
Foto Ana Križanec
"U Rijeci je potrebno stvoriti nove modele i načine povezivanja starijih osoba sa širom zajednicom te spriječiti njihovu društvenu izoliranost. Naše politike građanima starije dobi nude dostojanstvenu i aktivnu starost", istaknuo je Stanković
povezane vijesti
RIJEKA – Prioriteti u dijelu izbornog programa Možemo! za Grad Rijeku namijenjenog starijim osobama i ranjivim skupinama su pokretanje izgradnje novog doma za starije osobe, klubova i kvartovskih dnevnih boravaka za tu populaciju.
Kandidati za zamjenike gradonačelnika iz redova Možemo! Renato Stanković i Hana Paleka istaknuli su na konferenciji za novinare u utorak da se u ranjive skupine društva, osim starijih osoba, ubrajaju i osobe s invaliditetom, bolesne osobe u samačkim domaćinstvima, onkološki pacijenti, nezaposlene i teško zapošljive građane i građanke, kao i oni s niskim primanjima te ovršeni. Također i žene žrtve obiteljskog nasilja, obitelji s više djece, samohrani i udomiteljski roditelji, oni bez zdravstvene zaštite, bivši zatvorenici, beskućnici te tražitelji azila.
Stanković je ocijenio da su umirovljenici s prosječnom mirovinom u Hrvatskoj u riziku od siromaštva te je velika potreba za socijalnim politikama namijenjenih starijima.
“U Rijeci je potrebno stvoriti nove modele i načine povezivanja starijih osoba sa širom zajednicom te spriječiti njihovu društvenu izoliranost. Naše politike građanima starije dobi nude dostojanstvenu i aktivnu starost”, istaknuo je Stanković.
Kvartovski dnevni boravci za samce i starije osobe bi nudili obroke, podršku socijalnih službi i lokalne zajednice. “Tu bi samci i starije osobe dobile savjete, podršku i uključivalo bi ih se u različite aktivnosti”, naveo je te dodao da Možemo! želi ulagati i u klubove umirovljenika te razvijati suradnju sektora kulture, sporta i rekreacije te zaštite zdravlja.
U programu Možemo! je subvencioniranje cijene smještaja u domovima za starije i nemoćne, jednokratna naknada za podmirenje troškova režija starijim osobama, temeljem imovinskog cenzusa te besplatan javni prijevoz za umirovljenike.
“Ojačat ćemo subvencije starijim osobama za prisustvovanje kulturnim i društvenim programima te ponuditi adekvatnije novčane naknade poput božićnica i uskrsnica”, naveo je Stanković.
Paleka je ocijenila da je Grad Rijeka dosad sustavno ulagao u socijalne programe, ali da ima prostora za napredak i socijalne inovacije.
“Možemo! će ojačati i graditi odnose s državnim institucijama i organizacijama civilnog društva. Jedna od socijalnih inovacija je socijalno mentorstvo gdje se osobnim kontaktom i vođenjem građanima olakšava ostvarivanje socijalnih prava”, rekla je Paleka.
“Želimo pomagati u rješavanju egzistencijalnih problema kućanstava u riziku od energetskog siromaštva i uspostavit ćemo Fond za krizne jednokratne naknade”, navela je.
Osobama s invaliditetom će, kaže, učiniti pristupačnima javne prostore postavljanjem rampi i sličnim rješenjima.” Sufinancirat ćemo ugradnju dizala u zgrade s trećinom iznosa, osnovati savjetovalište za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih”, rekla je Hana Paleka.