
Foto Roni Brmalj
Clint Eastwood, Yul Brynner, John Wayne, Gregory Peck, Henry Fonda, Robert Mitchum i Gene Hackman, oslikani kao na ZX Spectrumu, predstavljaju simbiozu nostalgije generacija koje su obilježili glumci i samih početaka ekspanzije računala
RIJEKA Izložba Digitalni kauboji autora Vladimira Bige u Malom salonu, u sklopu desetog rođendana Peek&Pokea otvorena je na pravi kaubojski način: voditelj riječkog muzeja starih računala Svetozar Nilović Tozo dojahao je Korzom od negdašnje Riječke banke pa sve do Malog salona na svom vjernom pastuhu, koji je specijalno za ovu prigodu dopremljen s Grobnika.
Konj i jahač sa stetsonom na glavi izazvali su pravi šušur na glavnoj riječkoj šetnici. Mnogi su se htjeli slikati što s konjem, što s jahačem, što s njima obojicom, a Tozi valja odati priznanje da je suvereno jahao Korzom, unatoč tome što dotad nikad nije imao kontakta s konjima.
No prava zvijezda izložbe ipak je bio Vladimir Biga i njegovih šesnaest grafika velikih protagonista western filma, realiziranih u staroj 8-bitnoj grafici. Clint Eastwood, Yul Brynner, John Wayne, Henry Fonda, Gregory Peck, Robert Mitchum i Gene Hackman, oslikani kao na starom ZX Spectrumu, predstavljaju svojevrsnu simbiozu nostalgije kroz generacije koje su obilježili glumci, ali i samih početaka ekspanzije računala, dok su ona još bila u »povojima«.

Foto Roni Brmalj
– Moje umjetničko djelovanje ima autobiografski karakter. Neki bitni momenti, osobne sklonosti ili inspiracije nastojim izraziti putem umjetničkog djelovanja i tako ponovno proživjeti emocije koje su uz njih vezane. Računala i računalne igrice ostavile su dubok utisak na mene. Kao svjedok razvoja računalne grafike od grubih crno-bijelih oblika do današnjih vizualno bogatih računalnih okruženja u kojima se promatrač može stopiti s okolinom u stvarnom vremenu, shvaćam da su ideje iste, a tehničke mogućnosti se usavršavaju. Volim gledati stare računalne igrice jer me podsjećaju na djetinjstvo i ranu mladost. Izazivaju mi emocije sreće kad sam se kao klinac igrao, objašnjava Vladimir Biga.
Veliki utjecaj na njega imaju geometrija i njezini oblici, kao i avangardni pokreti i radovi, koji su bili snažni u Jugoslaviji, kao što su Nove tendencije, Exat51, radovi Ivana Picelja, Vjenceslava Richtera i Julija Knifera.
– Sam piksel-kvadrat, koji je osnova kompjutorske grafike, postavio je i pravokutne granice i u mom izražavanju. Ako moram birati između kruga i kvadrata, biram kvadrat i njegove oštre granice. Omiljene tehnike su mi kompjutorska grafika, akril, ready-made, linorez i improvizacijske tehnike u grafici poput otiskivanja s valjkom. Puno radim u tehnici kompjutorske grafike jer mi računalo omogućava da najbrže realiziram ideju. Najdraža podloga mi je papir, koji smatram plemenitom podlogom koja sve trpi i neprekidno pokazuje sadržaj koji nosi, pojašnjava autor izložbe.
Izložba Digitalni kauboji ilitiga Pixel art Cowboys Vladimira Bige postavljena je u okviru projekta Peek&Pokea »Umjetnost očima računala«, a moguće ju je razgledati u Malom salonu na Korzu sve do 2. rujna.

Foto Roni Brmalj