INSPIRATIVNA PRIČA

Povratnik Dinko Crnogatić: “Najteže je donijeti prvi korak, ali ako si siguran u sebe, trebao bi pokušati”

Lucija Sučić

Foto: Nikola Blagojević

Foto: Nikola Blagojević

Iskoristivši mjeru HZZ-a »Biram Hrvatsku«, danas je vlasnik obrta Strom Elektro iz Rijeke



Svjedočiti nečijem uspješnom poslovnom putu uvijek ima inspirativan učinak, a priča Dinka Crnogatića stoji kao dokaz da nikada nije kasno započeti s vlastitim poduzetničkim pothvatom.


Crnogatić je nakon sedam godina života u Njemačkoj počeo aktivno razmišljati o povratku u Lijepu Našu, a dodatni poticaj pružila mu je mjera aktivne politike zapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje naziva »Biram Hrvatsku«, čiji je cilj poticanje povratka aktivnog radnog stanovništva.


S Crnogatićem smo razgovarali o tome kako je prošao povratak u Hrvatsku, zašto je odabrao baš Rijeku i kako mu je ova mjera pomogla da ostvari svoj poduzetnički san.


Što vas je motiviralo da pokrenete vlastiti obrt za elektroinstalacijske usluge u Rijeci?




– Razmišljao sam koji bi grad bio najidealniji za pokretanje vlastitog posla, i Rijeka se činila kao dobar izbor, ne i logičan s obzirom na to da smo obitelj i ja iz Slavonije. Rijeka je veliki grad odličnog geografskog položaja pa smo smatrali da će uvijek postojati potreba za elektroinstalacijskim uslugama.


Možete li nam ukratko opisati svoj poduzetnički put, od ideje pa do realizacije vašeg obrta Strom Elektro?


– Ideja se stvorila još davno, prije desetak godina. Tada me spriječilo što nisam imao položen majstorski ispit, a u Slavoniji je vladala loša situacija. Odlučio sam odustati od ideje i otići u Njemačku. Sama prijava za majstorski ispit ostala je aktualna čitavo vrijeme, pa sam ga prije dvije godine odlučio položiti.


Nakon što sam ga uspješno položio 2023. godine, ponovo je počelo razmišljanje o pokretanju posla i povratku u Hrvatsku. Zbog znanja jezika imao sam mogućnost otvoriti tvrtku u Njemačkoj, no uvijek sam želio pokušati biti poduzetnik u domovini. I tada smo, doslovno preko noći, odlučili da se nakon Nove godine pakiramo i vraćamo, tada još uvijek nismo znali gdje! No i to smo brzo odlučili. Preko interneta smo iznajmili stan i mjesec dana poslije sve se počelo realizirati.


Nakon dolaska, prijave na HZZ i razgovora sa savjetnikom, počeli smo pripremati poslovni plan za mjere. Ubrzo je došla pozitivna ocjena i prvi susret s poduzetništvom – odabir imena STROM ELEKTRO. Nakon upisa u sudski registar prijavio sam se za mjeru »Biram Hrvatsku« i tada je sve moglo početi.



Veoma jednostavan proces


Koje su najveće prepreke na koje ste naišli kao poduzetnik povratnik u Hrvatsku i kako ste ih savladali?


– Najveća prepreka je bila dobiti sve potrebne informacije o tome što je potrebno u početku napraviti. Bojao sam se da ću nešto propustiti. Očekivao sam prepreke što se tiče samog pokretanja obrta i cijele procedure oko dobivanja mjera. Međutim, zaista sam se ugodno iznenadio jer sam obrt otvorio preko interneta u par klikova, a sve dodatne informacije koje nisam pronašao na internetu dobivao sam pozivom institucijama.


Kako ste saznali za HZZ-ovu mjeru »Biram Hrvatsku« i što vas je potaknulo da se prijavite?


– Za ovu sam mjeru prvi put čuo na TV-u. Bio je prilog o »Biram Hrvatsku«, pa sam nakon nekog vremena počeo istraživati o čemu se točno radi i shvatio da, ako planiram imati svoje poslovanje, bi to bio odličan poticaj i da je zaista jako jednostavno prijaviti se. Potaknula me i činjenica da ću tako dobiti potrebnu pomoć i sigurnost jer sam došao u novi nepoznati grad.


Možete li opisati proces prijave i dobivanja potpore?


– Nakon dolaska, prijave na HZZ i razgovora sa savjetnikom, počeli smo pripremati poslovni plan za mjere. Ubrzo je došla prva pozitivna ocjena za samozapošljavanje. Idući korak bili su prijava i otvaranje obrta. Cijeli proces bio je brz i jednostavan, sve sam odradio online. Nakon upisa u sudski registar online sam se prijavio i za mjeru »Biram Hrvatsku«. Pozitivnu ocjenu sam dobio u roku od dva tjedna, a potom sam na Zavodu potpisao ugovor i ubrzo zaprimio sredstva.



Potrebna sigurnost


Koliko vam je ta financijska potpora mjere pomogla u pokretanju ili razvoju poslovanja? Na što ste je najviše usmjerili (oprema, zapošljavanje, marketing…)?


– Najviše sam je usmjerio za kupovinu potrebnih alata, kao i plaćanje doprinosa za prve mjesece rada.


Što biste istaknuli kao najveća prednost ove mjere?


– Najveća prednost mjere »Biram Hrvatsku« je što sam sam mogao odlučiti hoću li sredstva uložiti u opremu ili nešto drugo. U mom slučaju, mjera je bila sigurnost da ću prvih par mjeseci pomoću nje moći pokrivati doprinose državi.


Smatrate li da bi bez ove mjere bilo teže (ili čak nemoguće) pokrenuti vlastiti posao u Hrvatskoj?


– Definitivno bi bilo teže jer bih morao vlastita sredstva uložiti u poslovanje, a ovako sam imao dobar početak bez ulaganja vlastitih sredstava.


Što biste poručili drugim povratnicima ili osobama koje razmišljaju o korištenju mjere »Biram Hrvatsku« za samozapošljavanje?


– Poručio bih im da se prvo posavjetuju na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje imaju li sve potrebne preduvjete za dobivanje mjere. Također, poručio bih svima da prethodno naprave plan poslovanja.


Imate li planove za širenje poslovanja ili zapošljavanje novih djelatnika kroz aktivne mjere zapošljavanja HZZ-a?


– S obzirom na opseg i rast poslovanja, plan je širiti se i to vrlo brzo, upravo sam u procesu da kroz mjesec dana zaposlim radnika!


Koji je vaš savjet mladima, ali i povratnicima koji razmišljaju o poduzetništvu u Hrvatskoj?


– Poručujem im da budu uporni i strpljivi, to je dugotrajan proces s puno izazova. Kada pogledam sebe prije deset godina, sretan sam što sam pričekao s idejom vlastitog posla, jer sada, nakon 17 godina radnoga iskustva u Hrvatskoj i Njemačkoj, osjećam se spremnim za vlastiti posao. Povratnicima bih poručio da se odluče ako to uistinu i žele. Najteže je napraviti taj prvi korak, ali ako si siguran u sebe i svoju ideju, svatko bi trebao pokušati.


O mjeri »Biram Hrvatsku«

»Biram Hrvatsku – mobilnost radne snage« aktivna je mjera zapošljavanja HZZ-a čiji je cilj potaknuti gospodarski razvoj u većem dijelu Republike Hrvatske, s posebnim naglaskom na slabije razvijena i demografski osiromašena područja, poput ruralnih dijelova Slavonije, dalmatinskog zaleđa, Banovine, Korduna, Like, Gorskog kotara i otoka.


Mjerom se želi potaknuti povratak radno sposobnog stanovništva koje trenutačno živi i radi u zemljama Europskog gospodarskog prostora (EGP), Švicarskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Argentini, Australiji, Brazilu, SAD-u, Čileu, Peruu, Kanadi i Novom Zelandu. Otvaranjem novih poduzeća, čiji osnivači imaju vrijedno radno iskustvo iz inozemstva, mjera ne samo da doprinosi gospodarstvu, već i ima pozitivan demografski učinak – jer se radi o vraćanju ljudi u zemlju i njihovom ponovnom naseljavanju u unutrašnjosti Hrvatske.


Raspon subvencije, ovisno o skupinama, kreće se od 3.500 pa do 7.000 eura, a sve potrebne informacije nalaze se na web-stranicama Zavoda.