Općinsko vijeće

Što se dogodilo s najavljenim produljenjem turističke sezone u Loparu?

Hrvoje Hodak

Direktor TZ općine Lopar Marin Mušćo izrazio je nezadovoljstvo činjenicom da rad Autokampa nije potrajao barem do 15. listopada kako se očekivalo



Premda je na dnevnom redu 11. sjednice Općinskog vijeća Lopara, održanoj u srijedu 19. listopada, bilo 14. predloženih točaka, ona je, zajedno s aktualnim satom, potrajala nešto manje od sat vremena.


U aktualnom satu po dva pitanja postavili su vijećnik Željko Pećarina i vijećnica Albina Andreškić. Vezano uz pitanje vijećnika Pećarine o šumskim prosjekama, načelnik Jakuc je kazao kako su Hrvatske šume za 2023. godinu imale planiranu gradnju 400 metara duge ceste-prosjeke “Brajnina” koja je trebala ići prema Dubcu, ali je projektant zaključio da se ta prosjeka ne može fizički izvesti zbog nepovoljnih nagiba, te je predložio da se umjesto tom dionicom, šumska cesta, dužine 800 metara, probije prema Rtu Sturič.


Taj je prijedlog, koji je usuglašen s vatrogascima i s Upravom Hrvatskih šuma, dobio i podršku načelnika, a šumska prosjeka bi se trebala početi graditi početkom 2023. i biti dovršena prije turističke sezone.


Najavili produljenje sezone, ali…




Odgovarajući na pitanje vijećnice Albine Andreškić o tome što se dogodilo s najavljenim produljenjem turističke sezone u Loparu, direktor TZ općine Lopar Marin Mušćo izrazio je nezadovoljstvo činjenicom da rad Autokampa nije potrajao barem do 15. listopada kako se očekivalo.


“Mi smo sa svoje strane u drugoj polovici rujna učinili što smo mogli, organizirali smo Fisherman fiestu s cjelodnevnim programom, a početkom listopada na Rajskoj plaži je bilo 200 sudionika utrke iz Treking lige – Rab Island Trail te smo u konstantnoj smo komunikaciji s vlasnicima gospodarskih objekata.”


Dogovori oko ranijeg starta u sezonu ili njezinog produljenja bili su mogući ranije dok je “Imperial” bio bez menadžmenta “Valamara”, no novi je vlasnik zaključio da ovu turističku sezonu valja završiti 2. listopada, te je tako i učinio.


“Naime, još uvijek bi bilo iluzorno očekivati da na području Lopara u prosincu imamo značajniji broj gostiju i da će u tom periodu 10 ili 15 objekata biti otvoreno, ali upravo zbog toga treba ustrajavati na barem desetodnevnom produljenju posezone svake godine, a TZ općine Lopar će naravno dati svoj doprinos organizacijom manifestacija i ciljanim marketinškim aktivnostima”.


Inače, Mušćo je iskoristio priliku obavijestiti vijećnike da je do 30. rujna u Loparu ostvareno zadovoljavajućih 745.606 turističkih noćenja što je za 19% više od ostvarenog u 2021. i za samo 1,5% manje od ostvarenog u rekordnoj predpandemijskoj 2019.


Istovremeno u obiteljskom je smještaju ostvaren rezultat bolji nego u 2019. godini s indeksom 103, dok je u odnosu na 2021. godinu indeks 115.


O natječaju za ravnatelja Centra za kulturu


Na kraju, kao VD ravnatelj Centra za kulturu Lopar, Marin Mušćo odgovorio je i na pitanje vijećnice Andreškić o rezultatu ponovljenog natječaja za ravnatelja Centra za kulturu općine Lopar, odnosno što je s imenovanjem istoga.


“Naime, zahvaljujući krajem kolovoza ponovljenom natječaju došli smo do dva kandidata koja udovoljavaju sve tražene uvjete. Nakon obavljenog razgovora s povjerenstvom, načelnik je donio odluku, a izbor je pao na Davida Hrabrića, magistra kineziologije.


Prevagnulo je između ostalog i to što će se dosadašnji Centar za kulturu doregistrirati u Centar za kulturu i sport, a kandidat osim što je mlad i ambiciozan ima iskustva i u sportu i u kuturi. Rok za žalbu je 15 dana, pa bi novi ravnatelj na dužnost trebao stupiti početkom studenog”, kazao je Mušćo.


Vijećnici su zatim primili na znanje Izvješće općinskog načelnika za razdoblje siječanj – lipanj 2022., s naglaskom na stabilizaciji općinskih financija nakon dvije pandemijske godine, nakon čega je većina predloženih točaka dnevnog reda prihvaćena jednoglasno.


Dio točaka prihvaćen je s po jednim suzdržanim glasom, a protiv prihvaćanja 11. točka dnevnog reda – Prijedloga donošenja Odluke o porezima Općine Lopar, glasala je jedino vijećnica Albina Andreškić koja se u raspravi izjasnila da je protiv ovom odlukom provedenog povećanja cijena najma na javnim površinama čime se dodatno financijski opterećuje poduzetnike.


Zanimljivo je spomenuti da je jednoglasnim prihvaćanjem izmjene Odluke o utvrđivanju kriterija za dodjelu stipendija i dodjeli stipendija, koja datira iz 2016. godine, omogućeno da i učenici koji pohađaju srednju školu izvan otoka Raba, istog usmjerenja koje postoji na otoku Rabu, mogu dobiti stipendiju na temelju kriterija izvrsnosti, premda tek od druge godine srednjoškolskog obrazovanja.