Gradske subvencije

Bespovratna dva milijuna kuna za 126 riječkih poduzetnika

Aneli Dragojević Mijatović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Na javni poziv za realizaciju mjera iz Općeg programa mjera prispjelo je 508 prijava, što je 22,8 posto više u odnosu na 2019., a pritom su 452 prijave ocijenjene prihvatljivima



Trinaestu godinu za redom Grad Rijeka riječkim poduzetnicima dodjeljuje potpore malih vrijednosti, a temeljem javnog poziva za realizaciju mjera iz Općeg programa mjera poticanja razvoja poduzetništva na području Rijeke. Sredstva u iznosu od 2 milijuna kuna osigurana su za tu mjeru u proračunu Grada za 2020.


Dakle, 2 milijuna kuna nepovratnih subvencija dodijeljeno je ove godine riječkim poduzetnicima, izvijestili su na jučerašnjoj konferenciji za medije zamjenik gradonačelnika Rijeke Marko Filipović i pročelnica Odjela za poduzetništvo Jana Sertić. Program ukupno obuhvaća 23 mjere od kojih je ovim javnim pozivom realizirano devet.


– Ove godine smo posebno vodili brigu o onim poduzetnicima koji su ulagali u mjere zaštite od virusa Covid-19, s tim da smo isto tako honorirali poduzetnike koji su zadržali isti broj zaposlenika, odnosno kod kojih nije bilo otkaza ni smanjenja radnika u tom periodu, te su oni bili bolje ocijenjeni u javnom pozivu.




Ukupno je na javni poziv pristiglo 508 prijava, što je čak 22,8 posto više u odnosu na 2019. Njih 452 povjerenstvo je ocijenilo prihvatljivim i na temelju ostvarenih bodova uvršteni su u rang-listu prijavitelja.


S obzirom da su sredstva za provedbu javnog poziva bila ograničena, od ukupnog broja prijava koje su zadovoljile formalne uvjete prihvatljivosti, za dodjelu subvencije prihvaćeno je njih 147, podnesenih od strane 126 gospodarskih subjekata, izvijestio je Filipović.


Korisnici sredstava su subjekti malog gospodarstva utvrđeni zakonom kojim se uređuje poticanje razvoja malog gospodarstva, koji su u cijelosti u privatnom vlasništvu i čije je sjedište na području grada Rijeke, te udruge čija je svrha promicanje gospodarskih interesa članica klastera, koje imaju sjedište na području grada Rijeke ili minimalno jednu članicu sa sjedištem na području grada Rijeke te koje posluju pozitivno.


Pandemijski uvjeti


– Nadam se da će ove nepovratne subvencije koristiti našim poduzetnicima u jačanju konkurentnosti, naročito u ovo doba pandemije kada ustvari ne znamo što nas čeka u idućoj godini, a posebno na njenom početku. Isto tako se nadam da će cijepljenje koje je počelo i u našoj županiji i gradu pomoći stabilizaciji situacije.


Brojke su nešto manje nego proteklih tjedana i nadam se da idemo ka godini u kojoj će pandemija jenjavati. No, naše mjere i javni poziv naravno ostaju i sljedeće godine, a pratit ćemo sukladno mogućnostima poduzetnike na području Rijeke, kaže Filipović. Sertić je rekla da su subvencije dodijeljene prema kvalitativnim kriterijima.


– Znači, ovo nije poziv prema “metodi najbržeg prsta”, već se bodovi dobivaju prema kriterijima. Neki od njih su usklađenost ulaganja prijavitelja s razvojnom strategijom Grada, odnosno ulaganje u razvoj novog ili postojećeg proizvoda u suradnji s nekom znanstvenom institucijom, ulaganje u razvoj novog proizvoda koji znatno unaprjeđuje efikasnost u poslovanju, a dodatno se honoriraju i veličina poduzetnika s naglaskom na male i srednje, kao i potencijal zapošljavanja poduzetnika, pri čemu se primjerice ove godine dodatno honoriralo one koji su za vrijeme pandemije zadržali ili povećali broj zaposlenika, te mlade poduzetnike i žene poduzetnice.


Obradom ukupnog broja prihvatljivih prijava ustanovilo se da su poduzetnici, odnosno samo oni koji su se prijavili na ovaj poziv, investirali preko 12,5 milijuna kuna, a na temelju čega su tražili subvencije, dok je iznos investiranih sredstava prijavitelja koji su ostvarili pravo na subvenciju oko 4,3 milijuna kuna.


Najveći iznos stredstava i najveći broj subvencija ove godine je dodijeljen po mjeri subvencioniranja nabave i ugradnje strojeva i opreme, zatim slijede korisnici po mjeri subvencioniranja poduzetnika početnika, zatim uvođenja IT sustava i aplikacija u poslovanje i ostalo.


Od početka dodjele subvencija, dakle od 2008., dodijeljeno je ukupno 1.450 subvencija poduzetnicima, u iznosu od 20,4 milijuna kuna.


U tih 13 godina najviše ih je odobreno za uvođenje IT sustava i aplikacija u poslovanje, dok je najviši iznos dodijeljen putem mjere subvencioniranja nabave i ugradnje strojeva i opreme. Za početnike su pak kroz 13 godina dane 252 subvencije u ukupnom iznosu od 4,3 milijuna kuna, sumirala je Sertić.


Razne djelatosti


Na pitanje koje su djelatnosti ove godine dominirale, odnosno kome su subvencije dodijeljene, odgovorila je da su u pitanju zaista razne djeltanosti, od uslužnih do prerađivačke industrije, te nema ni jedne koja u najvećoj mjeri dominira.


Dakle, s obzirom na raznorodnost djelatnosti, među korisnicima ovogodišnjih subvencija su i oni koji su trenutno zatvoreni zbog mjera protiv pandemije i oni koji rade, istaknuto je.


Ciljevi Općeg programa mjera poticanja razvoja poduzetništva su jačanje konkurentnog nastupa poduzetnika na tržištu, ostvarivanje praktičnog obrazovanja i boljeg informiranja u poduzetništvu, poboljšanje uvjeta raspoloživosti financijskih resursa, korištenja poduzetničke prostorne i informativne infrastrukture za realizaciju poduzetničkih poduhvata, podizanje razine poduzetničke kulture te rješavanje društvenih problema primjenom poduzetničkih načela.


Filipović: Korak ispred države


Filipović je podsjetio da je Grad Rijeka donio niz mjera namijenjenih poduzetnicima, a s ciljem pomoći u prevladavanju krize izazvane pandemijom.


Ukupno je riječ o nešto manje od 25 milijuna kuna, koliko su te mjere koštale Grad, odnosno za koliko je zbog tih mjera pomoći manji prihod za proračun. Većina tog iznosa, oko 20 milijuna kuna, odnosi se na proljetni period, a ostatak na jesenski.


– Sve su te mjere donesene prije mjera Vlade, te smo bili korak ispred države što se tiče pomoći poduzetnicima, iako naravno cijenimo i napore centralne države u tom dijelu.


Sada u prosincu smo kod mjera za poduzetnike bili ažurniji, jer ne čekamo da se trošak stvori, nego smo odmah oslobodili poduzetnike troška, dok kod Vladinih mjera morate dokazivati trošak fakturom, a to onda znači da su te mjere s odgođenim učinkom, navodi Filipović.