Kraljevska igra

Zašto je šah je na Lošinju (ponovo) u modi?

Bojan Purić

Foto: B. PURIĆ

Foto: B. PURIĆ

Probuđeno zanimanje za kraljevsku igru među djecom i mladima na kvarnerskom otoku



Slučajno ili ne, kada i u velikom dijelu svijeta, zanimanje za šah poraslo je i na otoku Lošinju, gdje je u posljednje vrijeme održano nekoliko velikih šahovskih priredbi po kriteriju sportskih rezultata, masovnosti, ali i velikih u smislu ulaska u dosad slabije ili posve »neotkrivena područja«.


U travnju je u Malom Lošinju gostovalo po deset muških i ženskih reprezentacija odigravši natjecanje »Mitropa kup«. Natjecanje je to s tradicijom od 1976. godine, a uobičajeno je da se domaćinstvo rotira među zemljama sudionicama, pa svako toliko na red dođe Hrvatska, a u ovom je ciklusu Hrvatski šahovski savez (HŠS) dogovorio domaćinstvo s Lošinjem, odnosnom ovdašnjom hotelskom tvrtkom Jadranka. Nakon devet dana natjecanja u hotelu Aurora najviše razloga za zadovoljstvo imala je Francuska, osvojivši pobjedničke trofeje i u muškoj i u ženskoj konkurenciji.


Hrvatska je prošla vrlo dobro u ženskoj konkurenciji, osvojivši drugo mjesto, dok je u muškom turniru prošla skromno, uvrstivši se na osmo mjesto, nastupajući u pomalo neobičnom sastavu kombiniranom od veterana i mlađih seniora. Snažna prisutnost informatike i telekomunikacija u šahu omogućila je da se i ovo natjecanje putem prati u realnom vremenu, korištenjem digitalnih šahovskih garnitura, pa su šahovski zaljubljenici iz poteza u potez mogli pratiti kako igraju članice i članovi državnih reprezentacija.




S obzirom na uvriježeno načelo dodjele domaćinstva, pitanje je hoće li, i kada, ovo natjecanje ponovo biti održano na Lošinju, ali postoje ideje za učvršćenje suradnje Lošinja i Mitropa šahovske asocijacije (MCA), čiji je predsjednik Marco Biagioli prisustvovao natjecanju i u razgovoru s predsjednikom Šahovskog kluba Lošinj Borisom Tomićem otvorio temu mogućnosti održavanja šahovskih kampova i natjecanja za darovitu djecu iz ovog areala na Lošinju.


Najugodnije iznenađenje


Mjesec dana nakon ovog natjecanja u istoj je dvorani odigran Kup Hrvatske, sa sudjelovanjem 34 ekipe klubova Prve »A« i Prve »B« hrvatske lige te pobjednika županijskih šahovskih kupova, a nakon šest kola prvo mjesto osvojila je riječka Liburnija, koju predvodi 33-godišnji splitski velemajstor Ivan Šarić, već godinama igrač s najvišim rejtingom u Hrvatskoj.



Najugodnije iznenađenje ovog natjecanja bila je Sveta Nedelja, u kojoj su okupljeni uglavnom mlađi igrači, a od ove godine s njima je i FIDE-majstor Mario Muškardin, jedini Lošinjan koji je sudjelovao na ovom natjecanju. S 5,5 bodova iz šest partija Muškardin je bio najuspješniji igrač natjecanja na četvrtoj ploči. On se klubu iz Zagrebačke županije pridružio zimus, u potrazi za novim sportskim izazovima kakve mu nastupanje za matični ŠK Lošinj više nije moglo nuditi. To je bila najava za listopad, kada će se na Lošinju odigrati Prva »A«, Prva »B« i Prva ženska hrvatska liga.


Veliki planovi


Uočljivo je nanovo probuđeno zanimanje za šah među djecom i mladima na Lošinju, i to podjednako među dječacima i djevojčicama, koje su ranije bile rijetka pojava u klubu.


To je omogućilo 54 godine starom ŠK Lošinju da bude jedan od malobrojnih klubova u šahovskoj regiji zapadne Hrvatske koji u ligaškim natjecanjima nastupa u svima kategorijama – seniori, juniori, kadeti i kadetkinje. Tome treba dodati i nastupanje djece iz kluba za ekipe ovdašnje osnovne i srednje škole. Nakon desetljeća bez organiziranog šaha u srednjoj školi proljetos je održan turnir SŠ Ambroza Haračića s petnaestero sudionika.


Kao kvalifikacije za Sportske igre mladih u Malom Lošinju je nedavno održan turnir s čak tridesetero djece s Lošinja i Cresa, što je rekordni odaziv u povijesti šaha na otoku. U četiri do pet termina tjedno s naprednijim lošinjskim kadetima i kadetkinjama radi majstorski kandidat Boris Tirkajla, dugogodišnji klupski prvotimac i trener volonter. Iako veteran, i dalje osmišljava nove načine rada i ulaže u vlastito trenersko obrazovanje.


Nakon višegodišnje stanke u ovoj školskoj godini održana su pokazna predavanja o šahu u OŠ Marija Martinolića – u matičnom objektu u Malom Lošinju te u područnim školama u Velom Lošinju i Nerezinama, pa i u Dječjem vrtiću Cvrčak.


Za bližu budućnost u planu je organizacija ekipnog kadetskog turnira na Lošinju, s planom da već u svojem prvom izdanju postane međunarodni.



Sporije no što bi u šahovskim krugovima željeli, u Europi i Hrvatskoj šah postaje dio osnovnoškolskih programa, iako se već potvrdilo da igranje šaha pomaže djeci u boljem rješavanju školskih zadataka, postizanju dugotrajnije koncentracije, preuzimanju odgovornosti za vlastite postupke i međugeneracijskom povezivanju, dakle upravo u područjima potrebnima današnjoj djeci.


Nakon tenisa – šah

U šahovskim je krugovima snažno odjeknula prva službena partija koju je proljetos odigrao (i u njoj pobijedio) Ivan Ljubičić, glasoviti teniski as, svojedobno treći na svjetskoj ljestvici profesionalaca, a sada podjednako uspješan teniski trener. Još za igračkih dana Ljubičić se zainteresirao za šah i počeo pratiti zbivanja u vrhunskom svjetskom šahu. Budući da je nedavno otvorio šahovsku školu uz hotel Punta u Velom Lošinju i vrlo često boravi na otoku, učlanio se u ŠK Lošinj i zaigrao u prvom kolu Treće hrvatske lige Zapad, pokazavši razumijevanje šahovske igre i da bi uz redovitije igranje mogao doći do vrlo dobre amaterske razine.