TARIFA ODREĐENA

Energo u novu sezonu grijanja ide sa (zasad) starim cijenama

Marinko Glavan

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Cijena centralnog grijanja u izravnoj je vezi s cijenom prirodnog plina na tržištu. Od početka iduće godine trebala bi na snagu stupiti potpuna liberalizacija cijene plina, a Energo još čeka detalje iz Hrvatske energetske regulatorne agencije



RIJEKA – U novoj sezoni centralnog grijanja Energo, barem zasad, nema namjeru povećavati cijenu isporučene toplinske energije, potvrdio je Vatroslav Jukić, direktor sektora toplinarstva u riječkom distributeru toplinske energije i prirodnog plina. Cijena isporučene toplinske energije, odnosno promjenjivog dijela računa, tako će i u novoj sezoni iznositi 0,3795 kuna po kilovatsatu(kn/kWh), bez PDV-a, dok će se instalirana snaga, odnosno fiksni dio računa, obračunavati po tarifi od 18,5 kuna po kilovatu instalirane snage, čemu također valja pridodati PDV.


– Cijena centralnog grijanja u izravnoj je vezi s cijenom prirodnog plina na tržištu. Od početka iduće godine trebala bi na snagu stupiti potpuna liberalizacija cijene plina, no po tom pitanju još čekamo detalje iz Hrvatske energetske regulatorne agencije(HERA, op.a.). Kako zasad, s obzirom na stanje na tržištu, ne očekujemo značajnije izmjene cijene plina, tak


o do daljnjeg ne planiramo niti mijenjati tarife za opskrbu toplinskom energijom, kaže Jukić.


Cjelodnevni režim rada




S dolaskom hladnijih dana mnogi se pitaju kada će započeti sezona centralnog grijanja, no Jukić ističe kako formalni uvjet – temperatura od 12 stupnjeva celzijevih ili niža, tri večeri zaredom, još nije ispunjen. Većina korisnika u gradu Rijeci od ove godine ima mogućnost da s grijanjem na razini zgrade započne prije ili poslije službenog početka sezone grijanja.


– Oko tri četvrtine korisnika ima tu mogućnost, ranijeg ili kasnijeg početka grijanja. Takvu odluku stanari moraju donijeti na razini zgrade, odnosno podstanice, ukoliko je na nju priklučeno više zgrada. Dosad je već nekoliko zgrada odlučilo da započnu s centralnim grijanjem u ovoj sezoni.


To može učiniti i većina ostalih, putem ovlaštenog predstavnika suvlasnika, a jednako tako, ako žele, mogu s grijanjem početi i kasnije od službenog starta sezone, kaže Jukić, dodajući kako je, bez obzira na dosadašnje formalne uvjete za početak sezone centralnog grijanja, cilj Energa da što većem broju korisnika omogući odabir trenutka u kojem žele započeti s grijanjem, jednako kao i trenutka u kojemu, u proljeće, grijanje žele ugasiti.


Ista je stvar i s 24-satnim režimom rada gradskih toplana, eksperimentalno uvedenim prije nekoliko godina u nekoliko toplana, da bi danas sedam od ukupno 11 gradskih toplana pružalo korisnicima ovu mogućnost.


Cjelodnevni režim grijanja pokazao se, prema podacima Energa, višestruko učinkovitijim od uobičajenog načina rada s početkom rada toplana u ranim jutarnjim satima i njihovim gašenjem kasno navečer. U 24-satnom režimu, ističe Jukić, korisnici dobivaju kvalitetniju uslugu, uz manju potrošnju goriva u toplanama te manje troškove održavanja toplinskih sustava, zbog konstantog rada u jednoličnom režimu, bez velikih opterećenja u jutarnjim satima.


Modernizacija toplane Vojak


– Naša je intencija da uslugu 24-satnog centralnog grijanja omogućimo svim korisnicima usluge centralnog grijanja iz gradskih toplana, čim se za to steknu tehnički uvjeti. S 24-satnim radom se započelo u veljači 2017. na području Gornje Vežice, dok je zadnja toplana koja je prešla na 24-satni režim rada toplana Srdoči, u studenom 2019. godine. Usluga je dostupna na području koje pokrivaju toplane Gornja Vežica, Vojak, Zamet, Podmurvice, Kozala, Srdoči i Škurinje, kaže Jukić.


Novost uoči sezone centralnog grijanja je i završetak radova na modernizaciji i rekonstrukciji toplane Vojak, dodaje, jedne od najvećih u Rijeci, koja će ubuduće kao energent koristiti prirodni plin, što je ekološki daleko prihvatljivije od lož ulja koje se dosad koristilo u toj toplani. Toplana Vojak će pritom, ističe Jukić, zadržati i mogućnost rada na loživo ulje, no ona će se koristiti samo u eventualnim slučajevima prekida opskrbe plinom.


Što se tiče opskrbe plinom, još nije najjasnije kako će sustav funkcionirati, no sigurno je da će korisnici imati veće mogućnosti odabira opskrbljivača prirodnim plinom što bi, barem u teoriji, za njih, s obzirom na veću konkurenciju, trebalo rezultirati i povoljnijim uvjetima, iako će s druge strane ubuduće biti izloženiji fluktuacijama cijene plina na međunarodnom tržištu koje su izravno vezane uz često vrlo nepredvidljiva kretanja cijene sirove nafte.