Nastup na prestižnom sajmu

Lokve: Kvaliteta njihovih prozora i vrata globalno je pepoznata

Marinko Krmpotić

Izložbeni prostor poduzeća »Lokve« na vodećem svjetskom sajmu za prozore, vrata i fasade / Foto LOKVE D.O.O.

Izložbeni prostor poduzeća »Lokve« na vodećem svjetskom sajmu za prozore, vrata i fasade / Foto LOKVE D.O.O.

»Lokve« su bile suizlagač poznate njemačke certifikatorske tvrtke ift Rosenheim, čiji odabir se itekako cijeni, pa je već poziv na partnerstvo u izlaganju poruka potencijalnim kupcima i poslovnim partnerima o važnosti goranske tvrtke čije proizvode ift smatra kvalitetnim, konkurentnim i priznatim



 


LOKVE – Pažnje vrijedan nastup na Fensterbau Frontale 2022, vodećem svjetskom sajmu za prozore, vrata i fasade koji se održava u Nurnbergu, imala je goranska tvrtka »Lokve«. Štoviše, ova goranska tvrtka bila je suizlagač njemačke certifikatorske tvrtke ift Rosenheim, a to je samo po sebi veliko priznanje jer je ift Rosenheim poznata i priznata certifikatorska kuća čiji odabir se itekako cijeni pa je već pozivom na partnerstvo u izlaganju potencijalnim kupcima i budućim poslovnim partnerima upućena poruka o važnosti goranske tvrtke čije proizvode u ift-u smatraju kvalitetnim, konkurentnim i priznatim.


Klimatski ciljevi


Institut für Fenstertechnik (ift Rosenheim) osnovan je 10. ožujka 1966. godine i danas je među najcjenjenijim institutima za ispitivanje i certificiranje građevinskih proizvoda, sigurnosne tehnike i zaštitnih sredstava. Ift broji više od 230 zaposlenih, posluje na tri lokacije u Njemačkoj, a aktivnostima su zastupljeni u više od 50 zemalja, pri čemu godišnje obave više od 5.000 testova te zaključe više od 1.800 ugovora za certifikaciju. Tijekom posljednjih deset godina Ift Rosenheim imao je predstavnika za naše područje u sklopu tvrtke Euroinspekt-drvokontrole Zagreb, a nedavno je došlo do osnivanja novog neovisnog subjekta pod nazivom ift Hrvatska d.o.o. Ta je tvrtka osnovana u partnerstvu s njemačkim institutom ift Rosenheim GmbH kao punopravni partner i zastupnik za područje Republike Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije i Crne Gore.


Hrvoje Tomac, Roland Fischer i Franjo Mihelčić na sajmu Fensterbau Frontale 2022. / Foto M. Krmpotić

Hrvoje Tomac, Roland Fischer i Franjo Mihelčić na sajmu Fensterbau Frontale 2022. / Foto M. Krmpotić




Roland Fischer, stručnjak zadužen za distribuciju i marketing u ift-u vrlo je zadovoljan i partnerstvom i nastupom tvrtke »Lokve« na velikom nirnberškom sajmu: »Duži niz godina pratimo »Lokve« i kvaliteta njihova rada nam je poznata, posebno kad je riječ o ekološkoj komponenti koja je na ovom sajmu iznimno naglašena pa je svim posjetiteljima kroz program »Green deal« predstavljen značaj i utjecaj klimatskih promjena. Naime, klimatske promjene su ovdje! Više nije pitanje ograničavanja klimatskih promjena pomoću energetski učinkovitih i održivih građevinskih proizvoda i tehnologije, već i zaštite od budućih klimatskih ekstrema. Građevinski sektor prednjači kada je riječ o postizanju klimatskih ciljeva. To znaju i političari, tako da će građevinske komponente i materijali u budućnosti morati ispunjavati veće zahtjeve energetske učinkovitosti i održivosti. U protivnom prijeti velika kazna u milijunima eura. U isto vrijeme, CO2 otisak građevinskih proizvoda sve je više u fokusu, jer se »siva energija« za nove zgrade i građevinske elemente više ne može zanemariti.


Štete uzrokovane klimatskim promjenama i posljedični troškovi stalno rastu, a ciljevi europske klimatske politike mogu se postići samo radikalnim uštedama. Mjere se moraju puno jače nego dosad usmjeriti na sektor građevinarstva, jer iz njega potječe oko 40 posto emisija CO2, a postizanje sektorskog smanjenja emisija još je daleko.


Inovativni proizvodi


Veliki potencijal u borbi protiv klimatskih promjena mogao bi se pronaći u energetskoj obnovi postojećih zgrada. Prema analizama udruga VFF i BF, više od 250 milijuna starih prozorskih jedinica sa staklom bez low-E premaza čeka na zamjenu. Time bi se moglo uštedjeti više od 14 milijuna tona CO2 godišnje. To bi bilo 50 posto od 28 milijuna tona, koliko bi prema deni (Deutsche Energie-Agentur GmbH) bilo potrebno za postizanje Plana zaštite klime 2030. za građevinski sektor.


Zato političari moraju razviti instrumente kao što su obveza zamjene, stroži energetski zahtjevi i privlačni programi subvencija. U tom kontekstu, međutim, CO2 otisak građevinskih proizvoda sve više dolazi u fokus, jer »siva energija« za izgradnju novih zgrada ima veliki udio i ne može se zanemariti. Toga su svjesni i političari, tako da građevinski elementi i građevinski materijali moraju postati učinkovitiji u emisiji CO2 i imati veći udio obnovljivih sirovina i recikliranih materijala. Mora se uzeti u obzir i zaštita od klimatskih ekstrema. Građevinski elementi stoga moraju štititi od toplinskih valova, poplava, uragana, ali i od neočekivanih zahlađenja s velikim količinama snijega. Baš stoga su na ovaj sajam pozvane zainteresirane tvrtke kojima je ponuđena mogućnost da predstave svoje inovativne proizvode i usluge, a među tim tvrtkama istaknula se baš hrvatska tvrtka »Lokve« s kojom ćemo svakako, nadam se na obostrano zadovoljstvo, nastaviti ovu kvalitetnu suradnju«, rekao je Roland Fischer.