ZASJEDALA DVA VIJEĆA

PROTIVLJENJE Cresani i Lošinjani traže elegantan način za opstrukciju pripajanja vodovoda Ponikvama

Bojan Purić

Otok Krk ukupno bi imao sedam od devet članova skupštine i pao bi utjecaj na odluke pa su vijećnici jedinstveni u ocjeni da tu fuziju treba spriječiti u okvirima zakona



MALI LOŠINJ – Oba gradska vijeća i oboje gradonačelnika protive se pripajanju zajedničke tvrtke dvaju gradova, Vodoopskrbe i odvodnje Cres-Lošinj (VIOCL), poduzeću sa susjednoga otoka Krka, Ponikve vodama, uslijed prosinačke Vladine uredbe u kojoj je samostalnosti vodovoda cresko-lošinjskog otočja »presudila« nedovoljna količina prodane vode.


U nastojanju da artikuliraju stavove, istoga dana u razmaku od nekoliko sati održane su sjednice oba gradska vijeća, a jedina zajednička osoba bio im je Neven Kruljac, član uprave (direktor) VIOCL-a. Kako je rečeno na obje sjednice, one su uvertira planiranoj zajedničkoj sjednici creskog i lošinjskog predstavničkog tijela.


Kruljac je istaknuo da bi u novoj zajedničkoj tvrtki Cres i Lošinj imali svaki po 6,85 posto udjela, a da bi s obzirom na brojnost samouprava otok Krk ukupno imao sedam od devet članova skupštine tvrtke, pa bi pao utjecaj na odluke o vodnom gospodarstvu. Prepričao je tijek događaja kroz proteklih nekoliko godina, rekavši da je u igri bilo i zadržavanje samostalnosti cresko-lošinjskog vodovoda i njegovo pripajanje riječkom, kao i ostalih u Primorsko-goranskoj županiji.




»Predložio sam, i prihvaćeno je, da paralelno radimo na dvije fronte. Jedan je da pripremamo ugovor o pripajanju i kontaktiramo s Ponikvama, zato što je to prvi korak po zakonu, a onda ugovor skupština ili prihvaća ili ga ne prihvaća. Istovremeno, gradovi Cres i Mali Lošinj svim resursima pripremaju zakonski prihvatljiv način da se to opstruira, bez posljedica sankcija. Zakon je bio na ocjeni ustavnosti i sud ga je prihvatio. Jedino možemo pokušati ishoditi što bolje uvjete u ugovoru o pripajanju«, istaknuo je Kruljac, dodajući da iz razgovora s krčkim kolegama stječe dojam da je i ondje raspoloženje jednako i da zapravo ni jedna ni druga strana nisu zainteresirana za udruživanje tvrtki.


Prijedlozi odbijeni


Sjednice gradskih vijeća održane su u različitim okolnostima i u posve suprotnim ugođajima. Creska je nosila epitet »izvanredne«, a sazvana je uobičajenom procedurom, dok je lošinjsku sjednicu zahtijevalo petero vijećnika – četvero opozicijskih (lista Franković/SDP, HSLS) te Akcija mladih, koja je pri lanjskom konstituiranju podržala pakt HDZ-a i nositelja nestranačke liste Dubravka Devčića. Sjednica u Cresu trajala je manje od sat vremena i protekla bez povišenih tonova, dok je sjednica u Malom Lošinju – zanemarimo li aktualni sat – trajala dvostruko dulje i prštala međusobnim upadanjima u riječ, opanjkavanjima te rastezanjem tumačenja poslovnika. Ne toliko zbog stvarne važnosti, koliko zbog one simbolične, treba primijetiti da je u Malom Lošinju na sjednici o vodovodu na stolovima bila poslužena voda u bocama koja je do otoka putovala više od dvjesto kilometara, a ne ona iz Vranskog jezera, o kojoj je bila riječ.


Za lošinjsku sjednicu, petoro je vijećnika na dnevni red stavilo izjavu o protivljenju pripajanju VIOCL-a krčkoj tvrtki, prijedlog odluke o pokretanju zahtjeva za ocjenu ustavnosti čl. 91 Zakona o vodnim uslugama, prijedlog odluke o upućivanju zahtjeva Vladi RH za izmjenom uredbe o uslužnim područjima te prijedlog da se gradonačelnici zabrani poduzimanje pravnih radnji u pripajanju VIOCL-a Ponikvama. To što se na početku izlaganja Mario Franković, nestranački vijećnik u suradnji s SDP-om ogradio napomenuvši da nastupa kao vijećnik, a ne kao zaposlenik VIOCL-a, naišlo je na reakciju HDZ-ove vijećnice Marijane Dragoslavić, koja mu je spočitnula to što već prije nije pokušao »iznutra« promijeniti stvari.


Nakon podulje rasprave, na kraju za predložene četiri točke nije bilo glasova izvan kruga petorke, pa nijedna od njih nije usvojena.


Jalov razgovor


Na sjednici u Cresu, nakon uvodne riječi direktora Kruljca, u raspravi je Đanino Sučić (UK) rekao da je odluka nametnuta uslijed nestručnog i paušalnog sagledavanja problematike, pri čemu je RH »opet sama sebi nametnula kriterije da bismo ispali veći katolici od pape«. Istaknuo je da Cres i Lošinj zajedno imaju bar pola ukupne infrastrukture zajedničkog poduzeća, pa bi tako trebali biti tretirani i u donošenju (zajedničkih) odluka. Marčelo Damijanjević s vlastite nestranačke liste pozvao je na odugovlačenje u proceduri, u nadi da će Vlada izmijeniti uredbu, Sanja Tomić (HDZ) da je sjednica zakašnjela, ali da će bez obzira na to dati podršku zajedničkim nastojanjima, a Eliana Zec Solina, nestranačka vijećnica iz SDP-ove kvote, ocijenila je da će pripajanjem VIOCL-a područje Tramuntane »nazadovati za pedeset godina«. Natalija Marelić Tumaliuan (AM), ujedno predsjednica Vijeća, predložila je da se ova tema medijski gura u prvi plan i time izvrši pritisak na mjerodavne. Gradonačelnik Marin Gregorović (SDP) rekao je da je nedavno sudjelovao na sastanku nezadovoljnih u Jastrebarskom, a da je u četiri oka razgovarao s ministrom Tomislavom Ćorićem i nakon tog razgovora stekao dojam da je ministar razumio sve argumente, ali i da očito nije napravio nikakav pomak.


Lošinjski strah od kazni i sankcija


Lošinjski vijećnici HDZ-a i njihova stranačka kolegica, gradonačelnica Ana Kučić, iako su se izjasnili kao protivnici pripajanja VIOCL-a krčkoj tvrtki, redom su odbacivali argumente opozicije, kazavši da bi usvajanje predloženih točaka podrazumijevalo izlaganje mogućim kaznama i drugim sankcijama, jer bi se išlo protiv zakona koje je donijela država. Željko Jović (SDP) i Rudolf Ivković (HSLS) sveli su problem na to želi li Vijeće pripajanje ili ne, pri čemu je Ivković povezao »pad bez ispaljenog metka« s napadom Srbije i obranom Hrvatske u ratu devedesetih godina, pa se povela rasprava koja je podsjetila na epizodu »Ko je više da« legendarne TV-serije »Naše malo misto«, u kojoj svaki od mještana poslije II. svjetskog rata pokušava svoju ulogu u oslobođenju zemlje prikazati ključnom.