Novoizabrani čelnik

Dario Đerđa novi je dekan riječkog Pravnog fakulteta. Otkrio nam je na što kani staviti naglasak u svom mandatu

Ingrid Šestan Kučić

Dario Đerđa / Foto: Angela Maksimović

Dario Đerđa / Foto: Angela Maksimović



RIJEKA – S prvim danom nove akademske godine dekansku funkciju Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci preuzet će prof. dr. Dario Đerđa, predstojnik Katedre za upravno pravo na Pravnom fakultetu u Rijeci koji obnaša i dužnost prodekana za poslovne odnose.


Novoizabrani dekan na Pravnom fakultetu u Rijeci radi već 25 godina, a kao prodekan u čak pet mandata na toj je dužnosti punih 15 godina te je stekao bogato upravljačko iskustvo i dobro se upoznao s izazovima organiziranja i održavanja nastave i ispita, oblicima suradnje sa studentima te studentskim aktivnostima, suradnjom s javnim sektorom i gospodarstvom, poslovnim odnosima i financiranjem fakulteta.


Od 2013. do 2017. godine obavljao je dužnost pomoćnika rektora za organizacijsko-pravne poslove na Sveučilištu u Rijeci, a danas, kao član, sudjeluje u radu različitih sveučilišnih tijela. Novoizabrani dekan ističe da prepoznajući važnost stjecanja znanja, vještina i kompetencija potrebnih ne samo za profesionalni stručni rad, već i za rad u sustavu visokog obrazovanja i znanosti, pozornost posebno posvećuje osnaživanju vlastitih nastavničkih, znanstvenih i stručnih kompetencija pohađanjem različitih radionica, stručnih seminara i programa cjeloživotnog učenja.


Podrška studentskim organizacijama




Kao stručnjak iz područja upravnog prava sudjelovao je u više radnih skupina za izradu nacrta prijedloga zakona iz područja uprave, pravosuđa te visokog obrazovanja i znanstvene djelatnosti.


Vodio je niz stručnih radionica za potrebe Pravosudne akademije, državnih tijela i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te gospodarskih subjekata usmjerenih na područje upravnog prava.


Bio je članom više znanstvenih projekata iz područja prava Europske unije te je vodio projekt »Providentia Studiorum Iuris: Unapređenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj«, vrijedan više od 3,5 milijuna kuna.


Objavio je pet knjiga, više poglavlja u knjigama uglednih inozemnih izdavača te više od 100 znanstvenih i stručnih radova.


Član je uredništva više znanstvenih časopisa te je bio urednikom nekoliko knjiga. Član je i izvršnog odbora Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Upravnog odbora Zaklade Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije te je redoviti član Akademije pravnih znanosti Hrvatske.


Dobitnik je priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za objavljenu knjigu od značenja za unapređenje pravne struke, kao i zahvalnice Sveučilišta u Rijeci za najbolje ocijenjenoga nastavnika u studentskoj anketi Pravnog fakulteta u Rijeci u ak. god. 2014./15., a u svom programu rada poseban naglasak stavio je na kvalitetu izvođenja nastave i diseminaciju znanja studentima.


– Posebno je istaknuta važnost unapređivanja studija u skladu s najnovijim dosezima pravne znanosti i struke, razvijanja praktičnih kompetencija studenata te jačanja nastavničkih kompetencija. Podupirem osnivanje novih poslijediplomskih specijalističkih studija koji će ishodima učenja odgovarati potrebama tržišta rada, kao i programa cjeloživotnog obrazovanja usmjerenih na prevladavanje aktualnih izazova u primjeni prava.


Naglasio sam i važnost podrške studentskim organizacijama – Studentskom zboru, Elsi i Sportskom društvu Pravnik, u ostvarivanju njihovih ciljeva, daljnjem održavanju tradicionalnih manifestacija, ali i poticanju znanstvene i stručne aktivnosti studenata, navodi prof. dr. Đerđa.



Visoka znanstvena produkcija


Dodaje da izuzetno važnim smatra inzistiranje na daljnjoj visokoj znanstvenoj produkciji fakulteta te sudjelovanje u europskim i nacionalnim znanstvenim i stručnim projektima. S tim ciljem planira organizirati i pružiti pune administrativne potpore u izradi projektnih prijedloga i postupku natjecanja za kompetitivne projekte svim nastavnicima fakulteta.


Posebno vrijednim nasljeđem te ustanove, koje drži važnim očuvati, smatra tradicionalne konferencije, od kojih se neke izvode gotovo 30 godina, konferencije koje odgovaraju aktualnim pravnim izazovima u društvu, kao i Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci koji je danas u krugu najcjenjenijih pravnih publikacija ne samo u Hrvatskoj, već i u jugoistočnoj Europi.


– Za obavljanje nastavne, znanstvene i stručne djelatnosti nužnim smatram kontinuiranu nabavu baza podataka i suvremene znanstvene i stručne literature. Također, smatram kako bi se stručni rad zaposlenika fakulteta trebao zasnivati na djelatnostima usmjerenim k rješavanju složenih pravnih pitanja koja se otvaraju u radu pravosudnih i drugih državnih tijela, tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, gospodarskih subjekata i civilnog društva, posebno njihovim uključivanjem u rad stručnih povjerenstava imenovanih od državnih tijela i tijela državne uprave, lokalne i područne (samouprave), kao i njihovim sudjelovanjem u izradi nacrta prijedloga zakona i drugih propisa, stručnih mišljenja i podloga, kreiranje politika i slično.


Ovome cilju pridonijeti bi trebala i organizacija te provedba stručnih seminara i radionica, ali i javnih predavanja, tribina i okruglih stolova na temu aktualnih pravnih pitanja, objašnjava prof. dr. Đerđa.


S ciljem zadovoljstva zaposlenika kaže da planira osnažiti administrativne službe fakulteta. Novoizabrani dekan ujedno zaključuje da bi ostvarivanjem njegovog programa Pravni fakultet u Rijeci nastavio dosadašnju uspješnu tradiciju obavljanja visokoškolske djelatnosti, zadržao bi položaj jednog od najuspješnijih i najbolje ocijenjenih visokih učilišta u Hrvatskoj te bi se uspješnije pozicionirao na međunarodnoj razini.