SVE IH JE VIŠE

Provjerili smo što turiste privlači u Rijeku: ‘Zanimljiv je ovo grad, malo me podsjeća na Prag’

Ervin Pavleković

Foto Angela Maksimović

Foto Angela Maksimović

Većina naših sugovornika u Rijeci je na proputovanju, a već kada su stigli, najčešće posjećuju - more i plaže te znamenitosti u središtu grada



RIJEKA – Znalo se čuti kako nismo niti turistički grad, niti industrijski grad, pa su se naši sugrađani s punim pravom pitali što smo zapravo kao grad i u kojem se smjeru razvijamo. Posljednjih nekoliko godina, posebice nakon EPK perioda koji svakome gradu koji nosi titulu europske prijestolnice kulture osigura određenu promociju, no i nešto prije toga, možemo svjedočiti sve većem broju turista u našemu gradu, onih koji su samo u prolazu ili onih koji intencionalno odabiru Rijeku kao destinaciju. Upravo zato možemo ustvrditi da Rijeka sve više zadobiva turistički predznak, što je jasan pokazatelj gradskome vodstvu čime se trebaju voditi u promišljanju o tome kako točno grad želimo razvijati i koga točno želimo privući, ako želimo.


U TIC po »zvizdanu«


S obzirom i na ovogodišnju cirkulaciju turista koje svakodnevno viđamo na našoj šetnici i u okolici dvaju kolodvora, odlučili smo provjeriti s našim djelatnicama iz Turističkog informativnog centra (TIC) što točno posjećuju turisti u našemu gradu i što ih zanima, a s našim inozemnim gostima na koje smo naišli u našoj patroli Korzom odlučili smo provjeriti zašto posjećuju Rijeku, što ih je privuklo te što ih točno zanima od znamenitosti. Kako nam je rekla Ilinka Babić iz TIC-a, turisti pristižu svakodnevno, a iako su otvoreni tijekom cijelog dana, najviše posjetitelja i upita imaju u vrijeme najveće žege, otprilike od deset ujutro do oko dva sata poslijepodne, i to zato što većina upravo u tom periodu, nakon što se probudi, planira ostatak dana. O posjećenosti, ističe, najbolje govore brojke, a u srpnju je, do početka kolovoza, bilo oko 3.300 ulazaka, što bi dnevno bilo oko 120 dolazaka, dok brojke o posjećenosti za kolovoz pokazuju u prosjeku nešto više od 150 posjetitelja dnevno. Među brojnim turistima, kaže, ima onih koji ne znaju kamo su došli, a s druge ima i onih koji su se informirali prije nego su došli.





– Nakon nekoliko pitanja već vam je jasno u kojem smjeru razgovor ide, odnosno što koji turist ili skupina turista želi – više znamenitosti, kulturnih događanja ili zabave i razonode. U principu prvo preporučujemo sve ono što je u gradu. Oni koji su ranije istražili Rijeku, pitaju kako se može doći do Trsata, gdje su najbolja mjesta za fotografiranje, zatim pitaju za ostavštinu EPK-a. Dosta turista zna za Gustava Klimta, lansirnu rampu i torpedo, Guvernerovu palaču te Trsatsko svetište. Pitaju i za muzeje općenito, dosta za Peek & Poke, muzej koji ima dobre recenzije po portalima te za Muzej grad Rijeke. Gradski Tunel koji vodi od katedrale do osnovne škole Dolac pravi je hit. Naravno, pitaju za gradske plaže, kako će doći do plaža, za neke dnevne izlete te izlete brodom, zatim vezano za planinarenje, kako doći do Učke ili pak Risnjaka. A većina, naravno, pita i za dnevna događanja u gradu, bilo da se radi o izložbama, predstavama i drugome, ističe Babić.


Nepoznati morčić


Kako dalje govori, od ostalih pitanja česta su ona standardna – gdje što kupiti ili pojesti.


– Turisti znaju pitati i gdje će jesti, gdje je najbolji sladoled, gdje mogu što kupiti, recimo namirnice općenito, voće i povrće, sportsku opremu, pitaju i za ljekarne, no to su ona standardna pitanja. Mnogi ne znaju za naš simbol – morčića – no općenito pitaju za suvenire, gdje mogu nabaviti koji autohtoni suvenir, bilo da je to nešto trajno ili neka hrana. Također, mnogi turisti pitaju općenito za tržnicu, a posebno ih zanima može li se, slično španjolskom, portugalskom i francuskom konceptu, nešto i pojesti u sklopu same tržnice, priča nam Babić. Zanimanje za takvo što nedvojbeno daje, složit ćemo se, jedinstveno gastronomsko iskustvo, o čemu smo i nedavno pisali.


U šetnji našom najvećom šetnicom u ranijem terminu sreli smo brojne turiste, barem one hrabrije kojima velika užarena lopta i nesnosne temperature nisu smetale, a pitali smo ih ponešto o razlogu njihova dolaska u Rijeku, kao i svemu onome što u nekome gradu – pa i Rijeci – žele vidjeti. Jedan od njih je Wiktor Lukasiewicz koji u Rijeci nije prvi put, no sada gradom prolazi u sklopu svoje biciklističke ture.


– U Rijeci sam bio s obitelji još prije pet godina, prošao sam gotovo cijeli grad i mogu reći da mi se zaista sviđa. Tad smo, uoči dolaska, sami na internetu pronašli sva mjesta koja bi vrijedilo u gradu posjetiti, no sada prolazim Rijekom na svojem dužem putu biciklom, pa prolazim kroz više država; prošao sam Njemačku, Alpe, Istru, a nakon Rijeke vraćam se doma, u Poljsku. Nažalost, Rijeka je tek usputno mjesto za odmor pa ostajem tek dan, tako da nemam vremena za još jedno razgledavanje. No, kao i onda, sviđa mi se ovdje, unajmio sam apartman i jeo sam vrlo ukusnu hranu, kaže Lukasiewicz.


Kroz Rijeku biciklom – Wiktor Lukasiewicz


U brzom hodu


U brzom hodu bili su Artur i Estelle koji su dva tjedna proveli na Cresu, a u Rijeci čekaju autobus za Njemačku otkud su došli, tako da osim kraće šetnje, vremena za detaljnije razgledavanje grada nemaju. Cres im se, ističu, svidio, kupali su se cijele dane, a posjetili su centar grada i jeli u brojnim lokalnim restoranima. Marcel i Madlin iz Hindenburga u Rijeci će provesti ukupno tjedan dana, a govore kako su već posjetili neke znamenitosti i mjesta.


– U Rijeku smo došli vlakom iz Njemačke. Iako se putuje petnaest sati, zapravo je sve bez žurbe i stresa, tako da smo način putovanja zapravo dobro odabrali. U Rijeci smo dosad posjetili tržnicu, bili u Opatiji, a bili smo i u Peek&Poke muzeju koji nam se svidio. U turističkom uredu nismo bili, no mogli bismo. Planiramo također posjetiti i Trsatski kaštel, a na povratku ćemo posjetiti i Ljubljanu jer je usput, kaže mladi par iz Njemačke te odlučuje na jednu od naših preporuka posjetiti i Palaču šećerane i Muzej grada Rijeke.


Čekaju autobus za Njemačku – Artur i Estelle


Francuzi Baptiste i Nicolas u Rijeci će provesti nekoliko dana, a u gradu su uspjeli vidjeti tek ponešto.


– Dolazimo s jugozapada Francuske, iz grada Mont-de-Marsan, a u Rijeku smo došli prije nekoliko dana, u sklopu naše jadranske ture. Bili smo na plaži Sablićevo i onoj do nje, ne znamo joj ime. Bili smo i u Opatiji te posjetili Trsatski kaštel. Prije nego smo došli, provjerili smo sami neke informacije o samome gradu, a zanimljivosti smo pronašli i na letku koji je bio u našem Airbnb smještaju. Iz Rijeke dalje putujemo prema Trstu, od kuda idemo doma, govore Baptiste i Nicolas.


Iz Francuske u Rijeku pa u Trst – Baptiste i Nicolas


U prijepodnevnoj šetnji gradom bili su Flora i Callum iz engleskog Canterburyja, a u sklopu svoje ljetne ture posjetili su Mađarsku, Prag, Njemačku te Amsterdam. U Rijeci će, kažu, ostati nekoliko dana, no za razliku od prijašnjih država i gradova, u Rijeci ipak neće posjetiti nikakve muzeje ili znamenitosti, već će dane provoditi samo na – plaži.


Idu samo na plaže – Flora i Callum iz Canteburyja


Iz grada Halle u Crikvenicu, a iz naše Crikve u jednodnevni posjet Rijeci došla je Maya koja ističe da je već posjetila našu katedralu sv. Vida, a sam grad će razgledati kratko u šetnji.


Iz Crikvenice u šetnju Rijekom – Maya


Također u sklopu svoje ljetne ture, iz Češke su došli Honza Vacha i Natalie Mikova koji su dan ranije stigli i u Rijeku, no nisu sigurni koliko će ostati.


– Prije Rijeke bili smo u Italiji i u Austriji; u Italiji smo se kupali, bili smo i u Gardalandu, a u Austriji smo kampirali. Rijeka je kao grad prilično zanimljiva, a malo me podsjeća na Prag u povijesnom smislu. Iako nismo došli u razgledavanje znamenitosti i ne poznajemo povijest Rijeke, rado bismo čuli od nekoga više zanimljivosti o samome gradu i o njegovoj povijesti. S obzirom na to da smo došli autom, možemo putovati oko Rijeke, a zanimaju nas neke fizičke aktivnosti, poput ronjenja i tome sličnih, a svakako se želimo i kupati. Iako muzeji djeluju privlačno i vjerojatno su klimatizirani, toliko je vruće da se želimo kupati i osjetiti more koje u Češkoj nemamo, zaključuje mladi par.


Žele osjetiti more – Honza Vacha i Natalie Mikova