Manifestacija

Zanimljiva večer na Noći muzeja u DuBoaku i Vrbniku

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić



Nacionalni program Noći muzeja prigodno je i ove godine, baš kao i lani, važnu i zanimljivu sastavnicu imao u događanjima koja su upriličena u Interpretacijskom centru maritimne baštine DUBoak u Malinskoj, jednako kao i Vrbniku gdje je program u sklopu 19. izdanja programa koji potiče i organizira Hrvatsko muzejsko društvo upriličen u prostru Doma na Škujici.


Manifestacija koja je u fokusu imala ukazivanje na važnost uloge muzeja u zajednici, a u tom kontekstu i na razvoj nove publike, novih programa te dobre i pozitivne prakse suradnje muzejskih i drugih institucija s organizacijama civilnog društva, u Malinskoj je tako u djelo provedena kroz u DUBok-u održani cjelovečernji program koji je započeo prezentacijom nagrade »Živa« koju je spomenuti interpretacijski kompleks nedavno zasluženo osvojio.





Nakon predstavljanja prestižne nagrade kojom je od međunarodne neprofitne zaklade Forum slavenskih kultura malinskarski Centar na račun kvalitete i inovativnosti njegovih sadržaja i programa nagrađen u listopadu 2023. godine, a o kojoj je govorila Bruna Kocijan, cjelovečernji je program nastavljen radionicom keramike »Živa u fokusu« koju je, kroz izradu glinenih skulptura staroslavenske božice čije ime nosi nagrada kojom je DUBoak nagrađen, vodila Blanka Petric.


Uz njezinu su asistenciju okupljeni kreativci izrađivali te potom i bojali svoje skulptorske kreacije.


Program Noći muzeja obogaćen je i dopunjen i radionicom mornarskih vještina, vezivanja udice i podizanja jedra, a ljubitelji glagoljice i glagoljaštva na svoje su mogli doći tijekom ondje također upriličenoga radioničkog programa glagoljske kaligrafije za provedbu koje se pobrinuo interpretator baštine Alen Karabaić.



Osim u stalnom postavu DUBoaka i radionicama koje su ondje održane, posjetitelji interpretacijskog centra u Noći muzeja mogli su uživati i u razgledu izložbe starih fotografija Malinske koja je postavljena u suradnji s udrugom »Mali dub« i TZO Malinska-Dubašnica.


Istom je prilikom svoja vrata posjetiteljima otvorio i škver obitelji Kraljić, koji je za razgled i upoznavanje ondje i danas prisutne prakse ručnog izrađivanja drvenih plovila bio raspoloživ od 18 do 20 sati.


Program Noći muzeja u Vrbniku je pak bio povezan s Danom sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.


U organizaciji VKD »Frankopan« koje je program uključen u »hodogram« Noći muzeja priredilo u suradnji s vrbničkom područnom školom i Udrugom antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, u Domu na Škujici javnosti je predstavljena izložba posvećena slikarici i književnici vrbničkih korijena, Svetlani Volarić (1925. – 2002.) koja je sa 16 godina preživjela čak tri koncentracijska logora.


Osim u izložbi nazvanoj »Svetlana Volarić – Povratak korijenima«, u Domu je održan i niz popratnih glazbeno-scenskih programa učenika vrbničke osnovne škole.