashodi za redovno funkcioniranje i odvijanje programskih aktivnosti Grada i proračunskih korisnika te brojni drugi rashodi, upozorio je Filipović.


Više za komunalnu infrastrukturu


Kada je riječ o rashodima, rashodi za zaposlene se planiraju u 2024. godini u iznosu od 71,1 milijuna eura i povećavaju se u odnosu na 2023. godinu za 9,4 posto.


– Tijekom 2022. i 2023. godine izmjenama kolektivnih ugovora i pravilnika o radu, a također i sukladno provedenoj reorganizaciji gradske uprave u 2023. godini, povećani su rashodi za plaće i ostala materijalna prava za zaposlene u gradskoj upravi i kod proračunskih korisnika.


Materijalni rashodi se planiraju u 2024. godini u iznosu 56,3 mil. eura, što je povećanje za 6,4 milijuna eura, ili 12,7 posto više u odnosu na 2023. godinu. Na planiranje materijalnih rashoda imaju utjecaj još uvijek visoke stope inflacije, koje proizlaze iz rasta cijena proizvoda i usluga.


Suočeni s kritikama i prijedlozima, osigurali smo značajno povećanje sredstava za održavanje komunalne infrastrukture. Riječ je o povećanju za 5,4 milijuna eura, pri čemu se može izdvojiti čišćenje javnih površina za 2,5 milijuna eura, održavanje zelenih površina i dječjih igrališta za milijun eura, održavanje nerazvrstanih cesta za 648.000 eura, proširenje i dodatna ulaganja u javnu rasvjetu za 365.000 eura, sanacija divljih deponija za 322.000 eura i drugo, kazao je riječki gradonačelnik.


Zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski osvrnuo se na zastupljenost resora zdravstva i sociojalne skrbi za koji je on nadležan u podjeli dužnosti.


– Naknade građanima i kućanstvima se planiraju u 2024. godini u iznosu 5,8 milijuna eura te u približnim iznosima u idućim godinama. U odnosu na 2023. godinu, planirana sredstva u 2024. godini su veća za oko 400.000 eura ili za 7,4 posto.


Ovi rashodi se najvećim dijelom odnose na naknade unutar Socijalnog programa Grada Rijeke, a osim toga na stipendije učenicima i studentima, novčane donacije za novorođenčad, sufinanciranje studentskih karata, rashode za udžbenike radnog karaktera i radne bilježnice za učenike osnovnih škola, nagrade učenicima i mentorima, nagrade Grada Rijeke i drugo. Kada je riječ o socijalnom programu, procjenjujemo da broj korisnika neće rasti, a podsjetio bih da je Grad Rijeka osigurao korisnicima socijalnog programa prava koja su značajno iznad državnog standarda, izjavio je Palčevski.


Prioriteti odgoj i školstvo


Zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan naglasila je da je prioritet aktualne gradske vlasti ulaganje u resor odgoja i školstva i da su se tu u zadnje dvije godine stvari pokrenule na bolje, naročito kada je riječ o povećanju vrtićkih kapaciteta, a posebno onih jasličkih.


– Sljedeće godine krenut će i gradnja novog vrtića Fiume na Krnjevu. Budući da je naš stav da svako dijete mora imati mjesto u vrtiću, osigurali smo sredstva za sufinaciranje privatnih vrtića i za dadilje.


Osigurana su značajna sredstva za kulturu, izrađuje se projektna dokumentacija za Teatrino kako bi taj projekt prijavili za europska sredstva, osigurat će se sredstva za energetsku obnovu HKD-a na Sušaku.


Osiguran je novac za brojne investicije u sportsku infrastrukturu, a jedna od njih je zamjena umjetne trave na Kantridi. Očekuje nas uređenje parketa u Centru Zamet, zamjena balona bazena za skokove u vodu, uređenje vanjske površine Boćarskog centra Podvežica i ugradnja solarnih elektrana na objektima sporta.


Ovo je naš grad, tu smo jedni za druge. Vjerujem da ćemo sinergijom između svih ostvariti ono što smo obećali – da će Rijeka biti grad ugodan za život, navela je Krpan.