POVRATAK NA STARO

Cijela turistička godina ima uzlazni trend. Nijemci došli na pretpandemijske brojke noćenja na Kvarneru

Alenka Juričić Bukarica

Ovi iznimni rezultati potvrđuju da se naš smjer razvoja ulaganja u kvalitetu, a ne u kvantitetu, i promotivne aktivnosti kroz koje ističemo našu blizinu i specijaliziranu ponudu isplatio, ističe Peršić Živadinov



RIJEKA – Na Kvarneru je od početka godine pa do kraja studenoga ostvareno 2,3 milijuna dolazaka i nešto više od 15 milijuna noćenja, što je čak 80 posto ostvarenih noćenja u usporedbi s rekordnom 2019. godinom te 38 posto više noćenja u odnosu na prošlu godinu. Pokazuju to podaci Turističke zajednice (TZ) Kvarnera prema kojima i studeni također bilježi dobre rezultate pa je tako prošlog mjeseca ostvareno više od 32.000 dolazaka i gotovo 105.000 noćenja.


Time je dostignuto 73 posto noćenja iz studenoga 2019. godine i 34 posto više noćenja u usporedbi sa studenim prošle godine.


Najveći broj noćenja u zimskim mjesecima i dalje se tradicionalno ostvaruje u hotelima, njih oko 50.000, slijedi obiteljski smještaj koji je u studenom ostvario 31.000 noćenja, dok su kampovi s gotovo 6.000 ostvarenih noćenja zabilježili bolju popunjenost i u odnosu na studeni 2019., i to za 2.600 noćenja više.


​Sigurna destinacija




– Unatoč tome što se nažalost situacija s pandemijom u čitavoj Europi u zadnjih mjesec i više dana pogoršala, Kvarner je uspio zadržati glas sigurne destinacije. Najbolje nam to pokazuje broj gostiju koji su tijekom 11 mjeseci ove godine boravili na Kvarneru. Definitivno najpopularniji i najtraženiji smo bili među gostima iz Njemačke koji su ove godine ostvarili gotovo jednak broj dolazaka i noćenja kao i tijekom rekordne 2019. godine, i to ukupno gotovo 4,6 milijuna noćenja i više od 600.000 dolazaka. Slijede domaći gosti s 2,4 milijuna noćenja, zatim gosti iz Slovenije s 2,3 milijuna noćenja te gosti iz Austrije s 1,4 milijuna noćenja. Tu su i gosti iz Češke s ostvarenih 700.000 noćenja, što je za samo 1 posto manje u odnosu na 2019., i gosti iz Poljske s ostvarenih nešto manje od 600.000 noćenja, što je samo 5 posto manje u odnosu na 2019. godinu. Ovo su iznimni rezultati koji potvrđuju da je naš smjer razvoja kroz koji smo ulagali u kvalitetu, a ne u kvantitetu, i promotivne aktivnosti kroz koje ističemo našu blizinu i specijaliziranu ponudu isplatio, komentirala je ove podatke Irena Peršić Živadinov, direktorica TZ-a Kvarnera, te dodala kako, ustvari, trendovi u turističkim putovanjima koje je stvorila pandemija u zadnje dvije godine savršeno odgovaraju ponudi koju Kvarner kao destinacija gradi. Primjerice, i ove i prošle godine na Kvarneru boravi sve veći broj gostiju visoke platežne moći.


To su gosti koji su u godinama prije pandemije putovali u daleke i egzotične destinacije, a sada zahvaljujući tome što ih i dalje drži želja za putovanjem, biraju brzo i jednostavno dostupne destinacije, prije svega zbog vlastite sigurnosti.


Traženi kampovi


– Najbolje nam to pokazuju turistička kretanja u pojedinim vrstama smještaju. Naime, tijekom ove godine broj noćenja u objektima s 5 zvjezdica porastao je za 80 posto, a u objektima s 4 zvjezdice za 76 posto usporedimo li s 2020. godinom. Kod kampova ove godine velik rast bilježe i mali luksuzni kampovi u OPG-ovima, i to za 86 posto u odnosu na lani.


Isto tako, u hotelima s 5 zvjezdica ostvareno je 130 posto više noćenja, a u hotelima s 4 zvjezdice 121 posto više noćenja u odnosu na prošlu godinu, pojasnila je direktorica TZ-a Kvarnera.


Inače, s obzirom na najveći udio u kapacitetima od više od pedeset posto, najviše noćenja ostvareno je u obiteljskom smještaju, i to oko 6,6 milijuna, zatim kampovima oko 3,4 milijuna, dok je u hotelima ostvareno oko 2,3 milijuna noćenja.


Gorski kotar tek 3 posto slabiji od rekordne 2019.


U TZ-u Kvarnera kazali su da se među kvarnerskim destinacijama u razdoblju od siječnja do kraja studenog Gorski kotar i dalje ističe kao jedino područje s gotovo jednakim brojem noćenja iz pretpandemijske 2019. godine. Riječ je još uvijek o malim brojkama u odnosu na morske destinacije, ali svakako ukazuje na trend odmora u prirodi koji je donijela pandemija. Konkretno, Gorski je kotar od siječnja do kraja studenoga imao 101.000 noćenja, što je tek tri posto manje nego 2019. Odlične rezultate bilježi i Vinodolska općina, na čijem je području ostvareno 95 posto noćenja iz pretpandemijske 2019., te Općina Dobrinj na otoku Krku gdje je broj noćenja dostigao gotovo 90 posto noćenja iz 2019.


Prema subregijama, najveći dio kolača i dalje se ostvaruje na otoku Krku koji je u 11 mjeseci imao oko 5,5 milijuna noćenja, što je 79 posto noćenja iz 2019. Na Cresko-lošinjskom arhipelagu broje oko 3 milijuna noćenja, što je 85 posto noćenja iz 2019., a na Crikveničko-vinodolskoj rivijeri gotovo 2,5 milijuna noćenja, što je 78 posto noćenja iz 2019. Potom po ostvarenju slijede otok Rab s 1,8 milijuna noćenja, odnosno 84 posto ostvarenja iz 2019., Opatijska rivijera s 1,5 milijuna noćenja ili 70 posto noćenja iz 2019. te riječko područje s ostvarenih 675.000 noćenja, što je 75 posto pretpandemijskih brojki.