NIZ NOVIH PRAVILA

U Baški najavljuju maksimalno rasterećenje obveznika poreza na dohodak

Mladen Trinajstić

Bašćanski načelnik Toni Juranić objasnio je da će se od početka iduće godine dohoci od nesamostalnog rada poreznih obveznika oporezivati po minimalno propisanim stopama



Baš kao i ostale lokalne jedinice, i Općina Baška je proteklih tjedana slijedom Odluke Općinskog vijeća, na prijedlog načelnika Tonija Juranića, dobila cijeli niz novih pravila povezanih s poreznim prihodima koji se sukladno zakonskim odredbama slijevaju u lokalni proračun. Glavna i žiteljima te krčke općine najzanimljivija novina »seta« novih poreznih pravila odnosi se na iskorak kojim će bašćanska lokalna uprava rasteretiti sve obveznike poreza na dohodak, i to temeljem nove Odluke o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak.


Kako je objasnio općinski načelnik, novom će se Odlukom od početka iduće godine dohoci od nesamostalnog rada poreznih obveznika s područja Općine Baška oporezivati po nižim, točnije minimalno propisanim stopama, umjesto dosadašnjeg 20-postotnog oporezivanja plaća obveznika čija osnovica doseže 47,78 tisuća eura, i 30-postotnog oporezivanja obveznika čija osnovica prelazi taj iznos.


– Na poreznu osnovicu do visine 50,4 tisuće eura odredili smo poreznu stopu od svega 15 posto, unatoč činjenici da je važeći zakon omogućavao određivanje stope od 15 do 22 posto, objašnjava Juranić, napominjući da isto načelo pribjegavanja najmanjem mogućem poreznom opterećenju primanja njegovih sugrađana vrijedi i za one znatno malobrojnije, s primanjima većim od cenzusa 50,4 tisuća eura. I njihova će primanja biti minimalno oporezivana, po stopi od 25 posto, što je također značajno niže od najveće dozvoljene stope od čak 33 posto.


Odluka koja će olakšati život




– Prema našim izračunima, odluka da maksimalno rasteretimo prihode poreznih obveznika s područja općine Baška općinski će proračun godišnje »olakšati« za 113 tisuća eura, što i nije tako značajan teret s obzirom na koristi koje će taj potez donijeti kroz povećanje životnog standarda naših sumještana. Prema kalkulacijama koje su u pripremi te odluke činjene proizlazi da bi mjesečna primanja obveznika s prebivalištem na području općine Baška, uzme li se u obzir mjesečna plaća od tisuću eura neto, od početka 2024. godine samo s te osnove trebala narasti za gotovo 34 eura, dok bi plaća od 1,25 tisuća eura narasti trebala za gotovo 50 eura. Odluka koja će olakšati život brojnim našim sumještanima, ali i koja će u određenoj mjeri osiromašiti općinski proračun, nadomjestak bi, uvjeren sam, mogla stvoriti kroz očekivani priljev novih poreznih obveznika koji bi se na doseljavanje i prijavljivanje na našem području mogli odlučiti upravo zbog značajno manjeg financijskog opterećenja njihovih dohodaka u odnosu na stope koje će se primjenjivati u većini hrvatskih općina i gradova, rekao je načelnik Juranić.


Dodao je i da će proračunski manjkovi s te osnove ublaženi biti i na temelju drugih, također u ovom »poreznom paketu« donesenih odluka.


Djelatnost iznajmljivanja smještaja


– Među ostalim, mislim na porez na kuće za odmor koji je na području naselja Baška od početka iduće godine određen na iznos od četiri eura po četvornom metru, odnosno 3,20 eura po kvadratu korisne površine kuća za odmor na području naselja Batomalj, Draga Bašćanska i Jurandvor. Više će se po novome u proračun Općine slijevati i s osnove naplate paušalnog poreza na dohodak za djelatnost iznajmljivanja smještaja u turizmu. Prema trenutno važećoj Odluci po kojoj se paušali nisu mijenjali još od 2005. godine, porez po krevetu u Baški je iznosio 39,82 eura, dok se 27,87 eura plaćalo u Jurandvoru, a 19,91 eura u Batomlju i Dragi Bašćanskoj. Usvojeno povećanje, kojem uporište možemo naći već u inflaciji, visinu godišnjeg paušala po krevetu za naselje Baška odredilo je na 60 eura, odnosno 42 eura za Jurandvor te 30 eura za Batomalj i Dragu Bašćansku. Ta, rekao bih neminovna korekcija vrijednosti paušalnog poreza na turistički smještaj, s aspekta samih obveznika, olakšana je činjenicom da su u odnosu na 2005. godinu današnje cijene smještaja osjetno veće, ali i time što smo – kako sam spomenuo – redovna mjesečna primanja naših sugrađana maksimalno porezno rasteretili s osnove naplate poreza na dohodak, zaključio je načelnik Juranić.


Kad se sve zbroji i oduzme, načelnik je siguran da će kućni budžeti njegovih sumještana na koncu ipak biti – u plusu.