TURSKA

Predstavnici Grada Rijeke sudjelovali na međunarodnoj konferenciji o “otpornim zdravim gradovima”:

Sanja Gašpert

Foto Grad Rijeka

Foto Grad Rijeka

Voditelj projekta "Rijeka - zdravi grad" Jadran Mandekić i pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Jasna Grgurić Malović na konferenciji i poslovnom sastanku Europske mreže zdravih gradova



 


 


RIJEKA – Predstavnici Grada Rijeke, voditelj projekta “Rijeka – zdravi grad” Jadran Mandekić i pomoćnica pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Jasna Grgurić Malović, sudjelovali su na međunarodnoj konferenciji i poslovnom sastanku Europske mreže zdravih gradova Svjetske zdravstvene organizacije, koja je održana u Bursi te na radionici namijenjenoj sudionicima, koja je održana u Izmiru, u Turskoj.




Konferencija je obilježila kraj sedme faze Europske mreže zdravih gradova koja završava koncem 2025. godine, kao i početak nove, osme faze u 2026. godini. Glavna tema konferencije bila je “Otporni zdravi gradovi: Stvaranje održive urbane budućnosti za sve”, a sadržaj je bio vezan uz teme sedme faze: “Prosperitet: Gradovi koji napreduju, budućnost koja napreduje – Ekonomija blagostanja u akciji”, “Planet: Gradovi spremni za klimu – Jedno zdravlje za održivu budućnost”, “Sudjelovanje: Gradovi od nas, za nas – su-stvaranje urbane budućnosti”, “Ljudi: Ne ostavljanje nikoga iza sebe – Promicanje jednakosti u urbanom zdravlju”, “Mjesto: Osmišljanje zdravih i pravednih prostora” te “Mir: Poticanje sigurnih i uključivih gradova za sve”. Tijekom tri dana trajanja konferencije i poslovnog sastanka održano je niz predavanja, treninga za koordinatore te predstavljanja projekata gradova članova, a predstavljeni su i preliminarni rezultati evaluacije sedme faze, ciljevi osme faze, kao i sva dokumentacija koja je potrebna za aplikaciju. Također, održani su i sastanci radnih skupina Europske mreže, a predstavnici Grada Rijeke sudjelovali su na sastanku Radne skupine za zdravo starenje, čiji je Rijeka član od njenog osnutka 2004.


Trećeg dana konferencije Jadran Mandekić je predstavio riječki projekt SEPORA – SEctorisation POstojna Rijeka Action, zajedničku inicijativu Rijeke i Postojne (Slovenija) usmjerenu na poboljšanje pripravnosti i odgovora na izvanredne situacije u prekograničnom području. Projekt se provodi kako bi se uspostavio novi okvir za geografsku podjelu teritorija na sektore što će, u slučaju izvanrednih situacija, omogućiti učinkovitiju koordinaciju i raspodjelu zadataka spasilačkih timova iz oba grada. Projekt je u potpunosti je financiran sredstvima Europske unije kroz program Resilient Borders u ukupnom iznosu od 40.000 eura. Kako je istaknuto, upravo će upravljanje katastrofama biti jedna od važnih tema na kojoj će se raditi u osmoj fazi Europske mreže zdravih gradova.