"Je li to A.Li.E.N."

Erasmus projekt: Učenici OŠ Podmurvice ugostili ovaj tjedan inozemne vršnjake

Ingrid Šestan Kučić

Kroštule za dobrodošlicu / Snimio Vedran KARUZA

Kroštule za dobrodošlicu / Snimio Vedran KARUZA



RIJEKA – OŠ Podmurvice ovaj je tjedan domaćin učenicima i nastavnicima iz Španjolske, Italije, Turske, Grčke i Litve, a riječ je o polaznicima ustanova koje zajedno s riječkom školom sudjeluju u Erasmus projektu »Umjetnost i književnost u tkivu obrazovanja! Je li to A.Li.E.N.«. Projekt je započeo u listopadu 2020. i okončat će se u kolovozu 2023. godine, a financiran je s 29.000 eura. OŠ Podmurvice ugostila je 20 učenika i 10 nastavnika iz Gymnasio Mygdonias, Drymos, Grčka koja je vodeći partner te iz turskog Atasehir Bil College, litvanske Vilniaus Gabijos Gimnazija, španjolskog Pureza de Maria i talijanskog Istituto di Istruzione Superiore don Lorenzo Milani. Prva zemlja koja je bila domaćin partnera projekta u veljači bila je Turska, a sljedeća na redu je Grčka u svibnju.



Pojašnjavajući kako će u školi učenici kroz umjetnost, književnost, povijest, film, strane jezike, informatiku učiti o novom razvoju socijalno – emocionalnog učenja riječka koordinatorica projekta Alida Devčić Crnić kaže da izlaganje djece kvalitetnoj literaturi može pridonijeti stvaranju odgovornih, uspješnih i suosjećajnih pojedinaca.


Zajednička fotografija za početak projekta / Snimio Vedran KARUZA

Zajednička fotografija za početak projekta / Snimio Vedran KARUZA



– Tijekom projekta vodit će se i međunarodna komunikacija o umjetnosti. Za umjetničko obrazovanje često se kaže da je sredstvo za razvijanje kritičkog i kreativnog razmišljanja te u sklopu projekta učenici osim komunikacije na engleskom jeziku stječu vještine pisanja mailova, korištenja chatova, videokonferencija, blogova i online brošura i kvizova. Učenici zahvaljujući informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji mogu u svojoj školi iskusiti virtualnu suradnju s vršnjacima iz različitih civilizacijskih krugova i njihovih kulturnih navika i tradicija.





Unapređuju svoje interkulturalne i komunikacijske vještine. Učitelji i učenici u projektu međusobno komuniciraju, moraju prezentirati rezultate svojih aktivnosti, rješavati probleme zajedno pa su upućeni na različite izvore informacija: digitalne i tehničke – objašnjava Devčić Crnić. Pored toga svako polugodište čita se naglas nova knjiga partnera na engleskom jeziku, pa tako učenici iz partnerskih zemalja čitaju hrvatske frankopanske slikovnice »Trsatsko blago« i »Svojeglavi štapić« Velida Đekića te se upoznaju s pričom Putevima Frankopana. Tako će u sklopu ovotjednog boravka u OŠ Podmurvice inozemni učenici obići i frankopanske kaštele, ali i cijeli niz drugih riječkih te liburnijskih znamenitosti.