ZIMSKI EHO OSKARFESTA

Ima neka tajna veza između Osora i svijeta karikature

Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Foto Bojan Purić

Nebrojena su ljeta u Osoru provodili velikani karikature i ilustracije Oto Reisinger i Alojz Ševčik, a tradiciju je nastavio akademski slikar grafičar Dragutin Dado Kovačević, koji već 12 ljeta organizira međunarodni festival karikature, a sada je na trgu postavio i »izložbicu« svojih čestitaka i karikatura



Uz dobro poznate međunarodno afirmirane Osorske glazbene večeri, koje je 1976. godine pokrenuo svestrani Daniel Marušić, a koje su opstale i nakon njegove smrti 2009. godine, u Osoru je tradicija postao i međunarodni festival karikature Oskarfest. U malom vječnom gradu, koji po posljednjem, ali već gotovo deset godina starom popisu broji 63 stanovnika, javnih sadržaja praktički i nema, naročito kada živost ljetne turističke sezone ustupi mjesto zimskoj pustoši. Na svoj se način tomu za proteklih božićno-novogodišnjih dana odlučio »suprotstaviti« Dragutin Dado Kovačević, organizator festivala, akademski slikar grafičar.


Zagrepčanin, rođen 1954. godine u Petrinji, godinama je stanovnik otoka ljeti, a sve češće i u ostatku godine, pa je tako i prijelaz iz 2020. u 2021. godinu proveo u kući na periferiji Nerezina, mjesta od Osora odijeljenog tek kanalom Kavuadom i obroncima Osoršćice. Na mjesnom trgu u Osoru postavio je – kako sam kaže – »izložbicu« čestitaka i karikatura vlastite izrade, ukupno tridesetak radova nastalih u približno toliko proteklih godina.


Od 40 došli do 350 autora

Međunarodni festival karikature u Osoru organiziran je preko udruge »ARTour« sa sjedištem u Velom dvoru u Nerezinama, a uz voditelja i organizatora, akademskog slikara grafičara Dragutina Kovačevića, koji svoje radove potpisuje nadimkom Dado, sudjeluje i povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka Branka Hlevnjak. Podršku festivalu daju Grad Mali Lošinj i TZG Maloga Lošinja, kojemu – iako je na otoku Cresu – administrativno pripada Osor. Od prvog izdanja s četrdeset autora, festival je 2018. godine »dohvatio« rekordnih 350 crtača, pa se pojavio problem pretijesnog prostora u Društvenom domu na osorskom trgu i organizator ide na malo smanjenje broja sudionika, kako bi svi sudionici bili primjereno zastupljeni na izložbi. Novčanih nagrada nema.
– Naoko štura tema (brodolomac, Robinzon na otočiću s palmom) pruža mašti autora neograničene mogućnosti za iscrtavanje ljudskih, društvenih, intimnih i drugih odnosa i problema. Ima tu i ljubavi, i ekologije, i politike… – kaže Dado Kovačević.



Čini se da postoji »neka tajna veza« Osora i svijeta karikature. Nebrojena su ljeta u Osoru provodili Oto Reisinger (1927. – 2016.) i Alojz Ševčik (1930. – 2006.), velikani karikature i ilustracije, a u malom gradu na spoju otoka Cresa i Lošinja su i stvarali. Sada Kovačević baštini tu tradiciju i za njim je dvanaest izdanja festivala. Mjesto održavanja je Društveni dom na mjesnom trgu, barem dok se i taj prostor ne prenamijeni u neke komercijalne svrhe, napomenut će Kovačević.



Prošloljetni festival bio je otvoren od prvoga tjedna srpnja do druge polovice listopada, a sudjelovalo je 220 autora iz 49 zemalja iz svih krajeva svijeta na temu »Zdravlje na otoku«. Zapravo je otok svake godine tema, jedino se iz godine u godine mijenja kontekst. Radovi su bili poslani elektroničkom poštom, organizator ih je otisnuo i postavio kao izložbu. Iako ih je bilo upola manje u odnosu na godinu ranije, posjetitelji su odigrali ulogu žirija, a najviše glasova dobio je Morhaf Yousef iz Sirije. Drugi u redoslijedu bio je Mark Winter pseudonima »Chicane«, a treći Aleksandr Shmidt iz Rusije. Branko Lozinski Žuti ukupno je četvrti, a najbolje plasirani hrvatski autor na festivalu.