U hotelu Omorika

Potpisan novi kolektivni ugovor za Jadran Crikvenica: Osnovica plaće svim radnicima povećana za 13 posto

Alenka Juričić Bukarica

Dosadašnja iskustva daju nam za pravo vjerovati da ćemo i ubuduće biti  uspješna kompanija na dobrobit i našim zaposlenicima i vlasnicima, istaknuo je član Uprave Jadrana Ivan Safundžić



U Jadranu Crikvenica potpisan je novi kolektivni ugovor težak gotovo 900 tisuća eura, priopćili su iz kompanije.


Naime, u hotelu Omorika u Crikvenici danas je, poslije održanog skupa zaposlenika grupacije Jadran d.d. potpisan novi kolektivni ugovor. Potpisali su ga članovi Uprave Jadrana Ivan Safundžić i Miroslav Pelko u ime menadžmenta, te predstavnica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD)
Anita Kapelari te Ivan Blažević, predstavnik Sindikata turizma i ugostiteljstva Hrvatske (STUH).


-Novi kolektivni ugovor rezultat je naših pregovora i postignutog dogovora s menadžmentom oko povećanja razine materijalnih prava svih zaposlenika u Jadranu, jer smo svjedoci značajnog porasta inflacije i životnih troškova. Vjerujemo da smo povećanjem osnovice plaća za sve radnike, kao i drugim dogovorenim dodacima i poticajima za dobar rad i rezultate, osigurali mirniju i stabilniju financijsku budućnost, – kazala je sindikalna povjerenica SIKD-a Anita Kapelari.




Novim kolektivnim ugovorom povećana je osnovica plaća svim radnicima za 13 posto, što je najveći porast u zadnjih pet godina, a primjenjivat će se od 1. svibnja ove godine. Za dio zaposlenika koji rade u hotelskim operacijama i u zajedničkim središnjim službama predviđeno je povećanje do 10 posto, a za posebno deficitarna zanimanja u hotelsko-turističkom poslovanju povećane su tarife za pojedina radna mjesta od 8 pa čak do23 posto kako bi se osigurao neophodan i kvalitetan stručni kadar. Povećan je i iznos dnevne naknade za topli obrok s dosadašnjih 17 kuna na 2,65 eura, odnosno  protuvrijednost 20 kuna. Tu treba dodati i maksimalni neoporezivi iznos davanja od 1.659 eura za isplatu nagrada tijekom turističke sezone, posebnih naknada zaposlenicima s područja u kojima je sjedište organizacije, regres za godišnji odmor, božićnice i darove djeci zaposlenika. Do sada je svakom zaposleniku isplaćena naknada od 66,36 eura za veljaču, a osiguran je i bon za Uskrs za dar u naravi u iznosu od 132,72 eura, odnosno protuvrijednost tisuću kuna.


– Dugo smo razgovarali i pregovarali o našim materijalnim pravima iz Kolektivnog ugovora sa željom da stvorimo uvjete kako bi se svi skupa mogli posvetiti ostvarenju što boljih rezultata uposlovanju. Zadovoljni smo što smo našli prihvatljiva rješenja za obje strane u pregovorima, kaže predstavnik STUH-a Ivan Blažević.
Jadran d.d. i ove godine u svojim hotelima ima vrlo dobru posjećenost, a sve intenzivnije dolaske očekuje od ovogodišnjih uskrsnih blagdana kada otvara vrata svojih dodatnih hotelskih kapaciteta i kampova, a posebno od glavne turističke sezone koja bi, ako je suditi po najavama i rezervacijama, opet mogla biti na razini najboljih dosadašnjih.


– Osim postignutih dogovora oko poboljšanja materijalnih prava naših zaposlenika, još važnije je da je to rezultat međusobnog razumijevanja i uvažavanja svih okolnosti koje imamo i u kompaniji i u našem ukupnom okruženju. Samo zajedničkim radom menadžmenta i svih zaposlenika možemo ostvarivati dobre poslovne rezultate o kojima na kraju ovisi i ispunjavanje međusobno preuzetnih planova. Dosadašnja iskustva daju nam za pravo vjerovati da ćemo i ubuduće biti  uspješna kompanija na dobrobit i našim zaposlenicima i vlasnicima, istaknuo je član Uprave Jadrana Ivan Safundžić.


 


– Sindikat turizma i usluga Hrvatske kao jedini sindikat u RH koji više od 30 godina zastupa isključivo radnike zaposlene u sektoru ugostiteljstva i turizma, kroz ovaj je kolektivni ugovor zastupao prioritetne interese radnika usmjerene na povećanje plaća i ostalih dodatnih prihoda. Smatramo da je to jedini put ostanka naših domicilnih radnika, a posebno mladih obitelji u Republici Hrvatskoj. Njihov ostanak na tržištu rada također je neophodan za razvoj kvalitetnog i održivog turizma u Hrvatskoj u kojem je isključivo “Čovjek ključ uspjeha u turizmu”, naglasio je Eduard Andrić, predsjednik sindikata STUH-a, dok je Marina Cvitić, predsjednica Sindikata istre, Kvarnera i dalmacije istakla kako u  situaciji kroničnog nedostatka radnika, posebno u ovoj djelatnosti, povećanje plaće i drugih materijalnih prava radnika mora biti prioritet.


– Samo povećanjem plaće možemo zadržati sadašnje, kvalitetne kadrove, ali i privući nove radnike. Situacija na tržištu radne snage je kritična i oni poslodavci koji svojim radnicima ne budu osigurali dobre uvjete rada, solidnu plaću i ugodno radno okruženje, ne samo da će izgubiti kvalitetu, već će se suočiti s problemom da neće moći otvoriti sve objekte. I zato moram izraziti zadovoljstvo što se u Jadranu, već drugu godinu za redom plaća povećava u značajnom većem postotku u odnosu na druge kompanije, a sve kako bi se Jadran približio vodećim turističkim kompanijama u Hrvatskoj. Posebno raduje da je management kompanije prepoznao značaj domicilnih radnika, koji znaju kulturu, tradiciju i povijest okruženja, i koji su najbolji promotori turizma u Crikvenici , a koji će i ove godine biti dodatno nagrađeni. Vjerujem da će ovi pozitivni pomaci, koji nažalost, u uvjetima galopirajuće inflacije i porasta troškova, još uvijek nisu dovoljni, doprinijeti privlačenju i novih radnika bez kojih se sezona ne bi mogla odraditi,zaključila je Marina Cvitić, predsjednica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije.