
Foto N. BLAGOJEVIĆ
Profesori i studenti Akademije u suradnji s tvrtkom Bokart restaurirat će vitraje stradale u potresu prije pet godina. Uključit će se 14 studenata koji su već prošli obuku te su spremni dočekali vitraje
povezane vijesti
RIJEKA – Dio vitraja najveće hrvatske sakralne građevine, Zagrebačke katedrale, danas je stigao na Akademiju primijenjenih umjetnosti, čiji će profesori i studenti u suradnji s tvrtkom Bokart restaurirati vitraje stradale u potresu prije pet godina. Tim povodom dekan Akademije Hrvoje Urumović i Daniel Kvesić iz Bokarta potpisali su i ugovor o suradnji, a kako je pojasnio voditelj projekta resturacije Robert Mijalić, Akademija ima iskustva s obnovom vitraja, jer već je sudjelovala u obnovi Šibenske katedrale.
– Prva faza je već odrađena, a radilo se o demontaži vitraja s objekta, izradi fotodokumentaciji i katalogiziranju, jer ima puno segmenata. Svaki se vitraj sastoji od 16 segmenata u jednom krilu. Najviše su stradala stakla koja su zbog pomicanja pukla, ali i olovo koje kao materijal ima određenu trajnost. Postalo je krto i neelastično te je zamjena olova početna faza restauracije, a da bi ga se moglo promijeniti najprije moramo rastaviti vitraj, napraviti otisak kako bismo mogli izraditi shemu vitraja. Nakon vađenja stakla iz postojećih olovnih profila doći će na red čišćenje stakla mehaničkom metodom ili blažim otopinama kako se ne bi oštetio oslikani sloj stakla. Potom će se postavljati novi olovni profili te će se izvršiti cementacija i impregnacija, jer vitraj zbog olovnog spoja nema dovoljno čvrstu statiku te će ga se dodatno impregnirati smjesom brdske krede i lanenog firnica, koja je lagano zagrijana te će se ubaciti u prostor između stakla i olova. Na taj će se način vitraj statički ojačati i impregnirati kako bi bio vodonepropustan te će se dobiti stabilna cjelina, objasnio je Mijalić.
Različiti lomovi
Dodajući da su na Akdemiju jučer stigli segmenti pokrajne lađe Katedrale kazao je da se restauracija centralnih motiva tek priprema, a to su najosjetljiviji i najteži dijelovi restauracije.
– Ima jako puno lomova, jer je došlo do traume samog objekta, a ta se trauma prenijela na vitraj i postoje različite vrste lomova. Stakla koja su potpuno oštećena morat će se replicirati po istovjetnoj vrsti stakla, načinu oslikavanja kako bi bilo što sličnije originalu. Neki će se lomovi moći lijepiti, a ideja je da se sačuva što više originala. Mijenjat će se samo ono što se zbilja mora zamijeniti i što je mehanički te tehnički uništeno, kazao je Mijalić.
Prije same restauracije, kazao je Kvesić, napravljen je opsežan elaborat, a naglašavajući da su vitraji Zagrebačke katedrale najbolje što postoji u Hrvatskoj istaknuo je da do sada nisu ni bili restaurirani.
Posebno zaštićeni
– Trenutno je u fazi obnove trećina cjelokupnih vitraja Katedrale, a radi se o 200 četvornih metara. Ukupno je više od 600 četvornih metara potrebno obnoviti. Svaki vitraj nakon završetka restauracije dobit će svoju kutiju s oznakom i čekat će montažu, za koju još ne znamo kada će biti, jer vitraji će se montirati posljednji. Pohranit ćemo ih u naše skladište gdje se nalaze već tri godine, a sama restauracija vitraja treba biti gotova u ovoj godini. Pored riječke Akademije restauracija se radi i u našoj tvrtki gdje radi sedmero umjetnika, naveo je Kvesić.
Obnovljeni vitraji bit će zaštićeni i zaštitnim staklom, a radit će se i na novom sistemu okvira koji će dati prostora vitrajima, kako ne bi bili previše učvršćeni i stradali u eventualnom idućem potresu. S riječke Akademije u restauraciju će se uključiti 14 studenata koji su već prošli obuku te su spremni dočekali vitraje. Rad na restauraciji studentima će biti i plaćen, jer će se odvijati izvan nastavne djelatnosti. Ukupna vrijednost restauracije prve faze je 700 tisuća eura, a sve će se, kako je najavio doc. art. Mijalić, popratiti i snimanjem dokumentarnog filma.
– Ovo je prvi ovakav oblik suradnje, a ujedno je i najbolja prilika da se studenti nauče. Ujedno nakon cijelog projekta ostat će i dokumentarni film. Imamo odličnu suradnju s Akademijom, a nadamo se i budućim zajedničkim projektima te smo se zbog toga odlučili za tu suradnju. U planu je i da studenti riječke Akademije ubuduće dolaze kod nas u radionicu, naglasio je Kvesić.
Dodajući da su projekti slični ovom provodljivi kroz nastavne baze Akademije, dekan je istaknuo da ta ustanova ima svoje centre, a sama Rijeka sa svojom arhitekturom nudi veliki obim posla.
– Vrijedno je za Rijeku, Hrvatsku, ali i izobrazbu mladih umjetnika. Akademija je prepoznata, jer ovo je samo jedan u nizu projekata u kojima sudjelujemo. Planiramo potpisati i ugovor o suradnji kojim bi Bokart, ali i druge tvrtke i institucije, postali naša nastavna baza, zaključio je Urumović.