
Foto Vedran KARUZA
U Cambierijevoj nema liječnika opće medicine, za što nudi model bolničkih liječnika bez specijalizacije koji su kroz dopunski rad spremni pokriti rad takve ambulante. Na taj način rasteretio bi se i rad bolničkog OBHP-a
povezane vijesti
RIJEKA HDZ-ov kandidat za župana Alen Ružić koji će u drugom krugu odmjeriti snage s SDP-ovim Ivicom Lukanovićem danas se zahvalio svojim biračima i još jednom predstavio svoj program za župana za koji kaže da vrlo detaljno razrađuje probleme građana, a jučer se dotaknuo prvog u nizu – zdravstva.
– Zahvalio bih se na odličnim rezultatima u prvom krugu i svima koji su mi iskazali povjerenje te time dali dodatni podstrek. Siguran sam u pobjedu u drugom krugu, a ovo vrijeme između dva ciklusa želim iskoristiti da upoznam naše stanovnike PGŽ-a što ih očekuje sa mnom i mojim suradnicima što se tiče kvalitete života, rekao je Ružić najavljujući da će se na drugim predstavljanjima dotaknuti tema poput socijalne skrbi i kućnih ljubimaca.
Za zdravstvo je kazao da je najopsežnija tema jer je riječ o području u kojem Primorsko-goranska županija ima najveće resurse, ali su oni slabo angažirani u funkciji zdravlja i potreba građana. PGŽ je osnivač osam zdravstvenih ustanova te kako naglašava Ružić samim time određuje i upravlja njihovim radom. Te su ustanove financirane javnim novcem te kako smatra HDZ-ov kandidat za župana moraju imati javnozdravstveni interes u svojem fokusu.
– Nažalost svjedočimo praksama da se investicije i upravljanje podređuju određenim interesima, partikularnim preferencijama i kompenzacijama nekog ega, a da zapravo moraju biti vođene upravljanjem ključnim interesima korisnika, a nikako bilo kakvim drugim interesima i postulatima, rekao je.
Rehabilitacijskih kreveta u PGŽ-u ima na stotine, ali su nedostupni građanima s akutnim stanjima
Kao jedan od problema županijskog zdravstva naveo rehabilitacijske krevete kojih je u PGŽ-u na stotine, ali su nedostupni građanima s akutnim stanjima i čekaju se godinama, te su u takve programe uključeni pacijenti koji boluju od kroničnih bolesti. Te pacijente, kako pojašnjava Ružić, ne treba zanemariti, no pacijentima PGŽ-a nedostaje akutna rehabilitacija.
– Mi kad pacijente moramo otpustiti iz bolnice, silnim ih naporima smještamo u ustanove daleko od PGŽ-a, baš zato što, iako imamo na stotine takvih kreveta, nemamo krevete za akutne pacijente, poput pacijenata neposredno nakon moždanog udara koji kroz ranu rehabilitaciju moraju umanjiti svoj invaliditet i postići punu radnu sposobnost ili barem djelomičnu. Nemamo spinalnog centra za pacijente s oštećenom kralježnicom, nemamo kapaciteta za produženo liječenje koje je često potrebno nakon akutnog jer naša populacija stari. Samo zahvaljujući Hospiciju koji je u nadležnosti Riječke nadbiskupije imamo ograničen broj palijativnih kreveta, a dužni smo taj broj povećati, upozorio je Ružić.

Foto Vedran KARUZA
Dramatična situacija u primarnoj zaštiti
Kao drugu veliku temu naveo je primarnu zdravstvenu zaštitu gdje je situacija, prema njegovim riječima, dramatična. Brojne ispostave zahtijevaju kompletnu adaptaciju ili izgradnju novih objekata. Ordinacije nemaju ulaze za invalide, parkinge, ali ni opremu i to je nešto što se, kako namjerava Ružić, mora financirati.
– Tu je i pitanje kadrova. Nacionalni program će se posvetiti jačanju PZZ-a i u njega PGŽ mora investirati sredstva kako bi dala nadstandard i omogućila bolji rad liječnicima obiteljske medicine koji će se na taj način riješiti svih nepotrebnih zadataka i moći posvetiti svojim pacijentima. Naši liječnici su stručnjaci, no zbog silne prenatrpanosti poslom ne dospijevaju i zato su bolnice pretrpane. Zato smo mi u KBC-a Rijeka imali četiri milijuna usluga koje smo pružili kroz polikliničku zdravstvenu zaštitu, a imali bismo ih sigurno manje da su liječnici obiteljske medicine oslobođeni administracije i da rade svoj medicinski posao. Tu im PGŽ treba pomoći i ja za to imam rješenje, uvjeren je Ružić.
Još se jednom dotaknuo dežurnih ambulanti u Cambierijevoj ulici koje prestaju s radom u 20 sati. Smatra da tu treba zaposliti doktore dentalne medicine kojih ima na tržištu i osigurati pedijatrijsku skrb. U Cambierijevoj nema liječnika opće medicine, za što nudi model bolničkih liječnika bez specijalizacije koji su kroz dopunski rad spremni pokriti rad takve ambulante. Na taj način rasteretio bi se i rad bolničkog OBHP-a.
– U ovom trenutku sustav je devijantno organiziran i treba ga reorganizirati. To ćemo učiniti kroz slušanje struke, naše Katedre za obiteljsku medicinu, KoHOM-a i ostalih kolega. Oni imaju jasna rješenja, samo treba sjesti za stol i uvažiti njihova mišljenja, rekao je Ružić koji planira ojačati dostupnost zdravstvene zaštite u PGŽ-u kroz dislocirane specijalističke ambulante. Dom zdravlja, kako je ustvrdio, ima tu obavezu slanja specijalista, ali ih ne šalje, dok KBC Rijeka zbog odgovornosti prema sustavu na udaljene lokacije šalje devet specijalista. Zalagat će se da se na terenu vadi krv i daju ostali uzorci te se šalju u bolnicu i pacijenti u istom danu dobiju svoje nalaze. Reorganizirat će patronažu i sanitetski prijevoz, a jačat će i sustav hitne medicinske pomoći inzistirajući kao župan na prilagodbi kriterija hitne medicine geografskom području kao što je PGŽ.
– Imamo izraziti porast pacijenata s mentalnim zdravljem i njima treba učiniti dostupnima psihijatre, psihologe i savjetovališta. Mi smo jedini KBC, koji uz Zagreb, ima organiziranu dječju i adolescentu psihijatriju te taj dio treba jačati i izvan bolnice. Jačanje tog segmenta prenijet ću i kao župan na izvanbolničku zaštitu, istaknuo je Ružić koji će jačati preventivne programe za kardiološke bolesnike, osobe s metaboličkim bolestima, a planira riješiti i problem pandemije debljine na izvanbolničkoj razini. Posebnu skrb, kako smatra, treba pružiti osobama s invaliditetom i starijim osobama.
– Zdravstveni sustav je nedjeljiv i dobro funkcioniranje jednog, uvjetuje dobro funkcioniranje drugog, njihova komplementarnost je nepobitna, zaključio je Ružić.