Cres

Počinje rekonstrukcija i dogradnja luke Martinšćica, vrijedna je 11,6 milijuna eura

Walter Salković

Foto Walter Salković

Foto Walter Salković



Konferencijom za medije označen je početak projekta rekonstrukcije i dogradnje luke Martinšćica na otoku Cresu, ukupno vrijedan 11,6 milijuna eura, od čega je 9.836.409,10 eura sufinancirano sredstvima Europske unije iz programa Konkurentnost i kohezija, dok preostali dio osiguravaju državni proračun i Županijska lučka uprava Cres, ujedno nositelj projekta.


Konferenciji su prisustvovali potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, primorsko-goranski župan Ivica Lukanović sa suradnicama, gradonačelnik Cresa Marin Gregorović, ravnatelj Županijske lučke uprave Cres Anton Opatić i drugi predstavnici lokalnog gospodarstva.


– U pripremi projekta nastojali smo precizno odgovoriti na ono što je lokalnoj zajednici doista potrebno, a to je stabilna i sigurna luka koja može funkcionirati tijekom cijele godine.




Uređeni komunalni vezovi, sigurno i pouzdano pristajanje i bolja zaštita akvatorija izravno utječu na svakodnevni život stanovnika, ribara, putnika i svih koji su vezani uz more.


Upravo zato ovaj projekt smatramo infrastrukturnim iskorakom od dugoročnog značaja za Martinšćicu i cijeli otok Cres, rekao je ravnatelj Opatić predstavljajući projekt.


Stvaranje vezova


Mnogim otočanima brodica je osnovno prijevozno i radno sredstvo, a nedostatak sigurnog veza povećava rizik od štete i otežava svakodnevno funkcioniranje.


Luka Martinšćica trenutačno je u potpunosti popunjena sa 71 komunalnim vezom, dok više od 67 zahtjeva čeka na rješavanje.


Projekt izravno odgovara na tu potrebu jer će stvaranjem novih vezova i boljom zaštitom akvatorija lokalno stanovništvo dobiti mogućnost sigurnog i pouzdanog pristupa moru tijekom cijele godine.


– Obnova luke u Cresu pokazala je koliko kvalitetna i promišljena infrastruktura može unaprijediti život na otoku. Projekt u Martinšćici logičan je nastavak tog puta, usmjeren na ravnomjeran razvoj. Ovo je ulaganje u budućnost zajednice koja ovdje živi, izjavio je gradonačelnik Gregorović.


Naime, rekonstrukcija i dogradnja luke Martinšćica značajno će unaprijediti pomorsku infrastrukturu otoka, povećat će se sigurnost plovidbe te će doprinijeti održivosti života i gospodarskom razvoju lokalne zajednice.


Uređenjem akvatorija i izgradnjom 50 novih te rekonstrukcijom 70 postojećih komunalnih vezova, projekt izravno odgovara na potrebe stanovnika i podiže kvalitetu svakodnevnog života.


Projektom je predviđena dogradnja zaštitnog lukobrana, rekonstrukcija Fratarskog mula, izgradnja gata s manipulativnim platoom te cjelovito uređenje akvatorija.


Nova organizacija prostora omogućit će stabilan linijski i komunalni promet tijekom cijele godine, uz jasno definirane uvjete sigurnosti i zaštite.


Posebna pažnja posvećena je očuvanju vizualnog i ambijentalnog identiteta uvale, po će se prirodni žal uz Fratarski mul obnoviti u skladu s oblikovnim karakteristikama prostora.


Veliki investicijski ciklus


Riječi hvale na projekt imao je i župan Lukanović koji je naglasio kako je riječ o investiciji s višestrukim značajem, kako prometnim, tako i gospodarskim i društvenim.


– Modernizacija luke Martinšćica pridonijet će boljoj međuotočnoj povezanosti, sigurnosti u pomorskom prometu, dostupnosti osnovnih usluga i jačanju otpornosti otočne infrastrukture na klimatske izazove, zaključio je Lukanović.


Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, osvrnuvši se na veliki investicijski ciklus ulaganja u lučku infrastrukturu koji je pokrenut diljem hrvatske obale, naglasio je da je luka Martinšćica primjer strateškog i planskog ulaganja u razvoj pomorske infrastrukture i jačanje otočnog povezivanja.


– U Primorsko-goranskoj županiji uspješno je realizirano pet europskih projekata koji su bili usmjereni na unaprjeđenje prometne povezanosti otoka s kopnom, dok smo se kod pripreme nove financijske omotnice zalagali da otočno povezivanje ostane prioritet, ali i da se proširi spektar mogućnosti financiranja.


Zahvaljujući tome, danas imamo mogućnost uključiti i komunalne vezove u projekte lučke infrastrukture, što je posebno važno za svakodnevni život otočnog stanovništva, naveo je Butković.


Od ravnatelja Opatića saznajemo da će radovi započeti odmah nakon glavne turističke sezone, 8. rujna, te kako je ugovorom predviđeno da budu dovršeni u roku od 18 mjeseci.


S obzirom na zabranu radova tijekom ljetnih mjeseci i potrebno vrijeme za tehnički pregled, očekuje se da će nova luka u Martinšćici biti u funkciji do ljeta 2027. godine.


Izvođač građevinskih radova je Sun Adria, dok usluge stručnog nadzora i koordinatora zaštite na radu provodi Rijekaprojekt s kojima su nakon konferencije za medije potpisani ugovori.