Istarski inovator pisao Berošu

Je li moguće? Koronavirus na Lošinju i Cresu ne može preživjeti dulje od 24 sata

P. N.

Foto Walter Salković

Foto Walter Salković

Smatram da zaražena osoba od virusa COVID-19 stupanjem na tlo Cresa i Lošinja u kratkom vremenskom roku bude izliječena, odnosno Virus COVID-19 bude uništen. Po mojoj prosudbi ovisno o težini zaraze – najkasnije za jedan dan, a u lakšim slučajevima za jedan sat - piše Tomislav Savretić



Puležan Tomislav Savretić, izumitelj više patenata registriranih pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo, pisao je ministru zdravstva Viliju Berošu kako bi mu skrenuo pozornost na klimatološke blagodati cresko-lošinjskog otočja koje su, smatra, djelotvorne do te mjere da ni sam koronavirus ne bi izdržao dulje od 24 sata, javlja portal Glas otoka.


Kao dokaz da bi se osobe oboljele od koronavirusa SARS-CoV-2 brzo izliječile izdvaja fenomen sa zmijama otrovnicama kojih na Lošinju nema.


Prema podacima epidemiologa, od početka pandemije pa do pisanja ovoga teksta 5. studenog na području Grada Malog Lošinja zabilježeno je šest slučajeva zaraze koronavirusom, trenutno jedan aktivan, dok je na području Grada Cresa bilo sedam pozitivnih slučajeva, također od toga jedan aktivan. Savretić je u razgovoru za Glas otoka iznio tvrdnje da je kod tih osoba riječ o uvezenim slučajevima, što je prema nama dostupnim informacijama djelomično točna konstatacija.




Glas otoka u posjedu je pisma kojega je Savretić uputio ministru Berošu putem e-pošte.


Prenosimo pismo u cijelosti.


“Obraćam Vam se kao izumitelj s priznatim izumima registriranim kod državnog zavoda za intelektualno vlasništvo RH. Izumi PK-200171 PK-20030997 PK-222/84.


Moguće je da virus COVID-19 bude neutraliziran, odnosno uništen u vremenu manjem od jednog dana. Dokaz: Liječilište za plućne bolesti na Lošinju poznato je kod nas i u svijetu. Na otocima Cresu i  Lošinju nema zmija otrovnica, jer čim dođu na tlo Cresa i Lošinja odmah ugibaju. Provjereno točno – naučno za sada neobjašnjivo.


Smatram da zaražena osoba od virusa COVID-19 stupanjem na tlo Cresa i Lošinja u kratkom vremenskom roku bude izliječena, odnosno Virus COVID-19 bude uništen. Po mojoj prosudbi ovisno o težini zaraze – najkasnije za jedan dan, a u lakšim slučajevima za jedan sat.


Za ovo liječenje nisu potrebna dugotrajna ispitivanja. Dovoljno je da provjerite stanje nekoliko osoba zaraženih virusom COVID-19 prije i poslije dolaska na otoke Cres i Lošinj.


Uz poštovanje, Tomislav Savretić.”



Amerikanci u zajednicama s većim nivoom zagađenja smogom imaju veće šanse da umru od bolesti COVID-19, prema novoj studiji koja sugerira da se oštećenja tkiva zbog koronavirusa pogoršavaju dugotrajnim izlaganjem zagađenom zraku, javlja Hina.


Znanstvenici s Harvardske škole javnog zdravlja “T. H. Chan” analizirali su podatke iz više od 3.000 američkih okruga kako bi utvrdili postoji li veza između malih povećanja dugotrajnog izlaganja sitnim česticama zagađenja i znatno više stope smrtnosti od koronavirusa, prenosi Hina.


Naučnici su izračunali dugoročne prosječne koncentracije sitnih čestica zagađenja koje oštećuju pluća, tzv. PM2.5 čestica, od 2000. do 2016. i usporedili ih s više od 7.000 smrtnih slučajeva od bolesti COVID-19 do 4. travnja.


Utvrdili su da je porast od samo jednog mikrograma PM2.5 čestica po prostornom metru povezan s 15-postotnim rastom stope smrtnosti od koronavirusa.


Francesca Dominici, profesorica biostatistike na Harvardu i jedna od autorica studije, kazala je da je istraživanje provedeno brzo zbog naglog skoka broja umrlih i “moralne obaveze” da se osiguraju informacije u ovoj zdravstvenoj krizi.

Kako je Savretić otkrio portalu Glas otoka, do danas nije stigao odgovor ministra.


Podsjetimo, zbog pogodne klime Mali i Veli Lošinj su još davne 1892. godine proglašeni klimatskim lječilištem i oporavilištem, dok je sedam godine ranije nadvojvoda i zapovjednik austrougarske ratne mornarice, Karlo Stjepan Habsburg, odabrao Veli Lošinj kao najprikladnije mjesto za svoj odmor, zbog ljepote krajolika, vegetacije i izuzetno povoljnih klimatskih prilika. Tu je izgradio ljetnikovac villu “Wartsee” kako bi ju nedugo nakon gradnje 1889. pretvorio u javno klimatsko lječilište, koje je u funkciji i dan danas. Nedavno su mediji pisali o tome kako je usluge Lječilišta koristio i saborski zastupnik iz redova HDZ-a, Josip Đakić, nakon što je prebolio Covid-19.