17. izdanje

Evo kako se u Rijeci obilježava Dan mimoza

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Među oboljelima od karcinoma raka maternice je njih 40 posto mlađih od 60 godina, odnosno, bolest najviše pogađa žene u dobi od 35. do 55. godine.



RIJEKA – Karcinom vrata maternice četvrta je najčešća zloćudna novotvorina na svijetu, koja je prema procjeni iz 2020. godine uzrok smrti više od 300 tisuća žena diljem svijeta.


Prema posljednjim dostupnim podacima Registra za rak RH, u Hrvatskoj je 2020. godine bilo 276 novooboljelih i 126 umrlih žena.


Među oboljelima je njih 40 posto mlađih od 60 godina, odnosno, bolest najviše pogađa žene u dobi od 35. do 55. godine. Pojavnost ovog karcinoma u posljednje vrijeme spušta se u sve niže dobne skupine.




Rak vrata maternice drugo je sijelo raka kod žena u dobi između 40 i 49 godina, odnosno treće kod žena starosti između 30 i 39 godina.


Zbog svega navedenog edukacija ima veliku ulogu, kao i prevencija, a jedan od načina je i cijepljenje protiv HPV-a, s obzirom na to da je više od 99 posto karcinoma vrata maternice povezano s dugotrajnom infekcijom HPV virusom visokog rizika, rekla je to dopredsjednica Lige protiv raka Primorsko-goranske županije Iva Sorta-Bilajac Turina na konferenciji za novinare održanoj u povodu obilježavanja 17. Dana mimoza – Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice i Europskog tjedna prevencije raka vrata maternice, koji su posvećeni važnosti brige o vlastitom zdravlju i potrebi redovitih ginekoloških pregleda, a koji se provode pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva, Primorsko-goranske županije i jedinica lokalnih samouprava.



Briga o zdravlju


Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Primorsko-goranske županije Vesna Čavar istaknula je kako je cilj ovakvih aktivnosti i događanja senzibilizirati javnost o pojavnosti takvih bolesti te ukazati kako se one mogu spriječiti i potpuno izliječiti ukoliko se otkriju na vrijeme.


– Posebno želimo upozoriti mlade djevojke i mlađe žene da brinu o svom zdravlju i ne samo da se odazivaju liječničkim pregledima nego da i same odlaze kod svojih izabranih ginekologa.


Obilježavanje ovih dana karakterizira cvijet mimoze, čija je poveznica sa ženskim zdravljem i očuvanjem tog zdravlja veoma simbolična.


PGŽ je uvijek pokrovitelj kad se radi o kvalitetnim programima, posebno preventivnim kojima se potencira očuvanje zdravlja stanovništva, pa tako i kada se radi o zdravlju žena. Ove smo godine predvidjeli 73.600 eura za programe edukacije, prevencije i promicanja zdravlja koje provode naše ustanove.


Mnogi preventivni programi koji se provode na razini države, iznjedreni su na našem području od strane naših ustanova te su kao takvi prepoznati i vrednovani na nacionalnoj razini, rekla je pročelnica Čavar koja je posebno istaknula ulogu i značaj medija u prenošenju informacija koje daju stručnjaci o zdravlju žena, prevenciji i brizi o zdravlju.


Podjela mimoza

 


U obilježavanje Mjeseca svjesnosti o karcinomu vrata maternice uključili su se i Klinika za tumore i Klinika za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka, Udruga Srce za nju, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, KoHOM, CroMSIC, Studentska sekcija za onkologiju i radioterapiju te Studentska sekcija za ginekologiju i opstetriciju, koji organiziraju niz događanja kako bi se zajedničkim naporima pridonijelo edukaciji građana i važnosti prevencije u cilju smanjenja pojavnosti, pa i ishoda smrtnosti od te maligne bolesti.


Aktivnosti započinju u petak 19. siječnja od 10 do 12 sati ispred Dnevne bolnice Klinike za tumore KBC-a Rijeka, gdje će članovi Udruge Srce za nju pacijenticama dijeliti mimoze.


Program se nastavlja tribinom pod nazivom »Karcinom vrata maternice«, istoga dana od 17 do 18.30 u prostoru vijećnice Medicinskog fakulteta u Rijeci.

 


 



Tribine i savjeti


Predsjednica Lige protiv raka PGŽ-a Ira Pavlović-Ružić istaknula je da je ovo jedna od najdugovječnijih i najvažnijih akcija koje Liga provodi s ciljem osvještavanja i educiranja o mogućnostima prevencije redovitim ginekološkim pregledima te načinima liječenja.


– Liga protiv raka PGŽ-a, koja djeluje od 1967. godine, je temeljem svog dugogodišnjeg iskustva odlučila, na Dan mimoza, koji se obilježava treću subotu u siječnju, otvoriti vrata građanima tijekom jutra, od 10 do 13 sati na adresi Grivica 4, gdje će ih čekati naši stručnjaci volonteri.


U utorak 23. siječnja u 15 sati u Akvariju na Kampusu održat ćemo, u suradnji sa Studentskim zborom Sveučilišta u Rijeci, tribinu o reproduktivnom i spolnom zdravlju mladih, namijenjenu studentima, na kojoj će se govoriti o načinima prevencije HPV-a, važnosti odlazaka na redovite ginekološke preglede i statističkim pokazateljima u Hrvatskoj i svijetu, rekla je Pavlović-Ružić.


Humanitarno

 


Sljedeći petak, 26. siječnja, na riječkom Korzu građani će imati priliku dobiti savjete stručnjaka iz prve ruke te se upoznati s načinima prevencije i očuvanja zdravlja.


Ujedno će biti organizirana i podjela mimoza uz edukacijske materijale i dragovoljno prikupljanje simboličnih humanitarnih priloga za daljnji rad Lige na promicanju znanja o raku te podrške pacijentima.


U subotu 27. siječnja održat će se prigodni programi i na gradskim tržnicama u Opatiji, Crikvenici, Omišlju, Njivicama, Delnicama, Malom Lošinju te Rabu.

Ravnateljica Doma zdravlja PGŽ-a Emina Grgurević Dujmić rekla je kako u današnje vrijeme nijedna žena ne bi trebala umrijeti od raka vrata maternice.


– Dolazim iz najveće županijske javnozdravstvene ustanove, Doma zdravlja PGŽ-a, gdje se provodi djelatnost ginekologije na primarnoj razini te ću biti jako sretna kada moji ginekolozi i oni na primarnoj razini koji su u koncesiji, budu sudionici preventivnog programa za koji doista jedva čekam da krene, jer iz iskustva znam da su doista baza za pružanje zdravstvene zaštite.


Dom zdravlja PGŽ-a, zajedno s djelatnicima i specijalistima ginekologije, spreman je za provođenje preventivnih programa, naglasila je Grgurević-Dujmić te izrazila nadu da će za nekoliko godina smrtnost od raka vrata maternice drastično pasti.