Preventivna akcija

Besplatno testiranje na hepatitis u Rijeci i na Zrću

Siniša Pucić

U čast ulaska Hrvatske u EU, ELPA, vodeća europska organizacija, odlučila je središnje obilježavanje Svjetskog dana hepatitisa održati u našoj zemlji. Tema kampanje je »Ovo je hepatitis. Saznaj. Suoči se«

RIJEKA Obilježavanje Svjetskog dana hepatitisa – 28. srpnja, bolesti od koje u svijetu boluje više od 500 milijuna ljudi, odnosno jedna od dvanaest osoba na Zemlji, na konferenciji za novinare najavile su dr. Đana Pahor, voditeljica Odjela epidemiologije u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Aleksandra Marković, predsjednica riječke udruge Hepatos koja je kazala da je cilj obilježavanja ovog dana podizanje svjesnosti o bolesti što pored svoje javno-zdravstvene komponente, ima i onu društveno-političku: problem diskriminacije, kršenja ljudskih prava i društvenog neprihvaćanja oboljelih.   

Anoniman test


Danas će od 13 do 15 sati u prostorijama udruge Hepatos, Blaža Polića 2/3, biti akcija dobrovoljnog, besplatnog i anonimnog testiranja na hepatitis B i C te savjetovanja sa specijalistom epidemiologom osobno i preko besplatne SOS telefonske linije 0800/400-405, a u subotu od 14 do 17 sati će se već prema običaju provesti javna akcija na novaljskoj plaži Zrće, gdje će zainteresirani partijaneri moći dobiti besplatno savjetovanje i testiranje na hepatitis B i C te pregled jetre elastografijom. Aktivnosti se provode u suradnji s udrugama članicama Saveza oboljelih od hepatitisa u Hrvatskoj, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo PGŽ-a, KBC-om Rijeka i Klinikom za infektivne bolesti »Fran Mihaljević« Zagreb, a financirane su, između ostalog, i od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.  




Kako dr. Pahor tvrdi, posljednjih godina zabilježen je rast testiranih, a stagnacija broja oboljelih. Točnije, u proteklih 16 godina kroz besplatno testiranje u PGŽ-u otkriveno je 246 slučajeva hepatitisa C i 172 hepatitisa B na broju od 2.178 testiranih u savjetovalištu. U tekućoj godini na 143 testiranih, novootkriveno je osam oboljelih na hepatitis C te četiri na hepatitis B.



– U čast ulaska Hrvatske u EU, ELPA, vodeća europska organizacija, odlučila je središnje obilježavanje Svjetskog dana hepatitisa održati u našoj zemlji, a tema ovogodišnje globalne kampanje je »Ovo je hepatitis. Saznaj. Suoči se« kojom se želi potaknuti ljude na testiranje i ranu dijagnostiku koja je jedini pouzadni način utvrđivanja infekcije te najučinkovitiji način suprotstavljanja ponekad i smrtonosnim posljedicama ove bolesti – istaknula je Marković, podsjetivši na besplatno testiranje u prostorima riječkog Hepatosa koje se obavlja svakog četvrtka u prostorima udruge.


Također, zahvaljujući podršci Ministarstva zdravlja trogodišnjem projektu terenskog pristupa populaciji rizičnog ponašanja na različitim punktovima diljem PGŽ-a, besplatno testiranje i savjetovanje bit će dostupnije osobito mladima, s kojima će tim stručnjaka Zavoda i Hepatosa po srednjim školama i domovima učenika nastojati posvijestiti stvarni utjecaj virusnih hepatitisa B i C te u Okružnom zatvoru u Rijeci.   

Opći simptomi


O ovoj, po simptomima podmukloj bolesti koja napada jetru, govorila je dr. Pahor, naglasivši kako je riječ o općim simptomima koji su i najčešći u blagoj formi – umor, gubitak apetita, žutica, bol u mišićima te ispod desnog rebrenog luka, a mnogi ih ne pripisuju teškoj bolesti.   

– Potencijalni rizik za zaražavanje zdravih osoba je kontakt s oboljelom osobom ili s onom koja je aktivni nositelj virusa bez znakova bolesti, i to: spolnim odnosom bez zaštite, uporabom istog pribora za intravensko ubrizgavanje droge, kao i pribora za higijenu poput četkice za zube, brijaćeg pribora i slično, s obzirom na mogućnost prisutnosti virusa u krvi ili slini kod oboljele osobe. Mogući prijenos je i s oboljele majke na dijete tijekom poroda te krvlju i krvnim pripravcima u slučajevima kada isti nisu kontrolirani, rekla je dr. Pahor.