'Fiume crno-crveno Rijeka'

Bez polemičkih tonova na okruglom stolu u povodu kontroverznog dokumentarca o Rijeci

Davor Mandić

Foto SERGEJ DRECHSLER

Foto SERGEJ DRECHSLER

Brojni upadi posjetitelja, od napornih poluanonimnih do onih bivšeg gradonačelnika Vojka Obersnela i sociologa Izvora Rukavine pokazali su da je tema pogođena, a iz publike je došao i najbolji trenutak večeri, komentar Ljubinke Toševe-Karpowicz o povijesnoj istini



RIJEKA  Vjerojatno najposjećeniji okrugli stol u organizaciji Gradske knjižnice Rijeka – večerašnji panel naslovljen “Sat za povijest: Rijeka, povijesni identiteti i jedan crveno-crni dox” – najvećim je dijelom oprimjerio podržavajući diskurs pozvanih sugovornika. Taj je diskurs bez zadrške bio kritičan prema nedavno prikazanom dokumentarnom serijalu “Fiume crno-crveno Rijeka”, u režiji Vanje Vinkovića i produkciji Hrvatske radiotelevizije. Nedostatku polemičnosti kumovao je izbor gostiju, pa su se tako na lokaciji ispred Dječje kuće okupljenom mnoštvu obraćali povjesničari Tea Perinčić i Marko Medved te kulturolog Aljoša Pužar.

Foto galerija: Panel-rasprava u Benčiću o doksu "Fiume crno-crveno Rijeka" Foto: Sergej Drechsler



Voditelj panelne diskusije bio je Kristian Benić, koji je uvodno pojasnio da je dokumentarac bio povod za ovu konkretnu rapravu, no serijal “Sat povijesti” osmišljen je prije njegove pojave, u čemu se može tražiti i politika oko odabira gostiju. Ipak, koliko god panel bio legitiman osvrt na dokumentarni serijal koji je, prema kritičarima, svojom površnošću, revizioinizmom, neznantsvenošću i inim negativnostima prouzročio buru ljutitih reakcija, ponajprije Riječana, za samu bi priču bilo bolje da je bila polemičnija, pa da je tezama Perinčić, Medveda i Pužara o neznanstvenom pristupu i promašenim tezama pridružena kritika “druge strane”. No to nije bila takva panelna rasprava.


U ovoj se govorilo o pojmu istine i njenim interpretacijama, o kulturi amatera i pravu na mišljenje, no i odgovornosti javne televizije prema sadržaju koji nudi gledateljima, o revizionizmu, staljinizmu, pravom i “krivom”, socijalizmu, kapitalizmu i neoliberalizmu.




Brojni upadi posjetitelja, od napornih poluanonimnih do onih bivšeg gradonačelnika Vojka Obersnela i sociologa Izvora Rukavine pokazali su da je tema pogođena, a iz publike je došao i najbolji trenutak večeri, komentar Ljubinke Toševe-Karpowicz o povijesnoj istini.


– Povijesna činjenica je činjenica koju mi kao gotove ličnosti pretvaramo u povijesnu činjenicu. Dakle mi neku činjenicu, koristeći se dokumentima koje smo sami izabrali, pretvaramo u povijesnu činjenicu. Zato što smo već gotove ličnosti kada se bavimo poviješću. Ne postoji objektivna istina, nego istina s bolje, više ili manje prikupljenim dokumentima. Čim više sakupite dokaza za vašu hipotezu, bolji ste povjesničar. Ako pak to ne napravite, onda ste propagandist – rekla je Toševa-Karpowicz i od brojne publike zaradila aplauz večeri.