Strpljen-spašen

Bakar već preko godinu dana živi uz buku, prašinu, blato i svakodnevna kopanja. Radovi će još potrajati

Sanja Gašpert

Radi se svakodnevno, od travnja lani / Snimila Angela MAKSIMOVIĆ

Radi se svakodnevno, od travnja lani / Snimila Angela MAKSIMOVIĆ

Izgradnja kanalizacijskog sustava koji rješava problem onečišćenja mora počela je u travnju lani, a potrajat će do svibnja sljedeće godine. Međutim, »danak« plaćaju Bakrani, kroz centar grada prekinut je promet, autobusi javnog prijevoza se ne spuštaju do grada gdje vladaju buka, prašina, blato...



BAKAR  Prije nešto više od godinu dana Bakar je zahvatio najveći investicijski ciklus u njegovoj povijesti, a vidljivo je to po radovima na svakom koraku. No, za Bakar najvažniji od svih projekata je izgradnja kanalizacijskog sustava koji rješava ogroman problem onečišćenja mora.


Zahtjevan projekt


Prema riječima gradonačelnika Bakra Tomislava Klarića, čak trideset i četiri direktna ispusta fekalija na samoj rivi u centru mjesta, kao i brojni ispusti oborinske kanalizacije, su more često zasićivali fekalnim i drugim bakterijama, što potvrđuju brojni nalazi kvalitete mora koje redovito uzorkuje Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.


U nekim dijelovima treba još samo asfalt / Snimila Angela MAKSIMOVIĆ


Investicija koju je pokrenuo Grad Bakar u suradnji s Komunalnim društvom Vodovod i kanalizacija i Hrvatskim vodama vrijedna je gotovo šezdeset milijuna kuna (oko osam mililjuna eura) i traje u kontinuitetu od travnja prošle godine. Koliko je projekt zahtjevan svjedoči i dugi rok izvođenja radova i projekt koji u svojoj naravi ima više zahtjevnih građevina. Da su u VIK-u i Gradu Bakru promišljali o zahtjevnosti ovog projekta, govori činjenica da je ugovoreni rok dovoljno dug da se prebrode sve moguće prepreke, tako da je prema riječima gradonačelnika Klarića već sada izvjesno da će on biti ispoštovan te da će svibanj iduće godine Bakar biti spreman za ljetnu sezonu i konačno imati čisto more.


Radovi i Margaretino leto



 


Kada su u Gradu Bakru pripremali Margaretino leto, došli su na ideju da, zbog radova, velika događanja izmjeste iz Bakra.


– To se pokazalo kao pun pogodak, jer krasičarsko Hroljevo prodisalo je punim plućima ispunjeno tisućama posjetitelja na koncertima, baš kao što je bljesnula i hreljinska Gradina. S ovime su događanja u ostalim našim naseljima dobila poseban značaj i to se pokazalo dobrim, tako da ćemo svakako nastaviti u ovom smjeru. Ovo je dokazalo da je sv. Margareta uistinu zaštitnica cijelog Grada Bakra. Što se tiče radova, oni idu svojim tijekom, na svima nama je da se prilagodimo životu s njima. Siguran sam ćemo svi biti zadovoljni, kazao je Klarić.

Međutim, »danak« sveobuhvatnim radovima plaćaju stanovnici Bakra kojima je kroz samo središte grada prekinut promet, autobusi javnog prijevoza se ne spuštaju do grada, svakodnevno žive uz buku, prašinu, blato. Neki su se više, neki manje priviknuli na situaciju, svjesni su da se posao mora napraviti i podržavju projekt ali, većinom na društvenim mrežama, negoduju zbog uvjeta u kojima žive.


Upitan kako komentira prigovore pojedinih mještana koji upućuju na dugotrajnost i na nekvalitetu radova, kao i na to da je čitav grad raskopan, pa i medijske napise o ozljeđivanju građana, gradonačelnik Klarić kaže kako se od početka znalo da će grad biti raskopan i da će radovi dugo trajati, naprosto iz razloga što je nemoguće ukopati toliku količinu instalacija, a da se ne iskopaju kanali. Klarić ističe da je itekako svjestan da su zbog radova komunikacija i život otežani, no, dodaje, konačan cilj i kvaliteta života koji će se postići završetkom radova neprocjenjivi su za budući razvoj grada, a »da ne govorimo o vrijednosti nekretnina u Gradu koje ovime dobivaju potpuno novu dimenziju«.


Poseban problem koji je najviše otegnuo radove je potez uz izvorište Jaz, s obzirom na to da je neophodno sačuvati podzemne tokove izvorskih voda / Snimila Angela MAKSIMOVIĆ


»Polomljeni«


Komentirajući natpise u dnevnom tisku o »traumi KBC-a Rijeka punoj polomljenih Bakrana«, Klarić kaže kako je iznenađen, s obzirom da takvih podataka u Gradu Bakru nisu imali.


– Zatražili smo od KBC-a Rijeka informaciju i pokazalo se da je natpis u medijima neistinit. Naime, prema podacima iz KBC-a Rijeka, od početka radova do sada, dakle u više od godinu dana, pomoć je zatražilo šest osoba s čitavog područja Grada Bakra, a ne samo Bakra, od čega ozljede većine nemaju veze s radovima. Na traženje podataka od bakarske liječnice, dobivena je informacija da prosjek broja ozlijeđenih ne odstupa od prosjeka tijekom prijašnjih godina kada se radovi nisu izvodili, kaže Klarić i podsjeća na svu silu velikih građevinskih radova i građevina koje su obuhvaćene ovim dugotrajnim radovima.


Arheološki nalazi i nadzor

 


Gradonačelnik Tomislav Klarić kaže i kako je, s obzirom na to da je bilo izvjesno da će u podzemlju biti i arheoloških nalazišta, ugovoren arheološki nadzor te je u tijeku izvođenja radova pronađen niz nalaza poput rimske ceste, stare rive, temelja i zidova, ukopnih mjesta Rimljana s urnama i ostalim artefaktima, bilo je tu i podzemnih tunela.

– Uređaj za pročišćavanje na platou Ex Koksara Bakar izgrađen je na terenu za koji je nedavno potpisan ugovor o darovanju od strane Republike Hrvatske. Završen je dugi podmorski ispust dužine 360 metara, koji će pročišćene vode nakon obrade u novoizgrađenom uređaju ispuštati izvan naseljenog dijela prema izlazu iz zaljeva. U čitavom procesu radova bilo je potrebno izgraditi čak tri crpne stanice koje su ukopane ispod površine i oku prolaznika nevidljive. Tako da je jedna ispred luke Goranin, druga kod Pomorske škole i treća ispred ambulante u blizini ulaza u Luku. Paralelno s izgradnjom kanalizacije, gradi se i potpuno novi vodoopskrbni sustav, s obzirom da je postojeći izgrađen od azbest-cementnih cijevi. Tu je i sva sila podzemnih instalacija koje je bilo potrebno izmjestiti ili rekonstruirati, kaže bakarski gradonačelnik Tomislav Klarić.


Pitka voda do kuća stigla »mimovodom« / Snimila Angela Maksimović


– Poseban problem koji je najviše otegnuo radove je potez uz izvorište Jaz u Bakru, s obzirom da je neophodno sačuvati podzemne tokove izvorskih voda koje pune tu bakarsku atrakciju, jezero s pastvama na obali mora, kao i kameni zid koji ga štiti sa strane glavne prometnice. Izvjesno je da će u većem djelu biti potrebna i njegova rekonstrukcija, naravno uz suglasnost konzervatora i Hrvatskih voda. Treba istaknuti da je bilo potrebno osigurati i vodu za stanovništvo, tako da su se famozne crne cijevi provukle duž čitavog Primorja s priključcima za domaćinstva, koja su sve vrijeme izvođenja radova bila opskrbljena pitkom vodom. Specifičnost na gradilištu je i da su u radove uključeni ronioci, kaže Klarić.


Rizik se isplatio


– Koliko smo u Gradu Bakru bili ustrajni u namjeri realizacije ovog projekta, ukazuje činjenica da smo preuzeli na sebe rizik i osigurali svih šezdeset milijuna kuna za početak i realizaciju ovog projekta. Da se rizik isplatio, ukazuje podatak da smo od početka radova prošle godine do danas u tijesnoj suradnji s resornim ministarstvima, hrvatskom Vladom, Hrvatskim vodama i komunalnim društvom ViK iz Rijeke kojem je Grad Bakar suvlasnik, uspjeli vratiti do sada uložena vlastita sredstva iz programa NPO EU-a. Dakle, svega deset posto vrijednosti investicije past će na teret Bakra, a sve ostalo bit će vraćeno u gradski proračun. Ovim potezom Gradu Bakru su se otvorile mogućnosti reinvestiranja, tako da se gotovo na dnevnoj bazi na čitavom području, a naročito u Bakru, nove investicije nižu jedna za drugom, kaže Klarić.


 



Snimila Angela MAKSIMOVIĆ