
Foto V. Karuza
Ovrhe za neplaćene račune za očitavanje i raspodjelu u sezoni grijanja 2013./2014. su izdane na različite iznose, ovisno o zgradi, između 120 i 150 kuna, koliko navodno duguju Brunati, uvećanih za troškove ovrhe u iznosu od 250 kuna, pa bi ovršeni vlasnici stanova ukupno u prosjeku trebali platiti oko četiristo kuna svaki
RIJEKA Brojne Riječane korisnike centralnog grijanja ovih su dana neugodno iznenadile ovrhe na ime neplaćenih naknada za uslugu očitavanja razdjelnika te raspodjelu troškova grijanja tvrtki Brunata, koja obavlja tu uslugu za većinu od deset tisuća kućanstava spojenih na Energove toplane, iako im sami računi po kojima su ovršeni, kako tvrde, nikada nisu izdani.
Ovrhe za neplaćene račune za očitavanje i raspodjelu u sezoni grijanja 2013./2014. su izdane na različite iznose, ovisno o zgradi, no uglavnom se kreću između 120 i 150 kuna, koliko navodno duguju Brunati, uvećanih za troškove ovrhe u iznosu od 250 kuna, pa bi, prema ovršnim prijedlozima što ih je poslao odvjetnik Robert Hršak, ovršeni vlasnici stanova ukupno u prosjeku trebali platiti oko četiristo kuna svaki.
Više od pola »ovršenih«
Inače, prema ugovoru koji su suvlasnici stanova potpisivali s Brunatom prilikom ugradnje razdjelnika i termostatskih ventila, jasno je određeno da Brunata mora jednom godišnje korisniku usluge ispostaviti račun, što prema tvrdnjama stanara nije učinjeno, te bi čak moglo predstavljati i temelje za raskid ugovora.
Plaćanje greške
Brunati su se, prema dopisima koji su nam dani na uvid, obraćali i sami stanari pojedinačno, ali i upravitelji zgrada, poput Rijeka stana, upozoravajući na masovnost ovrha te činjenicu da većina ovršenih nikada nije primila uplatnice, uz zahtjev da se odluke o ovrhama storniraju te stanarima ispostave novi računi. U šturim odgovorima koje potpisuje Maja Barišić iz Brunate, takva je mogućnost svaki put otklonjena, uz objašnjenje kako Brunata nije u mogućnosti povući već pokrenute postupke ovrhe.
Objašnjenje iz Brunate pokušali smo dobiti i sami, tražeći i podatak o ukupnom broju ovršenih, no jednako kao i Gediniju, rečeno nam je kako će naš upit biti proslijeđen zaduženima za obračun te ćemo odgovor dobiti naknadno. Do završetka ovog broja odgovor nismo dobili, ali bez obzira na to, zbog samog broja ovršenih u pojedinim zgradama čiji su se predstavnici odlučili obratiti javnosti, teško je vjerovati da pedeset ili šezdeset posto njih nije platilo baš Brunatin račun, nešto veći od sto kuna godišnje, kad ih većina uredno podmiruje ostale, višestruko veće troškove stanovanja. Zbog toga, ali i svega što se proteklih godina događalo u Energovom sustavu centralnog grijanja, nedopustivo je da stanari ponovno plaćaju nečiju grešku, ovoga puta neizdavanje računa.