Od 1. siječnja

Akcija mladih: Cijene za korisnike riječkih vrtića drugih osnivača 100 posto veće

Hina

Tihomir Čordašev

Tihomir Čordašev

Grad Rijeka od 1. siječnja 2021. diže cijenu vrtića za više od 500 djece koja pohađaju vrtiće drugih osnivača, tj. za svu djecu koja se nisu uspjela upisati u gradske vrtiće, uzpozoravaju u Akciji mladih



Predstavnici Akcije mladih istaknuli su u četvrtak da će Grad Rijeka svojim odlukama o subvencijama od siječnja povećati cijene vrtića drugih osnivača u prosjeku za više od 700 kuna, ili 100 posto, te su poručili da sva djeca vrijede jednako i da takvu diskriminaciju ne prihvaćaju.


»Grad Rijeka od 1. siječnja 2021. diže cijenu vrtića za više od 500 djece koja pohađaju vrtiće drugih osnivača, tj. za svu djecu koja se nisu uspjela upisati u gradske vrtiće«, istaknuli su na konferenciji za novinare Tihomir Čordašev i Bojan Kurelić iz Akcije mladih.


Roditelji djece koja pohađaju redoviti program predškolskog odgoja i obrazovanja u ustanovama drugih osnivača do sada su vrtić, uz subvenciju Grada Rijeke, plaćali 720 kuna na mjesec, a Grad Rijeka, istaknuli su, odlučio je od 1. siječnja subvencionirati djecu koja pohađaju vrtiće drugih osnivača s 950 kuna na mjesec, što znači da će razliku do ekonomske cijene tih vrtića plaćati roditelji.




»S obzirom na iznos ekonomske cijena redovitog programa predškolskog odgoja i obrazovanja u privatnim vrtićima, koja se kreće uglavnom između 2200 i 2500 kuna na mjesec, to u praksi znači da će roditelji djece koja se nisu uspjela upisati u gradske vrtiće, njih otprilike 500, od siječnja plaćati vrtić u prosjeku od 1250 do 1550 kuna na mjesec.


Mjesečna cijena vrtića za djecu koja se nisu uspjela upisati u gradske vrtiće u prosjeku će porasti za više od 700 kuna, ili 100 posto«, naglasili su iz Akcije mladih i dodali da će tu cijenu plaćati oni za čiju djecu nije bilo dovoljno mjesta u gradskim vrtićima i koji nisu imali izbora nego upisati dijete u vrtić drugih osnivača.


Naveli su kako Grad Rijeka takvu odluku pravda mjerama štednje, kao posljedicu novog vala korone i predstojećom gospodarskom recesijom, ali činjenice su posve drugačije.


Smatraju da je riječ je o trošku oko tri milijuna kuna,ili četiri promila gradskog proračuna, i da nitko nema pravo tvrditi da tog novca nema u proračunu većem od milijardu kuna.


»Sva djeca vrijede jednako i ne prihvaćamo diskriminaciju djece za koju nije bilo dovoljno mjesta u gradskim vrtićima, niti ćemo prihvatiti da gradska uprava svoju nesposobnost i rastrošnost prebaci na leđa djece i njihovih roditelja«, poručili su iz Akcije mladih i pozvali građane da se uključe u javnu raspravu i pošalju svoje komentare gradskoj upravi, gradonačelniku i njegovu nasljedniku.


Riječ je o savjetovanju s javnošću o Nacrtu prijedloga izmjene programa javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju te skrbi o djeci rane i predškolske dobi Grada Rijeke za pedagošku 2020./2021., koje traje do 27. studenoga.


Iz Akcije mladih još su ocijenili da su »gradonačelnik Vojko Obersnel i njegova administracija i prije korone doveli gradski proračun na rub propasti s više od 250 milijuna kuna minusa« te da je »druga pandemija koja je pogodila Rijeku u ovoj godini projekt EPK 2020« koji će, kako ističu, »u gradskom proračunu do kraja godine otvoriti još jednu proračunsku megarupu od dodatnih 200 milijuna kuna«.