Nastavak tradicije

Izašlo novo izdanje Krčkog kalendara, evo gdje se može nabaviti

Mladen Trinajstić

Krčki kalendar / Foto Mladen Trinajstić

Krčki kalendar / Foto Mladen Trinajstić

Na 164 stranice godišnjak donosi mnoštvo zanimljivog štiva



Kao i proteklih godina, bolje rečeno desetljeća, i na koncu ove godine svjetlo dana ugledalo je novo izdanje »Krčkog kalendara«, godišnjaka koji je u izdanju Društva krčkih Hrvata u Zagrebu počeo izlaziti još davne 1938. godine i kojeg su, nakon povremenih pokušaja njegova revitaliziranja, u redovnu praksu izdavanja 1993. godine vratili predstavnici riječke nakladničke kuće Glosa.


Od tada svakog prosinca javnosti u ruke stiže uvijek zanimljiva i sadržajna edicija u kojoj se obrađuju i javnosti predstavljaju brojne s otokom Krkom, njegovim stanovništvom, ali i poviješću, odnosno običajima, povezane teme.


Ovih je dana, tako, javnosti predstavljeno jubilarno, trideseto izdanje te popularne otočne revije, a kojoj je i ovog puta urednik Josip Žgaljić.




Na 164 stranice godišnjak donosi mnoštvo zanimljivog štiva pa se tako, u onom uobičajenom, kalendarskom dijelu, osim popisanih spomendana, blagdana, svetkovina krčkih crkava i kapela predstavljaju i »Znane i manje znane krčke rožice« – rad kojeg potpisuje Marko Randić.


Jednako su tako u kalendaru predstavljene i neke najzanimljivije crtice iz popisa stanovništva provedenog 2021. godine. U rubrici »Krčke povjesnice« Žgaljić piše o time kako je britanska kraljica Elizabeta II. razgledala Bašćansku ploču (u zgradi Akademije 1972. godine) dok Anton Bozanić obrađuje temu kako je štap Ante Starčevića dospio u Vrbnik.


Tu su još i članci Tomislava Galovića »Gjuro Szabo i otok Krk« te Jadrana Srdoca »Hotel Učka – začetnik europskoga hotelijerstva u Omišlju«.


U dijelu u kojem se obrađuju recentnije teme Ivo Bogović objavljuje pak članak o otvorenju Interpretacijskog centra maritimne baštine DUBoak u Malinskoj, dok Mirko Prendivoj piše o povratku tradicijama krčke pomorske baštine.


U stalnoj rubrici »Krajobrazi« objavljeni su i tekstovi Koraljke Vahtar-Jurković »Perivoji i šetališta Omišlja i Njivica« kao i rad Ranka Starca koji je obradio tematiku špilja na otoku Krku.


U rubrici »Domaća beseda« predstavljaju se novi tekstovi Gordane Gržetić dok je o tematici smokvarstva u svom u Krčkom kalendaru također sad prezentiranom radu progovorila Iva Prgomet, uz koju je o presnacu kao »šuštanci od limuncina i mladoga sira u njazlu od testa« tekst objavio i Damir Kremenić.


Zanimljive su tekstove u istom kalendarskom izdanju objavili još i Nives Opačić (»Gramatikom i pravopisom po otoku Krku i šire«), Marino Turčić (»Deset godina Društva za športsku rekreaciju Čižići«) te Miroslav Pavlović (»100 godina Nogometnog kluba Vihor – ponosa bašćanske kotline«).


Krčki kalendar može se nabaviti u Krku, u biskupijskoj knjižnici kao i u turističkoj agenciji Aurea.