
Hotel Continental / Snimio VEDRAN KARUZA
Najam kongresne dvorane inicijalno je bio zatražen za interni skup o Gabrieleu D'Annunziju, uz očekivani broj od oko 30 sudionika. Međutim, zbog tehničkih razloga, predmetna rezervacija je otkazana i događanje se neće održati, kazali su nam u Jadran hotelima, u čijem je sastavu i Continental
povezane vijesti
RIJEKA – Sporni skup koji organizira, kako ga nazivaju, Centar za dannunzijske i domoljubne studije, ipak se neće ove nedjelje održati u rijekom hotelu Continental. Naime, prema informacijama iz Jadran hotela, hotel Continental nije domaćin navedenog događanja.
– Konkretno, najam kongresne dvorane inicijalno je bio zatražen za interni skup o Gabrieleu D’Annunziju, uz očekivani broj od oko 30 sudionika. Međutim, zbog tehničkih razloga, predmetna rezervacija je otkazana i događanje se neće održati u našem hotelu, kazali su nam u Jadran hotelima, u čijem je sastavu i Continental.
Dvojica moderatora
Ujedno su istaknuli kako im je kao hotelskoj tvrtki poslovni standard osigurati prostor i uslugu prema zahtjevima gostiju, no ne ulaze u sadržaj niti u programske elemente privatnih događanja, što je uobičajena praksa u hotelskoj industriji.
Sporni skup trebao se održati ove nedjelje u Rijeci, a moderatori su trebali biti Cristiano Vignali iz Chieta, koji u najavi kaže da je novinar i povjesničar, te Roberto d’Amato iz Gorice, prema pozivu na skup – esejist i likovni kritičar. Kažu kako Centar ima cilj “promicati dannunzističku i domoljubnu kulturu u Italiji i inozemstvu, jer smatraju da je prava idealna revolucija ona koja govori o identitetu i nacionalnim i suverenističkim vrijednostima, u doba globalizacije i svijeta bez granica i tehnokracije, odnosno bezobzirne pohlepe, svjesni da suverenost i identitet naroda i države znače slobodu od okova lihvarstva i svjetskog kapitalizma”.
Već i sama najava ovog okupljanja uzburkala je duhove. Prvi je reagirao Možemo! Rijeka iz kojeg su priopćili da su zgroženi najavom događaja kojim se usred Rijeke želi otvoreno promicati političke ciljeve talijanskog okupatora Gabrielea d’Anunzija. Ukazali su kako se u najavi događanja koriste dubiozne tvrdnje o njegovoj povijesnoj ulozi i njegovom političkom manifestu čime se nazire revizionistička agenda ove talijanske udruge.
Distanciranje
– Riječki Možemo! protiv je svake revizionističke agende, bila ona talijanska, hrvatska ili neka treća. U trenucima kada se u Europi i svijetu svakim danom ispisuju nove stranice povijesti, namjerno unošenje razdora u društvo revizionističkim tvrdnjama mimo svake priznate znanstvene i istraživačke misli, smatramo apsolutno nepotrebnim i neprihvatljivim, poručili su, uz ostalo, iz riječkog Možemo!
Od skupa su se decidirano ogradili i u Zajednici Talijana Rijeka čiji je predsjednik Enea Dessardo priopćio kako riječka Zajednica Talijana ne namjerava ni u kojem obliku sudjelovati na navedenom događaju.
– Vignali navodi u svojem dopisu da su, uz ostale, “pozvani predstavnici lokalne talijanske zajednice”. Radi se o obmanjujućoj formulaciji s obzirom na to da je s jedne strane istina da je ZT Rijeka pozvan na događaj, no Vignali ne navodi da je to sudjelovanje s naše strane odbijeno, istaknuo je Dessardo zaključivši kako se sudjelovanje predstavnika riječke Zajednice Talijana na spornom skupu sigurno neće dogoditi.