SMEĆE SE PONOVO ODVOZI

Pitali smo Riječane što misle o štrajku u Čistoći: “Ako mora poskupjeti da radnici dobiju veće plaće – neka poskupi”

Damir Cupać

Snimio: Mateo Levak

Snimio: Mateo Levak

Ne znam kolike su im plaće, ali uvjerena sam da su im premale. Znam da će nam vjerojatno poskupjeti račun za odvoz otpada, ali moramo se s tim pomiriti, iako nam je svima sve teže, budući da svakim danom sve poskupljuje, kazala je Vesna Torbarina



RIJEKA – Dobro je za radnike Čistoće, dobro je za riječkoga gradonačelnika Marka Filipovića, a najbolje je za građane to što su se predstavnici ovog riječkog komunalnog društva uspjeli dogovoriti u vezi s povećanjem plaća i tako okončati trodnevni štrajk. Štrajk koji je počeo spontano zbog dugogodišnjeg zanemarivanja, a to su oni radnici Čistoće koji su na terenu i bez kojih gradske ulice ne bi bile čiste. U samo tri dana svi su mogli shvatiti koliko je njihov posao važan jer su se spremnici otpada pretvorili u brda smeća. I da radnici, za razliku od Uprave Čistoće, drže obećanje bilo je jasno tijekom subotnjeg jutra. Nakon dogovora s riječkim gradonačelnikom Markom Filipovićem koji im je obećao 20-postotno povećanje plaća i nastavak pregovora oko dodatne povišice i poboljšanja radnih uvjeta obećali su da će prionuti poslu kako bi očistili riječke ulice. Tako je i bilo. Tamo gdje su se stvarala brda smeća u središtu grada, sve je bilo očišćeno unatoč kiši koja je lijevala. Izašli su na teren kako bi jasno pokazali građanima da im je stalo.


Relativno zadovoljni


Predstavnik radnika Omer Duraković je nakon jučerašnjeg sastanka pojasnio da je postignut dogovor i kompromis prije svega zbog građana, bolnica i škola. On je naglasio da je vidljivo da je već nakon tri dana neodvoženja otpada katastrofa i da nakon dogovora svi kreću na posao koji neće stati dok Rijeka i okolica ne budu čisti do kraja. Rečeno, učinjeno. Kiša je ispraznila riječki Korzo, ali radnici Čistoće obavljali su svoj posao. Dvojicu smo sreli koji su se malo sklonili od pljuska. Kažu da su relativno zadovoljni postignutim dogovorom i nadaju se da će se u daljnjim pregovorima postići još više budući da su im plaće nikakve, a uvjeti rada još gori.





– Znamo da je danas svima teško, svjesni smo da ni građanima Rijeke nije lako jer sve poskupljuje. Ali nismo više mogli izdržati. Plaće su male, a stanje u firmi iz godine u godinu sve je gore budući da nas je sve manje. I gotovo je nemoguće pronaći nove ljude. Zbog toga smo prisiljeni slati na kamione ljude od preko 60 godina. Cijeli život su radili ovaj težak posao i umjesto da im se olakša, oni moraju na teren jer nema tko drugi. Bilo je vrijeme da netko krene razgovarati s nama jer je stanje bilo neodrživo. Nadamo se boljem, rekla su dvojica radnika Čistoće, a jedan od njih je naglasio da je zadnji štrajk u Čistoći bio prije više od 30 godina. “Sve ove godine smo trpjeli i više nismo mogli. Drago nam je da nas ljudi razumiju i da nam daju podršku”, poručili su.


Opravdan štrajk


A da građani Rijeke itekako imaju razumijevanja, bilo je jasno nakon razgovora s njima u kojemu su svi naglasili da podržavaju štrajk jer je on u potpunosti opravdan.


– Smatram da su radnici Čistoće trebali štrajkati jer su zaslužili veću plaću i s obzirom na cijene koje su u Hrvatskoj sve veće. Cijena hrane je otišla gore, a plaće su ostale iste ili su povećane samo u nekim djelatnostima, izjavio je Vid Bitanić koji je iz Zagreba i studira u Rijeci.


Na pitanje kako bi ocijenio čistoću riječkih ulica od jedan do 10, odgovorio je pet, pojasnivši da je to razumljivo s obzirom na broj turista.


– Ipak, situacija je generalno loša po onome što vidim. Ako usporedim čistoću sa zagrebačkim ulicama, rekao bih da je u Rijeci puno lošije. U svakom slučaju radnicima treba dati veće plaće, uvjeren je Bićanić.


Senad Gradić ne dvoji ni jednog trenutka da treba podržati radnike.


– Radnici su štrajkali s razlogom i ne mogu naći ništa kontra štrajka. Što se tiče njihovog posla, možemo biti zadovoljni. Uvijek kada je neka proslava radnici Čistoće odmah srede grad da bude čist i uredan. Što se tiče najave poskupljenja usluge Čistoće zbog povećanja plaća radnicima, vjerujem da će tako morati biti. Možda se pronađe neki drugi način, ali bude li poskupjelo kako bi se radnicima digle plaće, neka poskupi, naveo je Gradić.



Aida Piskavica također je dala podršku radnicima Čistoće i ocjenjuje da je štrajk u potpunosti opravdan.


– S obzirom na to da su plaće takve kakve jesu i s obzirom na visoke troškove života, treba im dići plaće. Što se tiče povećanja cijene usluge, očito je da nema druge. Nisam baš zadovoljna čistoćom grada i mislim da može bolje. Možda će i biti ako radnici budu zadovoljni. Oni koji vode ovaj grad trebaju voditi računa o radnicima, savjetovala je Piskavica.


Vesna Torbarina na bianco je dala podršku radnicima Čistoće.


– Ne znam kolike su im plaće, ali uvjerena sam da su im premale. Znam da će nam vjerojatno poskupjeti račun za odvoz otpada, ali moramo se s tim pomiriti, iako nam je svima sve teže, budući da svakim danom sve poskupljuje, kazala je Torbarina.


Nagomilani problemi


Jedna novinarska anketa nije egzaktno mjerilo kada je riječ o stavu građana prema štrajku radnika Čistoće. Ipak bi se moglo reći da je nakon jednoglasne podrške riječkih političkih stranaka radnicima Čistoće i glas javnosti identičan. Građani Rijeke izloženi su učestalim poskupljenjima komunalnih usluga, a poskupljenje usluga Čistoće je najčešće. Radnici Čistoće postavili su pitanje prije nekoliko dana kako je moguće da su usluge toliko poskupjele, a da se njima ništa nije promijenilo na bušti. Plaća je uz to realno puno manja s obzirom na poskupljenje, a posla je sve više. I nije to najgore jer su uvjeti rada sve gori.


To su pitanja na koja odgovor mora dati vršitelj dužnosti direktora Čistoće Bojan Jurdana, predsjednik Skupštine Čistoće i riječki gradonačelnik Marko Filipović i Nadzorni odbor ove gradske komunalne tvrtke kojim predsjeda SDP-ova gradska vijećnica Petra Karanikić. U zadnjih 20-ak godina ulupani su milijuni eura u sustav gospodarenja otpadom, a rezultat je porazan – učestalo poskupljenje usluge, nefunkcioniranje Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina, izgrađena sortirnica u Mihačevoj Dragi koja nikako da počne s radom, neprestano kašnjenje s uvođenjem individualnog odlaganja otpadom. I s pravom nezadovoljni radnici koji su nakon 30 godina odlučili reći dosta ignoriranju njihovih problema od kojih je mala plaća samo jedan dio.