Tribina Fakulteta zdravstvenih studija

Pitanja mentalnog zdravlja još su uvijek osjetljiva tema

Ingrid Šestan Kučić

Foto Dean Miculinić

Foto Dean Miculinić



 


RIJEKA – Pitanja mentalnog zdravlja još su uvijek osjetljiva tema i s društvenog stajališta nešto što ljudi pokušavaju sakriti. Iz tog razloga ustanove za strukovno obrazovanje općenito nisu spremne za to. Potrebno je razviti inovativne pristupe koji će popuniti prazninu u vještinama i podići problem na organizacijsku razinu – istaknuto je na jučerašnjoj tribini »Mentalno zdravlje u strukovnim školama – AHEADinVET projekt« koju je Fakultet zdravstvenih studija organizirao u povodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja.


Kako je pojasnila doc. dr. Aleksandra Stevanović, ustanove za strukovno obrazovanje i osposobljavanje trebaju integrirati mentalno zdravlje kao relevantno pitanje na strukturalnoj, proceduralnoj i pedagoškoj razini kako bi odgovorile na izazov mentalnog zdravlja.




– Cilj je osnažiti nastavnike u strukovnom obrazovanju da se bolje nose s poteškoćama mentalnog zdravlja svojih učenika. Osim toga, cilj je i podići svjesnost o toj problematici, istaknula je doc. dr. Stevanović.


Dodajući da škola češće primjećuje poremećaje kod učenika, prof. dr. Tanja Frančišković kazala je da škola ima mogućnost i preventivnog djelovanja te pomaganja, dok je prodekan za poslovne odnose i znanost Fakulteta zdravstvenih studija prof. dr. Željko Jovanović istaknuo da je misija te ustanove poticati promicanje zdravlja i prevencija bolesti, a kao specifičnost Fakulteta izdvojio je diplomski studij sestrinstva, promocije i zaštite mentalnog zdravlja, koji je završilo 168 magistara sestrinstva.


– Očekujemo da društvo i zdravstveni sustav prepoznaju njihovu važnost i aktivnije ih uključe u promociju zdravlja, zaključio je prof. dr. Jovanović.