Malinska

U DUBoaku obilježena 25. godišnjica Županijsko operativnog centra PGŽ

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić



U Interpretacijskom centru maritimne baštine DUBoak danas je održana svečanost obilježavanja 25. godišnjice djelovanja Županijskog operativnog centra Primorsko-goranske županije (ŽOC).


Uz zapovjednika spomenutog Centra, svečanosti je nazočio i Siniša Orlić, ravnatelj Uprave sigurnosti plovidbe koja djeluje pri Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, zamjenik župana Vojko Braut sa svojim brojnim suradnicima, kao i načelnik Općine Malinska-Dubašnica, Robert Anton Kraljić.





Županijski operativni centar tijelo je odgovorno za provedbu postupaka i mjera predviđanja, sprječavanja, ograničavanja onečišćenja mora ali i spremnosti za reakciju po županijskom Planu intervencija, jednako kao i i za operativno sudjelovanje u provedbi tog planskog dokumenata kao i subregionalnog plana, istaknuo je u svom prigodnom obraćanju brojnim u DUBoaku okupljenim gostima i uzvanicima Glažar.


Iznenadna onečišćenja mora podrazumijevaju izljev ulja, smjese ulja, ispuštanje štetnih i opasnih tvari ili kakav neuobičajeni prirodni događaj u moru, poput prekomjernih pojavnosti algi, meduza i plaštenjaka, a čiji nastup nije moguće predvidjeti niti spriječiti mjerama prevencije, pojasnio je zapovjednik slavljeničkog ŽOC-a.



Glažar je pri tom napomenuo i da je u definiranju ovlasti tog operativnog tijela određena njegova uloga i odgovornost u reagiranju na onečišćenja unutar granica PGŽ i količinama do dvije tisuće kubičnih metara onečišćenja, ali i da mu je povjerena uloga voditelja akcije i koordinatora kod organiziranja i provođenja mjera sprječavanja onečišćenja mora unutar granica susjednih županija – Istarske, Ličko-senjske i Zadarske županije.



Kapetan Glažar je k tome napomenuo još i da u slučajevima kad razmjeri onečišćenja mora ugrožavaju morski okoliš, zdravlje ljudi ili gospodarsku uporabu mora u području dvaju ili više ŽOC-eva ulogu koordinativnog tijela preuzima Nacionalna središnjica za traganje i spašavanje Rijeka, u suradnji sa ŽOC-om PGŽ.


Od zapovjednika tijela koje je prigodnim skupom obilježilo četvrt stoljeća postojanja ali i dokazano uspješnog djelovanja doznali smo i da to tijelo broji 12 članova, iz redova predstavnika tijela državne uprave, upravnih tijela PGŽ te županijskih javnih ustanova čija pomoć može biti od značaja za sprječavanje ili pak otklanjanje posljedica onečišćenja.



– Kako se iznenadno onečišćenje mora ne može predvidjeti, potrebno je osigurati dežurstvo brodova koji su uvijek prvo sredstvo odgovora na ugroze onečišćenja, nastavio je Glažar ističući i da u suradnji s nadležnim Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture, Primorsko-goranska županija već dulji niz godina financira rad triju eko brodova čistača (dva tipa ECO 2000 i jednog ECO 13/4), a za djelovanje kojih Ministarstvo godišnje izdvaja 30,5 tisuća eura po plovilu, odnosno s 91,5 tisuća eura.


Preostali iznos u vrijednosti 188,5 tisuća eura osigurava PGŽ, naglašeno je u ovoj prigodi. Upravljanje brodovima, u funkciji zaštite mora, putem odgovarajućih postupaka javne nabave povjereno je specijaliziranoj riječkoj tvrtki Dezinsekcija, a osim na spomenute brodove, ŽOC se u svojim akcijama u slučaju potrebe može osloniti i na dodatne operativne snage i tehniku koju na raspolaganje stavljaju brojne druge specijalizirane tvrtke s našeg područja, nastavio je zapovjednik Glažar.



U okviru proslave vrijednog jubileja ŽOC-a upriličen je bio i segment tzv. “table top” vježbe u slučaju onečišćenja mora, a kojom je u akvatoriju ispred spomenutog maritimnog Centra izvedena pokazna simulacija s prikazom djela opreme koja interventnim službama stoji na raspolaganju za moguće intervencije te vrste.



Spomenimo i da je u samoj završnici svečanosti obilježavanja 25. godišnjice uspješnog rada Županijskog operativnog centra upriličena i prigodna dodjela priznanja onima koji su tijekom tog perioda svojim angažmanom pridonosili kvaliteti i učinkovitosti njegova rada.



Priznanje za svoj doprinos provedbi Plana intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora u PGŽ primili su tako dosadašnji zapovjednici ŽOC-a Goran Jurić i Darko Glažar, njihovi zamjenici Jasmin Brkljača i Damir Štimac, tajnik Zdravko Lisac te suradnici u provedbi Plana intervencija, iz redova Ministarstva mora, tvrtki Dezinskecija, IND EKO, Jadranskog pomorskog servisa te MUP-a, odnosno Ravnateljstva civilne zaštite.