Jaki alergeni

Alergijski semafor upozorava na visoke koncentracije peludi korova u Rijeci, Crikvenici i Velom Lošinju

Sanja Gašpert

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Visoka je koncentracije peludi crkvine i umjerena koncentracija peludi ambrozije - jedne od najjače alergenih korovnih biljaka čija je sezona cvjetanja u punom jeku, što izaziva mnogobrojne zdravstvene tegobe kod osoba alergičnih na pelud



RIJEKA – Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije upozorava na visoke koncentracije peludi korova u zraku zabilježene na alergijskim semaforima u Rijeci, Crikvenici i Velom Lošinju, odnosno u sklopu redovnog monitoringa razine peludnih zrnaca, čije je vrijednosti moguće pratiti na internetskoj stranici NZZJZ PGŽ-a.


– Alergijski semafor trenutno pokazuje visoke koncentracije peludi crkvine i umjerene koncentracije peludi ambrozije – jedne od najjače alergenih korovnih biljaka čija je sezona cvjetanja u punom jeku, što izaziva mnogobrojne zdravstvene tegobe kod osoba alergičnih na pelud. NZZJZ PGŽ-a savjetuje građanima da nipošto ne uklanjaju biljke ambrozije u vrijeme cvjetanja, jer se tako povećava otpuštanje peludnih zrnaca u zrak, već je to uputno učiniti prije cvjetanja biljke kako bi se maksimalno smanjio rizik od povećanja koncentracije peludi u zraku, ističu u NZZJZ PGŽ-a.


Nadalje, Zavod osobama alergičnima na pelud te osobama koje sumnjaju da bi mogle biti alergične savjetuje da svakako naprave testiranje na alergene, redovito uzimaju propisanu terapiju i redovito prate informacije o koncentraciji peludi na alergijskom semaforu, kako bi na vrijeme mogli poduzeti preventivne mjere zaštite.




– Za vrijeme visokih koncentracija peludi na alergijskom semaforu potrebno je izbjegavati boravak u prirodi, posebno na područjima vegetacije biljaka na koju ste preosjetljivi. Za boravak u prirodi treba izabrati dan nakon kiše, jer su tada koncentracije peludi u zraku najniže. Nakon povratka kući potrebno je oprati ruke, istuširati se, oprati kosu, presvući se i oprati odjeću, iščetkati i oprati kućne ljubimce nakon šetnje, izbjegavati sušenje i provjetravanje odjeće i posteljine na zraku te kratko provjetravati prostorije, poručuju u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije.


U Gradu Rijeci, točnije Upravnom odjelu za komunalni sustav i promet, koji je obveznik propisa koji regulira suzbijanje ambrozije na javnim zelenim površinama, godinama provode mjere uništavanja ambrozije.


– Ambroziju na javnim zelenim površinama uklanjamo, odnosno suzbijamo mehaničkim mjerama, tj. redovitom košnjom. To podrazumijeva košnju travnatih površina, košnju korova uz nerazvrstane ceste, odnosno rubnjake i zidove te na dječjim igralištima i odmorištima, kažu u Gradu Rijeci.


Udruga za borbu protiv ambrozije pokrenula je inicijativu obilježavanja Dana borbe protiv ambrozije u prvom tjednu mjeseca kolovoza. Godine 2004. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva izdalo je naredbu »O poduzimanju mjera obveznog uklanjanja ambrozije«, po kojoj su svi dužni uništiti biljku ambrozije i sprječavati njezino daljnje širenje.