Foto M. TRINAJSTIĆ
Autor monografije rekao je da je predstavljeni rad rezultat njegova »cjeloživotnog projekta« prikupljanja vrijedne povijesne građe, između ostalog i u obliku starih razglednica
povezane vijesti
OMIŠALJ – Unatoč »kišnoj prijetnji« tmurnih oblaka koji su se u kasnokolovoškoj večeri nadvili nad Omišljem, na Smitiru pred župnom crkvom okupio se značajan broj Omišljanki i Omišljana, a sve kako bi nazočili predstavljanju novoizašlog rada prof. Slavka Šterka – »Omišalj na starim razglednicama«. Osim samog autora, iskusnog muzealca, kolekcionara i promotora povijesnih i baštinskih vrijednosti, uz ostalo i za svoj dugogodišnji rad u Muzeju grada Zagreba nagrađenog nagradom za životno djelo »Pavao Ritter Vitezović« od strane Hrvatskog muzejskog društva, o novom, zanimljivom i sadržajnom djelu u toj su prigodi progovorili i omišaljski župnik vlč. Anton Bozanić, likovni urednik Theodor de Canziani te Ines Boban-Štiglić, predsjednica Društva za poljepšavanje Omišlja koje je, uz Općinu Omišalj, ujedno i izdavač knjige.
Za budućnost
Da je Šterkov rad mnogo više od tek puke kolekcije starih razglednica u uvodnom dijelu prezentacije ustvrdio je vlč. Bozanić primijetivši da se, i sam kao dobar poznavatelj crkvene, ali i svjetovne povijesti otoka Krka pa tako i Omišlja, u nemalom broju ondje predstavljenih motiva oduševio uočenim motivima i na starim razglednicama ovjekovječenim detaljima mnogih danas nestalih i zaboravljenih veduta omišaljske prošlosti. Ustvrdio je da je i kroz sliku, ali i popratne tekstove predstavljena građa velik i vrijedan Šterkov doprinos radu svih onih koji će u budućnosti istraživati i obrađivati neki od elemenata omišaljske povijesti i baštine žitelja tog višetisućljetnoga otočnog gradića.
Slične su impresije u ovoj prigodi iznijeli i de Canziani te Boban-Štiglić, jednako kao i omišaljska načelnica Mirela Ahmetović. Od nje smo doznali i da će, već i zbog spoznaje o bogatstvu u postupku izrade ovog rada prikupljene građe, a koja zbog ograničenosti prostora nije mogla sva biti prezentirana u ovoj knjizi, općinska uprava financijski i logistički poduprijeti nastavak Šterkovih izdavačkih prezentiranja stare fotodokumentacije kojom raspolaže, a koja, ustvrdila je općinska načelnica, također zavrjeđuje biti javnosti predstavljena kroz neki drugi, ovoj knjizi suslijedan rad.
Govoreći o knjizi, nakon što je po završenoj prezentaciji brojnim na Smitiru okupljenim Omišljanima potpisao svima im darovanu knjigu, autor monografije »Omišalj na starim razglednicama« u razgovoru nam je otkrio da je predstavljeni rad rezultat njegova »cjeloživotnog projekta« prikupljanja vrijedne povijesne građe, između ostalog i u obliku starih razglednica s motivima mjesta koje mu mnogo znači, i za koje je obiteljski vezan.
Slijedi nastavak
– Moja je baka, naime, Omišljanka, a čak je i prvi zidani hotel u ovom mjestu, nekadašnja Slavija, bila u vlasništvu moga pradjeda. Stoga me ovo otočno mjesto, a čijeg se izgleda i sam sjećam još iz davnih vremena, trajno okupira, privlači i drži vezanoga pupčanom vrpcom. Stare razglednice tražim i sakupljam još od gimnazijskih dana, a kolekciju koju posjedujem, zapravo samo jedan njen dio, osjetio sam da moram obraditi i na ovaj način prikazati, uz ostalo i kao svojevrsni oblik vraćanja duga prema ovome meni tako posebnome mjestu, i naravno njegovim stanovnicima, rekao nam je prof. Šterk.
Prof. Šterk nam je otkrio i da je prvotna ideja bila i da se uz stare razglednice u knjizi predstave i stare fotografije, vrijednost i atraktivnost kojih nije ništa manja u odnosu na u ovom radu predstavljenu građu. Ipak, zbog nemogućnosti da se tolika količina materijala kvalitetno prezentira u jednoj knjizi odlučili smo taj dio građe sačuvati za neko drugo, nadam se skoro izdanje koje će Omišalj i njegovu prošlost nastaviti otkrivati i prezentirati na ponešto drugačiji, ali ništa manje zanimljiv način, završio je naš sugovornik. Pri tom nije krio zadovoljstvo spoznajom o interesu Omišljana za ovim njegovim radom, jednak kao i oduševljenjem koje mnogi koji su nazočili prezentaciji i prije kiše kući otišli s darovanom im knjigom – nisu skrivali.
Osam tema i poglavlja
U knjizi su najviše zastupljene razglednice iz perioda između 1919. i 1945. godine, iz vremena Kraljevine SHS, uz tek pokoju razglednicu iz vremena Jugoslavije. Motivi predstavljeni u ovoj knjizi obuhvaćaju litografije, bakropise i fotografije odnosno svjetlotisak, a sve je u knjizi obrađeno i predstavljeno kroz osam tema i poglavlja, govori nam nadalje autor, objašnjavajući da redanje cjelina zapravo slijedi njegovu zamišljenu šetnju Omišljem i njegovom okolicom. A šetnja, kao kod svakog izletnika glavnina kojih je u prošlosti ovdje dolazila brodom, starta vizurama omišaljskog priobalja, odnosno vizurama luke i rive. Ta šetnja Omišljem na koju stare razglednice vode čitača, držim, i danas mogu biti korisne i zanimljive žiteljima ovog mjesta, ali jednako tako i njegovim posjetiteljima, čak i turističkim vodičima koji kroz prikazane motive i tekstualne priloge mogu pronaći mnoštvo onoga što vrijedi istražiti, ali i prezentirati suvremenim posjetiteljima ovog otočnog gradića duge, bogate, sadržajne i slojevite povijesti, kazao je prof. Šterk.