Bez zadrške

Baniji pomaže 120 članova interventnih službi iz PGŽ-a

Barbara Čalušić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Tamo su pripadnici javnih i dobrovoljnih vatrogasnih postrojbi, ekipe županijskog Crvenog križa i HGSS-a te brojni drugi koji pomažu sada već više od tjedan dana, a procjene su da će se ekipe na razoreno područje u smjenama slati još barem deset do 15 dana



Na području Sisačko-moslavačke županije koju je 29. prosinca zadesio razoran potres trenutno se nalazi 120 pripadnika interventnih ekipa s područja Primorsko-goranske županije. Na teško stradalom području pripadnici javnih i dobrovoljnih vatrogasnih postrojbi, ekipe županijskog Crvenog križa i Hrvatske gorske službe spašavanja te brojni drugi pomažu stradalnicima sada već više od tjedan dana, a procjene su da će se ekipe na razoreno područje u smjenama slati još barem deset do 15 dana.


– Iz PGŽ-a su odmah nakon razornog potresa na teren izašli vatrogasci javnih postrojbi Rijeke, Opatije i Krka. Naša prva vozila bila su već u 14 sati na dan potresa na putu prema Petrinji i otad smo na terenu.


Hitra reakcija


Izmijenili smo zasad dvije ekipe, a u utorak gore odlazi treća ekipa. Rad na terenu je težak, opasan i zahtjevan. Vatrogasna zajednica na području pogođenom potresom ima 18 vatrogasnih vozila različite namjene te od 43 do 48 vatrogasaca.




Njihov broj varira jer mijenjamo ekipe, a najveći broj sudionika je iz Rijeke, Opatije, Krka te sada i Malog Lošinja kad je riječ o javnim vatrogasnim postrojbama, a od dobrovoljnih društava sudjeluju DVD Rab, DVD San Marino, DVD Lopar i DVD Ivan Zoretić Španac iz Jelenja.


Karakteristika je da imamo izuzetno velik broj zahtjeva za slanje na teren, no moramo reći da je iznad broja od 40-ak vatrogasaca izuzetno teško raditi i uskladiti rad zbog uvjeta na terenu.


Od interventnih službi s našeg područja, na stradalom je području još Hrvatska gorska služba spašavanja s jednim vozilom, petero pripadnika i tri psa tragača.


Na području pogođenom potresom nalazi se i državna intervencijska postrojba sa svojih 40 osoba koje sudjeluju u logističkom dijelu oko rada samih postrojbi. Računamo da će na terenu svi biti još od deset do 15 dana.


Pomogla su i hotelska poduzeća pa je Valamar za stradalo područje posalo 12 kamp kućica, Jadranka iz Malog Lošinja 25 kamp kućica, a u utorak bi iz Cresa trebalo krenuti još osam kamp-kućica kao ispomoć osobama na terenu, kazao je načelnik županijskog Stožera civilne zaštite Mladen Šćulac.


Pomoć iz obitelji


Ravnateljica Crvenog križa PGŽ-a Vesna Čavar ističe kako su njezine ekipe na stradalom području bile već 30. prosinca ujutro.


Na teren je izašao županijski interventni tim koji je pripravan za reakcije u kriznim situacijama, a u prvom turnusu na područje potresa poslano je devetero ljudi, među njima i psihologinja za psiho-socijalnu pomoć, ekipe educirane za prvu pomoć, ali i za sve druge logističke potrebe.


Prva grupa raspoređena je u Sisku u izmještajnim centrima za stanovništvo. Oko Nove godine županijski Crveni križ poslao je novi tim, a u ponedjeljak ujutro krenuo je i tim za psiho-socijalnu pomoć. Cijelo vrijeme na stradalom području su i dvojica kuhara županijskog Crvenog križa koji kuhaju za sve operativne snage.


– Imamo informacije da su obitelji iz naše županije u svoje stambene objekte uzele obitelji iz područja pogođenih potresom. Sve te obitelji koje na ovaj način pomažu, trebale bi se javiti u Crveni križ.


U prvom redu da im se pomogne s paketima hrane, s higijenskim potrepštinama ili zaštitnim sredstvima protiv COVID-a. Crveni križ ima ovlasti službe traženja i mi moramo popisati obitelji gdje se nalaze.


Ako postoji mogućnost većih smještajnih kapaciteta u našoj županiji, molimo da se zainteresirani jave županijskom Crvenom križu na mail [email protected]. Tu se mogu javiti i obitelji koje individualno žele smjestiti neke od stradalnika.


Mi ćemo voditi evidenciju i biti u kontaktu s našom centralom koja je u području Petrinje, kaže Čavar koja apelira na sve obitelji koje su pomogle stradalima u potresu ustupivši im smještaj da se jave lokalnim ograncima Crvenog križa.


Prema njezinim riječima, zasad ima informaciju o obitelji koja je smještena na Svilnom te o osam obitelji koje su smještene u Dramlju. Prema podacima Turističke zajednice Kvarnera u hotelima na području PGŽ-a je smješteno između 200 i 250 osoba.


Zasad ne postoji velik interes osoba s potresom pogođenih područja za smještaj u hotelima na Kvarneru, no ako se pojavi veći broj zainteresiranih u županijskom Stožeru civilne zaštite poručju da su spremni za njihov prihvat, mi smo spremni.


– Prema mojem iskustvu, iz osobnog razgovora sa stradalnicima, ljudi nerado odlaze od svojih domova, oni bi najradije kontejnere i kamp-kućice kako bi bili u svojim dvorištima makar je situacija na terenu vrlo kaotična, dodala je Čavar.