12. izdanje

Na Picigin fest u Baški došli čak i Talijani. Evo kako se “letjelo” po plićaku slavne plaže

Mladen Trinajstić

Foto: M. TRINAJSTIĆ

Foto: M. TRINAJSTIĆ



U Baški je, u organizaciji Sportskog društva Vihor, tijekom subotnjega poslijepodneva održano još jedno, sad već 12. izdanje “Picigin festa”.


Uvijek atraktivan, zanimljiv, napet ali i zabavan natjecateljski ogled majstorica i majstora te na našim prostorima posvud iznimno popularne ljetne “plažne rekreacije” i ovog je puta, obzirom da je održan na kupačima uvijek napučenoj bašćanskoj Veloj plaži, bio masovno praćen od publike i navijača.


Foto galerija: Picigin fest u Baški Foto: Mladen Trinajstić


A svi su, uživajući u vratolomijama koje su ondje satima izvodili vrsni piciginaši, uistinu imali što vidjeti. Ne bez razloga, Picigin fest je i ove godine obilježio velik interes natjecatelja pa se tako u ovoj prigodi za jedno od u nas još uvijek razmjerno rijetkih natjecanja u igranju te popularne i sveprisutne ljetne igre prijavilo čak 13 ekipa.




Iako je, po običaju, najveći broj prijavljenih piciginaških sastava bio iz redova domaćih ljubitelja tog tradicionalnog plažnog sporta, osim Bašćana i ovog su puta svoje vještine u atraktivnom “ručnom kontroliranju” leteće loptice u plićaku ali i na žalu bašćasnke plaže demonstrirali i majstori picigina na najveću i najljepšu krčku plažu pristigli iz Krka, Malinske, Rijeke, Crikvenice, Medulina, pa čak i Italije čime je ovogodišnji turnir u piciginu dobio i međunarodni karakter.


Turnir je, osim dobrim raspoloženjem sudionika i gledatelja, i ovog puta bio obilježen odličnom igrom ali i iskazanim timskim duhom natjecatelja, pa ljubitelji picigina nisu ostali razočarani niti uskraćeni za atraktivne poteze kojima i kakvima je, reklo bi se “u letu”, ondje čak šezdesetak natjecatelja satima oduševljavalo gledatelje, uglavnom iz redova kupača.


Sudački žiri tako je u konačnici imao poprilično težak posao u ocjenjivanju i rangiranju ekipa i njihovih izvedbi. Osim mjerenog vremena kojeg je loptica provela u zraku, u obzir je trebalo uzimati i vrednovati i uigranost ekipa, požrtvovnost svih članova piciginaških sastava jednako kao i atraktivnost njihove igre te, naravno, preciznost izvedbi.


Kako je jedan od ciljeva turnira promoviranje sportskog duha ali i bašćanskog kraja, nagrade za najbolje ekipe turnira, za najbolju petorku te najboljeg igrača i igračicu turnira redom su bile vezane uz sport i rekreaciju.


Najboljim, najokretnijima i najhrabrijima među njima dodijeljene su tako nagradne vožnje wakeboardom, windsurfom i niz sličnih adrenalinskih odnosno morskih poklona. Sve nagrade velikodušno su omogućile lokalne tvrtke i obrtnici.


Organizatori i domaćini ovog neobičnog natjecanja iz Sportskog društva Vihor nisu zaboravili spomenuti i zahvaliti se na pomoći koju im u organiziranju i provođenju ove natjecateljske manifestacije redovito daju i predstavnici Općine i Turističke zajednice Općine Baška, jednako kao i brojni lokalni sponzori, donatori i podupiratelji.


Spomenimo i da je još 2007. godine od Ministarstva kulture RH bila pokrenuta inicijativa (tada popraćena tzv. preventivnim rješenjem) koja za cilj ima da picigin jednog dana i službeno dobije status nematerijalnog kulturnog dobra naše zemlje.