Tradicionalno hodočašće

FOTO Rapski Križi: Nakon koronapauze čitav otok opet u zavjetnoj procesiji

Hrvoje Hodak

Noseći po oblačnom i na trenutke kišnom vremenu sliku Rapske Gospe, župljani iz župe Uznesenja Blažene Djevice Marije dočekali su procesiju vjernika s čitavog otoka koji su uz pjesmu, u dugoj koloni iza župnih križeva i zastava, stigli u grad Rab



RAB – Na Rabu je jučer, posljednje nedjelje u travnju, održano tradicionalno, više od pola tisućljeća nasljedovano, zavjetno hodočašće Križi. Namjerno ističemo pridjev tradicionalno, jer posljednja dva pandemijska izdanja, u tom dugom višestoljetnom nizu, sada konačno možemo uvrstiti među one povijesne iznimke u kojima se moralo pribjegavati kompromisnim rješenjima. Naime, protekle dvije godine zbog pandemije u Križima su sudjelovali samo predstavnici župa te je izostajalo veliko zajedništvo kakvo samo Križi ostvaruju.


Noseći po oblačnom i na trenutke kišnom vremenu sliku Rapske Gospe, župljani iz župe Uznesenja Blažene Djevice Marije, predvođeni biskupom krčkim mons. Ivicom Petanjkom i rapskim dekanom mons. Mladenom Mrakovčićem, spustili su se rapskim Bobotinama, čekajući slijevanje duge procesije vjernika otoka Raba, u dugoj koloni iza župnih križeva i zastava, u grad Rab.


Dugotrajna zvonjava


Čula se tako u jučer ujutro u gradu i dugotrajna zvonjava zvona sa zvonika nekadašnje rapske katedrale, današnje župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije. Naime, premda i ovaj najveći romanički rapski ljepotan, koji dominira vizurom grada, u novije doba ima električni mehanizam koji njegova zvona pokreće na »uru od zvona«, za većih kršćanskih blagdana i, naravno, na blagdan Križi, konopcima masivnih zvona upravljaju pravi zvonari.


Foto galerija: Rapski Križi Foto: Hrvoje Hodak




Srećko Deželjin, glavni zvonar u župi UBD Marije, to čini već 40-ak godina (od svoje 10. godine), a posljednjih 20-ak godina pomaže mu i Duško Matušan – Čobi. Njih dvojica jučer ujutro su orkestrirali udarce klatna rapskih zvona od izlaska čudotvorne slike Rapske Gospe iz crkve u benediktinskom samostanu sv. Andrije pa sve dok i posljednji hodočasnik nije ušao u katedralu.


Na misi i don Debelić


Uslijedilo je misno slavlje koje je uz koncelebraciju mons. Mrakovčića i svih ostalih svećenika ostalih župa na otoku, predvodio biskup Ivica Petanjak, a lijepo je bilo vidjeti da im se ove godine uspio priključiti i najstariji među njima, don Tomislav Debelić koji je svoju je zlatnu misu svečano proslavio još 2014. godine u svom rodnom Barbatu, a njegov ga je svećenićki put vodio po otocima Krčke biskupije – Lošinju, Iloviku, Unijama, Rabu, Susku, Malim i Velikim Srakanama. Trideset godina ravnao je misijama Krčke biskupije i bio potpuno predan širenju Božje riječi te spreman na najveće rizike i odricanja kako bi došao do onih kojima je potreban.


Svetu misu pjesmom su popratili članovi župnog zbora Crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije u Rabu, uz raspjevano zajedništvo i molitvu svih vjernika koji su jučer hodočastili u rapsku katedralu.


Prema predaji, Križi se održavaju od polovine 15. stoljeća, kada su se Rabljani, zbog kuge koja je harala otokom, zavjetovali svake godine zadnje nedjelje u travnju hodočastiti u Velu crikvu, tadašnju katedralu u gradu Rabu. Također, Križi su povijesno povezani i s čudotvornom ikonom Gospe Rapske koju rapske benediktinke čuvaju u svome samostanu i crkvi od 1530. godine.