19. smotra

Petrova va Bribiri: Najvažnija nagrada Milanu Dundoviću iliti Mili Svetojurcu

Robert Šimonović

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Dundović je punih 50 godina član Bribirske parade i Udruge za mesopusne običaje Bribir, a svoju požrtvovnost pokazuje i kroz darivanje krvi, uređivanje boćališta, 25-godišnji rad u vatrogastvu...



Čovjek je skup intimnih kontradikcija zašivenih u jednu ljudsku kožu, pisao je svojevremeno veliki književnik Vladan Desnica. A običaji?


Oni su skup nepisanih pravila do kojih svako iole ozbiljno mjesto drži, skup tradicijskih vrijednosti, ponašanja i djelovanja određene zajednice za koje njeni pojedinci žive, skup koji se čuva od nemilosrdnog zagriza zuba vremena i prijeteće nam konačnosti…


A da su običaji ono što se itekako opire prolaznosti i što kroz naše djelovanje teži k beskonačnosti, po tko zna koji put dokazali su žitelji Bribira – ovoga puta u vidu 19. smotre folklora i KUD-ova, upriličene u sklopu manifestacije Petrova va Bribiri.





U povodu najvećeg bribirskog mjesnog blagdana i proslave bribirskih nebeskih zaštitnika – svetih Petra i Pavla apostola, proteklog vikenda Bribirci, Vinodolci i njihovi posjetitelji uživali su u šarenilu boja narodnih nošnji te bogatstvu različitih kultura i tradicija, pjesama, napjeva, melodija, ritmova…


Martin Matetić iz Jadranova, Brinje, Lanterna iz Kraljevice, Beltinci iz Slovenije i domaći KUD Bribir, mameći aplauze i šireći pozitivnu energiju, osmjehe, kao i toplinu oko srca raspoložene i mnogobrojne publike.


Glumac i fotograf


Zadovoljstvo čitavim događanjem nije skrivala niti predsjednica KUD-a Bribir Biserka Lončarić, koja je pozdravila sve prisutne, zahvalila svima onima koji su omogućili organizaciju 19. smotre folklora, poželjela dobrodošlicu gostujućim KUD-ovima te čestitala mještanima Bribira na obilježavanju još jedne Petrove.



Smotri su prisustvovali i načelnik Vinodolske općine Daniel Grbić, predsjednik Općinskog vijeća Dean Barac (koji je u subotu navečer ujedno proslavio i svoj rođendan), predsjednica Mjesnog odbora Bribir Dijana Kršul, direktorica Turističke zajednice Vinodolske općine Alenka Spoja, vlč. Hrvoje Mandić, pojedini općinski vijećnici i mnogi drugi.


A da Bribirci ne drže samo do običaja i tradicije, već i svojih ljudi i mještana čitave Vinodolske općine, pokazali su u dijelu programa neposredno pred sam početak smotre folklora.


Naime, istaknutim pojedincima Vinodolske općine dodijeljene su općinske nagrade – nagrada za životno djelo, dvije godišnje nagrade i zahvalnica.


Najprije je uručena zahvalnica Draženki Buneta, medicinskoj sestri koja je svoj život posvetila zdravstvu i zdravlju ljudi, a čitav radni vijek odradila je u bribirskoj ambulanti.



Dvije godišnje nagrade, odnosno povelja i novčana nagrada u iznosu od 5.000 kuna, pripale su Konstantinu Haagu i Eduardu Tucakoviću iz Triblja. Konstantina Haaga mnogi su prepoznali kao Zlatana, lika kojeg utjelovljuje u hrvatskoj televizijskoj seriji »Kumovi«, a Konstantin je sveučilišni prvostupnik glume, odnosno poznati televizijski i kazališni glumac.


Iako je rođen u Kölnu, osnovnu školu pohađao je u Triblju, stoga često s ponosom ističe kako je zapravo tribaljski glumac zaljubljen u svoju čarobnu, vinodolsku dolinu.


Drugu godišnju nagradu primio je Eduard Tucaković, a riječ je o vrsnom fotografu i grafičkom dizajneru koji je prošle godine izlagao svoje radove na međunarodnoj umjetničkoj izložbi u Moskvi, i to na temu videoigara.


Čovjek iz naroda


Najveće priznanje, odnosno Nagradu za životno djelo s poveljom i novčanim iznosom od 10.000 kuna, zaslužio je Milan Dundović ilitiga Mile Svetojurac, čovjek iz naroda koji je punih 50 godina član Bribirske parade i Udruge za mesopusne običaje Bribir.



Milana je s bribirske kule pozdravila njegova Bribirska parada, odsviravši mu svečanu budnicu »Još Hrvatska ni propala«, uz poznat povik: » bubanj i muzika složno udaraj!«.


Osim iznimnog doprinosa u očuvanju narodnih običaja i tradicije Bribira i čitavog vinodolskog kraja, Mile svoju požrtvovnost pokazuje i kroz dobrovoljno darivanje krvi, uređivanje boćališta, 25-godišnji neprekidni rad u vatrogastvu…


Mile Svetojurac krv je darovao čak 112 puta, a kao branitelj je sudjelovao i u Domovinskom ratu.



Načelnik Vinodolske općine Daniel Grbić čestitao je svim dobitnicima, a posebno Milanu Dundoviću. Istaknuo je kako se radi o običnom malom čovjeku, koji je čitav svoj život posvetio susjedima i prijateljima, Bribiru i vinodolskim običajima.


Kako je pojasnio Grbić, općinske nagrade inače se dodjeljuju za Dan općine (15. travnja), no iznimka je ove godine napravljena zbog toga što je koronavirus već drugu godinu zaredom odgodio proslavu toga dana.


Ipak, kako je Grbić rekao, dogodine će se proslaviti 30 godina od osnutka Općine, stoga se načelnik nada kako će se ova velika obljetnica proslaviti onako kako joj to i doliči.