UDRUGA ŽENE ZA OTOK

Studijsko putovanje: Pažani se upoznali s krčkim primjerima dobre prakse

Mladen Trinajstić



Članice Udruge Žene za otok organizirale su i bile domaćini studijskog putovanja svojih paških prijateljica i prijatelja, učenika i profesora Učeničke zadruge Slani Škoj koja djeluje pri Srednjoj školi Bartula Kašića iz Paga, članova Udruge proizvođača Paškog sira (OPG Franjo Zubović, OPG Branimir Čemeljić, Obrt A&S te predstavnika Paške sirane), Wine and Cheese bara Trapula, obrta Woolly Handmade te Turističke zajednice općine Kolan i LAG-a Mentorides. Suradnja uspostavljena u okviru projekta V.U.N.A. bila je prilika za upoznavanje paških posjetitelja s krčkim primjerima dobre prakse, kako one poduzetničke, tako i one na tom otoku već uspostavljene i uhodane u postupcima prikupljanja, obrade i korištenja vune, ali i povezivanju i suradnji udruga, institucija, OPG-ova i žena poduzetnica.


U Krku su se tako svojim posjetiteljima predstavile Jovana Čutul, predsjednica Udruge Žene za otok, Maja Kirinčić, voditeljica LAG-a Kvarnerski otoci, Dejan Kosić, tehnički direktor Ponikve Eko otok Krk, te članice udruge Žene za otok – Ivana Prah, Jasminka Gršković i Zvjezdana Depikolzvane, a uz njih i brend Kusshh sa svojim proizvodima od vune, keramike i prirodne kozmetike.


Predavanje o vuni


Karla Škorjanc iz Poljoprivredne zadruge Otok Krk predstavila je rad i aktivnosti te zadruge i održala predavanje o krčkom sustavu prikupljanja, obrađivanja i korištenja ovčje vune. Vuna je zbog svojih svojstava definitivno sirovina budućnosti i njeno vrijeme ponovo dolazi, složili su se u ovoj prigodi otočani. Posjetitelji s Paga u društvu svojih krčkih domaćina posjetili su i OPG Jasminke Gršković koji nosi oznaku HOP – Hrvatski otočni proizvod gdje su sudionici studijskog putovanja dobili priliku degustirati krčko maslinovo ulje i ekološku vrbničku žlahtinu te doznati zanimljive informacije o proizvodima koji se ondje kreiraju – vunenim antistres i kuglicama za sušilicu te brojnim dekorativnim predmetima od filcane vune. Zajedno sa svojim gostima članice udruge Žene za otok obišle su i krčki Interpretativni centar maritimne baštine koji promovira pomorstvo i tradicijsku brodogradnju otoka Krka, a na kraju putovanja posjetili su i OPG Magriž te siranu obitelji Mrakovčić, uz degustiranje sireva i ostalih proizvoda iz tog obiteljskog poljoprivrednog gospdarstva.




– Na ovom studijskom putovanju učenici i nastavnice dobili su uvid u važnost međusektorskog povezivanja i zajedničkog djelovanja otočana na razvijanju svog poslovanja, ali i rješavanju nekih zajedničkih problema. Vjerujemo da su naši učenici puno naučili kroz ovaj projekt, ali i dobili neke ideje za samostalne poslove i projekte koje će pokretati nakon završetka obrazovanja – rekla je Marija Pećirko, ravnateljica Srednje škole Bartula Kašića iz Paga.


– Bilo je to lijepo i inspirativno putovanje, a projekt V.U.N.A. povezao je dva otoka – dodala je pak Ana Žunić, predsjednica udruge Volim Vlašići koja je nositelj ovog projekta, ne skrivajući svoje uvjerenje da je ovo putovanje tek početak uspješne međuotočne suradnje.


»Na pola puta«


Između ostalog, ovo studijsko putovanje bilo je i prvi susret članova Udruge proizvođača Paškog sira otoka Paga (UPPS) i Žena za otok, no, ustvrdila je Jovana Čutul, ne i posljednji. Ove dvije udruge surađuju kao partneri na novom projektu nazvanom »Na pola puta«, a čiji je nositelj upravo spomenuta krčka udruga. Projekt financira Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova, a usmjeren je umrežavanju žena otoka Krka, Paga i Pašmana, s ciljem očuvanja kulturne i prirodne baštine te otočnoga identiteta. Projekt koristi simboličan naziv kako bi istaknuo položaj tih otoka (na pola hrvatske obale) i naglašava put koji žene prolaze prema postizanju jednakosti i utjecaja u lokalnim zajednicama, zaključila je čelnica udruge Žene za otok.


Ključne aktivnosti projekta uključuju mapiranje poduzetnih žena vezanih uz kulturnu i prirodnu baštinu, organizaciju radnih sastanaka s ciljem izrade koncepta izložbe »Čuvarice baštine« te provođenje edukacija i radionica na otocima. Edukacije pak obuhvaćaju snimanje videomaterijala i održavanje radionica kako bi žene na sva tri otoka stekle nova znanja korisna u njihovim nastojanjima promicanja kulturne i prirodne baštine te ženskog poduzetništva.


Izložba »Čuvarice baštine«


Partnerske udruge igraju ključnu ulogu u organizaciji aktivnosti na svojim područjima, a materijali stvoreni na edukacijama postat će dio izložbe »Čuvarice baštine« koja će u završnici projekta biti postavljena u krčkoj galeriji Decumanus. Ova izložba služi kao uvertira u završnu konferenciju na kojoj će se predstaviti najbolje otočne priče, istaknuti potrebe žena na otocima i donijeti važni zaključci o daljnjem radu i nastavku razvijanja i njegovanja međuotočne suradnje. Konferencija će za svrhu imati poticanje umrežavanja žena s triju otoka i razmjenu njihovih iskustava. Tijekom cijelog projekta provodi se online kampanja na društvenim mrežama kako bi se osvijestila važnost uloge žena kao čuvarica otočnog identiteta i kulturne te prirodne baštine, napomenula je Jovana Čutul, predsjednica krčke udruge Žene za otok.