Hodočašće

Dvadesetak vjernika Riječke nadbiskupije u Rimu, u četvrtak nadbiskup Uzinić od pape Franje prima palij

Jakov Kršovnik

Foto Jakov Kršovnik

Foto Jakov Kršovnik



ORVIETO – Devedesetak vjernika Riječke nadbiskupije krenulo je na hodočašće u Rim gdje će riječki nadbiskup Mate Uzinić na svetoj misi u četvrtak od pape Franje primiti palij, znak vjerske vlasti koju metropolit ima nad povjerenim mu područjem i simbol zajedništva s Rimskom crkvom. Palij je dio liturgijske odjeće, uska bijela vrpca u obliku slova Y, ukrašena crnim križevima, koju papa i nadbiskupi nose oko vrata te jedan joj krak visi na prsima, a drugi su na leđima. U Rimu će ga na misi primiti i drugi nedavno imenovani katolički nadbiskupi.


Riječkim će se hodočasnicima u Rimu pridružiti i šezdesetak vjernika iz Istre, nad kojom riječki nadbiskup također ima jurisdikciju. Prvoga dana puta hodočasnici su posjetili Orvieto, gradić u Umbriji, smješten na litici, poznat po euharistijskom čudu iz 13. stoljeća. Predaja kaže da je jedan svećenik koji je služio svetu misu u Orvietu sumnjao u pravu Isusovu prisutnost u euharistiji te je tijekom posvete hostija počela krvariti po korporalu, lanenom rupcu na koji se tijekom mise polaže kalež. Svećenik je potom sreo Papu koji je bio u posjetu gradu i ispovjedio mu svoj grijeh sumnje. Korporal je i danas izložen u katedrali u Orvietu, koja je posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije.


Od utorka do četvrtka hodočasnici će boraviti u Rimu, posjetiti Vatikan, u srijedu prisustvovati općoj audijenciji s papom Franjom, a u četvrtak, na blagdan svetoga Petra i Pavla, prisustvovati svetoj misi na kojoj će riječki nadbiskup primiti palij. Riječki nadbiskup putuje autobusom s vjernicima i s njima će biti svih pet dana hodočašća, a za vođenje i upoznavanje hodočasnika s Rimom i Vatikanom zadužen je vlč. Mario Gerić. Svetu misu po dolasku u Orvieto u kripti katedrale služio je nadbiskup Mate Uzinić.




– Drago mi je da zajednički hodočastimo, moleći za cijelu Riječku nadbiskupiju. Molimo za zajedništvo kako bismo nastavili poslanje koje nam Bog daje. Služili smo svetu misu u kojoj smo blagovali euharistiju. Euharistijski Isus postao je jestiv za nas kako bismo mi postali »jestivi« jedni za druge, tj. kako bismo služili jedni drugima, rekao nam je nakon mise riječki nadbiskup. U petak prije povratka u Rijeku, hodočasnici će posjetiti Padovu, grad sv. Antuna Padovanskog, zaštitnika putnika te grad u kojem je veći dio svoga života proveo sveti Leopold Mandić, koji je i mjesec dana svoga života služio i u Rijeci. U Rijeci, koja je tada bila pod talijanskom vlašću, Mandić je boravio tijekom 1923. godine kao ispovjednik za Hrvate.