MEDICINA NA DALJINU

Riječki KBC ušao u mrežu telemedicinskih centara! Do savjeta specijalista sad se može doći i iz svojeg doma

Barbara Čalušić

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO SERGEJ DRECHSLER

Putem sustava telemedicine KBC će zasad pružati specijalističke kardiološke usluge Klinike za bolesti srca i krvnih žila te usluge Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu, što će posebno koristiti pacijentima koji žive u udaljenim mjestima



RIJEKA – Hrvatski zavod za hitnu medicinu krajem ožujka odobrio je Kliničkom bolničkom centru Rijeka rad u mreži telemedicinskih centara u razdoblju od predstojeće četiri godine. Putem sustava telemedicine riječka će bolnica zasad pružati specijalističke kardiološke usluge Klinike za bolesti srca i krvnih žila te usluge Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu.


U riječkoj bolnici ističu da su zadovoljili sve dijagnostičke, infrastrukturne i sigurnosne uvjete predviđene za rad telemedicinskih centara, čime će se iskoristiti potencijal telemedicine za značajno poboljšanje pristupačnosti i kvalitete skrbi za pacijente, uz smanjenje troškova i povećanje učinkovitosti.


Vrijedna oprema


U praksi bi ovakvim načinom rada dviju klinika pacijenti koji žive u udaljenijim mjestima i imaju poteškoća u putovanju do bolnice,pomoću telemedicine trebali imati mogućnost dobivanja medicinske pomoći i savjetovanja specijalista. U bolnici dodaju da ovaj vid skrbi znači i određenu fleksibilnost jer će pacijent putem obiteljskog liječnika ili izravno moći dobiti adekvatnu pomoć u udobnosti svog doma ili radnog mjesta, u vremenu koje mu najviše odgovara.




– Odobrenje kojim se djelatnosti transfuziologije i kardiologije KBC-a Rijeka uključuju u nacionalnu telemedicinsku mrežu predstavlja značajan iskorak za ustanovu, ali i bolesnike iz šireg područja koji joj gravitiraju. Zahvaljujući Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu i Ministarstvu zdravstva nabavljena je i instalirana vrijedna telemedicinska oprema financirana sredstvima EU-a. Navedeni iskorak omogućit će očitavanje i interpretaciju različitih dijagnostičkih nalaza snimljenih izvan KBC-a Rijeka. Ovakav sustav značajno čini specijalističke usluge dostupnijima, skraćuje vrijeme postavljanja dijagnoze i predstavlja veliki napredak u funkcioniranju zdravstvenog sustava. Uz napore za što širu primjenu telemedicinskih metoda KBC Rijeka nastavlja u suradnji s nadležnim nacionalnim tijelima razvijati komplementarne projekte u interesu zajednice u kojoj djeluje, kaže ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić.


Smanjenje dežurstava


Telemedicina osigurava pacijentima usluge i interpretaciju nalaza medicinskih stručnjaka užih specijalnosti, što može dovesti do bolje kontrole bolesti i smanjenja komplikacija. Značajna prednost je i smanjenje troškova za bolnicu i pacijenta jer usluga ne zahtijeva druge troškove povezane s uobičajenim posjetima liječniku.


Prema riječima predstojnice Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu prof. dr. Sanje Balen, telemedicina u transfuziologiji pridonijet će i racionalnijem korištenju dostupnih ljudskih resursa i smanjiti broj dežurstava i pripravnosti.


– Cilj projekta teletransfuzije je povezivanje bolničkih transfuzijskih centara u Hrvatskoj i digitalizacija usluga iz transfuzijske medicine. Telemedicinska povezanost transfuzijskih centara osigurat će pacijentima u cijeloj Hrvatskoj ne samo bolji pristup transfuzijskim uslugama već i transfuzijsku uslugu 24 sata na dan. Korištenje telemedicinske platforme omogućit će interpretaciju prijetransfuzijskih i prenatalnih pretraga na daljinu, što će doprinijeti racionalnijem korištenju dostupnih ljudskih resursa i usluga specijalista transfuzijske medicine, ali i smanjiti broj dežurstava i pripravnosti pružanjem podrške svim sudionicima umreženim u sustav. U konačnici sve bi trebalo rezultirati višom kvalitetom usluga, uz istovremeno smanjenje troškova zdravstvene zaštite, zaključuje Balen.