
Foto Grad Kastav
povezane vijesti
Povodom Dana oslobođenja Kastva, delegacije Grada Kastva, na čelu s gradonačelnikom Matejem Mostarcem, UABA Grada Kastva, političkih stranaka i Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata Kastav, položile su vijenac i zapalile svijeću na Spomeniku palim borcima na kastavskom Gradskom groblju.
Nakon polaganja, u Muzejskoj zbirci Kastavštine otvorena je izložba “One su hodile, one su nosile” autorice Mateje Plišić u organizaciji Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Kastva.
Izložba je organizirana uz obilježavanje 80. obljetnice oslobođenja Kastva i Kastavštine od fašističke i nacističke okupacije, a tematski je posvećena ženama koje se Narodnooslobodilačkoj borbi priključuju već 1941. godine.
Njihov ratni put bio je izuzetno težak – mnoge su bile ranjene, hapšene, internirane, ispitivane i mučene, a u borbi su često gubile svoje najmilije.
Početkom 1942. godine žene antifašistkinje organizirano su djelovale u gotovo svim kotarevima Hrvatskog primorja. Nakon rada ilegalnih odbora Antifašističke fronte žena, u proljeće je osnovan Kotarski odbor AFŽ-a Kastav, koji je u kolovozu proširen.
Prema dostupnim svjedočanstvima pripadnica Narodnooslobodilačke borbe većina žena bile su kućanice ili su radile kao kućne pomoćnice.
O pokretu su saznale od ukućana, uglavnom muškaraca, braće ili supruga. Bez obzira na životnu dob, kako je pjesnik Drago Gervais napisao “one su hodile, one su nosile”.
Žene koje su se priključivale borbi većinom su nosile hranu, sanitetski materijal, municiju i drugu robu vojnicima antifašističkog pokreta.
Mnoge od njih izgubile su život nedugo nakon što su se priključile borbi. Kraj rata dočekale su i na slobodi, ali i u logorima, kao udovice, u spaljenim kućama, na ratištu…